şükela:  tümü | bugün
  • 3 yıl önce alınmış, garantisi çoktan bitmiş bozuk bir saati (ki sıfırı 140 tl civarındadır) tamir için alıp, tamiri mümkün olmayınca yerine 390 tl'lik bir saat gönderen saat firması. insan türkiye'de yaşıyorsa bunlara çok şaşırıyor. hatta gönderilen saat kargodan çıkana kadar inanmıyor da. büyük firma olmak böyle bir şey demek ki...

edit: yanlış anlama olmuş, ironi yoktur, gerçekten kargo ücreti bile istemeden gönderdiler. üstüne bir de gecikme için özür mektubu geldi az önce..
  • yeni, her mağazasında olan modelleri var hani, büyük kadranlı, cıvıl cıvıl her zevke göre değişik renklerde, çok hafif tatlı bir plastikten, günü ve tarihi gösteren, ucuz gibi de hani. hah işte benim gibi özenip alıverirseniz bunlardan biliniz ki hayatınıza yeni bir tik-tak gerilimi duhul edecek. arkadaş; sessiz ortamı, tuvaleti geçtim, geçen şampiyonlar ligi finalini seyrederken bile fonda sürekli duyduğum tik-taklardan tansiyonum yükseldi yemin ederim.
  • bendekinin camı düşmüş ve pili bitmişti.

garanti süresi de geçmişti.

buna rağmen gittim swatch'çuya. ''saatime cam ve pil istiyorum''dedim. garanti süresinin dolduğunu söyleyince ''cam ve pil, saatle birlikte geliyor. o yüzden bu saati alıp, aynı modelin yenisini verebiliriz ancak. 150 lira'' dedi.

mahalledeki saatçiye gittim. ''bu saate cam ve pil istiyorum'' dedim. ''30 lira'' dedi.

camı ve pili değişti. swatch hala swatch. swatch'luğundan birşey kaybetmedi mahalledeki saatçide cam ve pil taktırınca.
  • yıllardır kullandığım ve cok sevdigim bir modelini, onun istegiyle, bir tören havasında oğluma devretttigim saattir
  • dünyaca ünlü saat firması.

bakın sadece ünlü dedim ! dünya çapında faaliyet gösteren bu firmanın ülkemiz yetkilisi eren holding. kurumsal bir işletme olan swatch'un türkiye yetkilisi maalesef ülkedeki genel yapıya uygun olarak müşterilere pek değer vermiyor. yani müşteri memnuniyeti onlar için önemli değil, nasılsa satılıyor.
    yakın bir zamanda bir problemimiz oldu yardım istedik, kaale alınmadık.
    bu firmanın ürünleriyle ilgili bir sorun yaşarsanız sadece kanuni şartları yerine getirirler asla ama asla daha fazlasını yapmazlar. bunun için şuçlayamayız ama müşteri memnuniyetini önemsemedikleri söyleyebiliriz (diğer entryler ve şikayetimvar verilerine dayanarak). bütün işletmeler böyle diyeceksiniz ama yanılıyorsunuz, sony fotoğraf makinesini düşürdük zoom düğmesi bozuldu, gönderdik garanti kapsamı değil ancak memnuniyet için değiştirelim dediler. kargo ücreti bile ödemedik. sony kurumsal da swatch değil mi?

sonuç; ürünlerini satın alırken şunu bilin kanuni yükümlülüklerinden başka hiçbir yardım alamazsınız ve sizi umursamazlar.
  • genellikle ilişkide alınan ilk pahalı hediye pazarından ekmek yiyen marka.

bir de ortaokulda bir arkadaşımın kitabımın üzerine oturması sebebiyle bileğine yumruk atmam ve saat camının kırılıp, göçmesiyle sonuçlanan olayın baş aktörü. o sıralarda çelimsiz sayılabilecek bir çocuk olmamdan dolayı ne kadar dandik cam ürettiğini tahmin etmek zor olmasa gerek.
  • bir saatini aldım,bu yaz 6 sene olacak hala kullanıyorum.bir kez saati düşürdüm çatadanak camının üstüne. cam kırıldı değiştirdim orjinaliyle.bir kez de kadran ayağı mı ne kırıldı , saatin şaftı kaydı tam anlamıyla.12, 2nin yerinde 2, 4ün yerinde.bildiğin döndü saat. yine camını çıkarttırıp açtırdım malum alt taraftan açılmıyor.tamir edildi.an itibariyle sapasağlam .
  • swatch, seni seviyorum ama yine de sana bazı laflar hazırladım:

öncelikle tasarımların filan harika, şahane; zerre laf eden olursa karşısında beni bulur falan. konu o değil aslanım. konu müşteri memnuniyeti.
    sen şimdi diyorsun ki garanti süresinin dolmasına 2 ay kala bir saati değiştiririm; sıfır, rakamla 0, saat veririrm yerine ama garanti kaldığı yerden devam eder. şimdiii bu senin mallarının kalitesinin arkasında duramadığını düşündürtüyor bu tüketicine bilesin. yani sonuçta fabrikadan halka o saat geliyor, ama garanti süresi 2 ay. oldu mu ciğerim? hiçoş olmadı, ama yine de kabullendik bunu diyelim, kabul ettirdin hadi.

yetmedi.

o verdiğin sıfır saat var ya, 1 hafta geçmeden teklemeye başladı. işler güçler ben bu saati garanti süresi dolmasına 2 gün kala başka bir swatch mağazana götürdüm, durumu anlattım, pili zayıfmıştır bunun dedin, ölçtün baktı aa valla zayıflamış dedin, değiştirdin, 5 lira da pil ücreti aldın. hayırdır diye sorduğumda, pil değişimi garantiye dahil değil dedin, bak onu da anladım.

sonra durdun, vay efendim niye böyle son güne kalmışım, daha önce getirseymişim ya diye bana sitem ettin başka müşterilerin ortasında, ki bu da hiçoş değil. onu da attım içime, çıktım gittim tükkandan.

dur, gitmek yok, bitmedi.

şimdi "2 aylık" garantisi (d)olan o sıfır saat var ya, yine geri kalıyor canımıniçi. napalım bunu? pil desen değil, fabrikasyon hatası desen kontrollü deney yaptık o da değil, kullanıcı hatası desen, kalpler kırılmasın daha fazla derim.

hayır yani, ya facebookta reklam yapacağına bolca azıcık malını ya da hizmetini iyileştir, ya da malına güven, arkasında dur.

ayıbettin, beni kaybettin.
  • her ne kadar tamir edilemez olsalar da, ben kendi çok sevdigim swatch saatimi duvara sürmek suretiyle içine etmiştim, ekranini çizik çizik yapmiştim... bu saati swatch amcaya götürdüğümde ise adam "verin saati" diyip elimden kapip arkaya gitmişti... ben "eyvah fatura geliyor" endişesine kapilsam da hipercentilmen swatch amca "buyrun saatiniz, borcunuz yok" demek suretiyle ne kadar kral oldugunu göstermiştir... kissadan hisse: swatch amca delikanlidir...
  • tam bir tasarim harikaciklari. cok hos ve cesitli tasarimlari mevcut: isteyene sade, isteyene kokos, isteyene sportif... belirli temalar uzerine uretilen seriler, unlu tasarimcilarin el attiklari, ressamlarin bulastiklari...

tek sorunlari bozulunca tamir edilememeleri -icleri acilmaz bunlarin-, ve kayisi tutan yerleri kirilinca da kostekli saate donusmeleri. mercedes ile birlikte urettikleri bir de arabalari var: smart; iki kisilik, kendi halinde, sevimli araba. (bkz: olsa da yesek)