• baslasin calmaya

ilkokulda yaris ati gibi kosturulup finiş cizgisi olan anadolu lisesine girmis daha 11 yasinda bir cocuktum.
    kocaman bina, degisik ortam, bir suru ogrenci, son siniflarla aramda 7 yas var, ne oluyor ne bitiyor anlamaya calistigimiz bir zaman.
    ingilizce ogreniyoruz sozde ama kafada ingilizce ne pirezint kontinyus ne hicbir sey oturmus degil. derken dediler muzik dersi var, gittik binanin en alt katindaki muzik odasina, kantine yakin, o zamanlar dersten cikinca sosisli yemek super bir luks bizim icin.
    muzik ogretmeni geldi.
    klasik müzik dinletiyor, ne hissediyoruz onu soruyor ama daha 11 yasindasin ne anlayacaksin.
    anlatiyorsun bir seyler, guzel diyor.
    sonra bir gun dedi ingilizce koro kuruyoruz kim gelir?
    o donemler tekirdag'da metro fm, radio blue falan dinlenebiliyor rahatlıkla, radyo 3'te de degisik muzikler çıkıyor falan merak ettiriyor.
    hevesleniyorum ve katilirim diyorum.
    ulan 4 hazirlik sinifindan koroya giren erkek sayisi 3, full kiz dolu koro.
    bizim sinifta erkekler benle taşak geciyor kizlar koroya gider olm senin ne isin var diye.
    halbuki mis gibi ortam lan, şarkı soyleyecegiz hem de orgla.
    öğretmenimiz orgunu arabasinin bagajinda tasiyor biz de iki erkek yardima gidiyoruz ona orgun malzeme cantasini almaya oglen aralarinda bir saat prova yapıyoruz cunku ogle teneffusu 80dakika.
    haftada birkac oglen toplasiyoruz muzik odasinda, ses acma provalariyla geciyor zaman.
    sonra ogretmen bizi seslere gore grupladi ve basladik sarkilara...

ilk sarki sway...
    allahim ne guzel bir sarki...
    cd'den dinliyoruz ardi ardına.
    anlatiyor şarkının trafigini, kendi de çalıyor gosteriyor tonlamalari, nerede nasil girecegiz nasil soyleyecegiz...
    sonra ogretmen sozleri yazdi tahtaya, herkes defterine gecirdi.
    o donem fotokopi isleri okulda anca sinavlarda kullaniliyor sadece, her sey tahta ve defter iliskisinde.
    yazdik deftere ama nasil okunur cok cozemiyoruz daha, deniyoruz ama hevesliyiz.

on sarkilik bir listemiz var ve sway ikinci sırada.
    sonra hoca herkesten 60lik kaset istiyor ve 30 kisilik koroya tum sarkilari kasede kaydediyor ve bize, evde calisin kasetle beraber, pratik yapin diyor.

evde kaseti kac yuz kez basa sarip sarip sway dinliyorum belli degil, annem yeter diyor basimiz sisti ayni sarki ama ben evin camindan uzakta gorunen denize bakip hayal kuruyorum.
    filmlerde gordugumuz palmiye agaclarini, renkli gomlek ve koseli gunes gozlugu takip elde hindistan cevizindeki pipetten icip upuzun bir kumsalda yurudugumu...
    cocuguz iste olm, star'da ne film izlersek oradan gordugumuz seylerle dusunuyoruz.
    denizde jetski'ler şov yapiyor ama şu ayakta sürülen jetski'ler...
    uff ne bicim aletler...
    bakip izleyip bi fırt aliyorum eldeki pipetli kokonattan hoop yanda bir dört tekerlekli motosiklet, olm acayip bisi bu, her yerde gidiyor.
    adini yillar sonra ogreniyoruz ki atv imiş.
    muzik bu ara soloya giriyor, gunes parliyor, hafif ruzgar esiyor...
    annem yeter diyor ama sway kafada hayal kurdurmaya devam ediyor.
    sway bir cocugu alip guney amerikanin tropik ortamina götürüyor, acayip manzaralari yasatiyor.

oysa gercekte tekirdag'da sehir icinde bir apartmanin 5.katinda camdan bakiyorsun.
    bir sarki seni alip uzaklara goturmesi, hayal kurdurmasi, bu cok acayip bir his, yeni yeni fark ediyorsun kendini, zihnini...

koro isleri nefis gidiyor, birkac kez konser veriyoruz hazirlik siniflarina, okul öğrencilerine falan.
    orta bir oluyoruz, koro devam, istanbul'a akm'ye konsere gidiyoruz hep beraber ve otobuste bizim kaset caliyor, tum koro soyluyoruz falan, muthis ortam.
    konser 12'de ama biz taksime 10'da variyoruz ve ogretmenle beraber istiklâl caddesini geziyoruz.
    ilk kez gorenler var falan ama ben kendimi sansli hissediyorum cunku biliyorum, babamla cok geldik diye arkadaslarima anlatiyorum bak burda oyuncakci var kumandali tekne var falan.
    ve grup daginik sekilde yuruyor geziyoruz.
    istiklâl'de wendy's burger var, galatasaray lisesi karsisinda, orada hamburger yiyoruz arkadasimla.
    uff tek basima hamburger alabiliyorum hem de istanbul'da.

derken grup akm'ye dogru geri donuse gecmis arkada kaliyoruz biraz, ve istiklâl'deki bir dukkandan sway sesi yukseliyor, sanki tanidigimiz birini gormus gibi sevinip soyluyoruz.

sway, tekirdagli ufak bir cocugun ufkunu aciyor, kendine bagliyor, uzaklara goturuyor.

yillar geçiyor ve bu satirlari spotify'in haftanin onerilenlerinde sway'in cikmasiyla "hadi len senden once biliyoruz bu sarkiyi" diyerek yine tekirdag'in bir sayfiye beldesinde, sabahin erken saatinde gunes daha yeni yeni ortami isitirken, denize bakip pandemi yuzunden gidemedigimiz yerleri hayal ederken yaziyorum.

bu da boyle bir animdir.
    sway hic eskimeden ayni hislerle gune hareket katmaya devam ediyor.
  • dean martin sarkısı

when marimba rhythms start to play
    dance with me, make me sway
    like a lazy ocean hugs the shore
    hold me close, sway me more

like a flower bending in the breeze
    bend with me, sway with ease
    when we dance you have a way with me
    stay with me, sway with me

other dancers may be on the floor
    dear, but my eyes will see only you
    only you have the magic technique
    when we sway i go weak

i can hear the sounds of violins
    long before it begins
    make me thrill as only you know how
    sway me smooth, sway me now

other dancers may be on the floor
    dear, but my eyes will see only you
    only you have the magic technique
    when we sway i go weak

i can hear the sounds of violins
    long before it begins
    make me thrill as only you know how
    you know how
  • dark city'de jennifer connelly tarafından söylenen ve "like a lazy ocean hugs the shore, hold me close, sway me more" kısmıyla john murdoch'ın okyanus ve okyanus kıyısı özlemlerine akıllı bir gönderme yapan şarkı.*
  • dark city'de john murdoch'in karisinin barda soyledigi $arki ..
  • microsoft un preziyi ornek alarak yaptigi powerpoint halefi.
  • cati cati yaniyor
    suya ihtiyacimiz yok
    yan orospu cocugu yan

lirikleriyle soyledigimiz bir zamanlar agis'teki kult $arkimiz..
  • bic runga'nin söylediği, american pie'ın soundtrack'inden güzel bi şarkı, sarışın kız ve erkek filmin sonuna doğru sevişirlerkene çalıyordu..

don't stray
    don't ever go away
    i should be much too smart for this
    you know it gets the better of me
    sometimes
    when you and i collide
    i fall into an ocean of you
    pull me out in time, don't let me drown
    let me down
    i say it's all because of you
    and here i go
    losing my control
    i'm practising your name
    so i can say it to your face
    it doesn't seem right
    to look you in the eye
    let all the things you mean to me
    come tumbling out my mouth, indeed it's time
    to tell you why
    i say it's infinitely true

say you'll stay
    don't come and go like you do
    sway my way
    yeah i need to know all about you

and there's no cure and no way to be sure
    why everything's turned inside out
    we're still in so much doubt
    it makes me so tired
    i feel so uninspired
    my head is battling with my heart
    my logic has been torn apart, and now
    it all turns sour
    'cause we sing every afternoon

say you'll stay
    sway my way

it's all because of you
    it's all because of you

now it all turns sour
    'cause we sing every afternoon
    it's time to tell you why
    i say it's infinitely true

say you'll stay
    sway my way

it's all because of you
    it's all because of you
    it's all because of you
  • dark city de jennifer connellynin çok az ve yavaş vücut hareketleriyle söylediği ve söylerken insanı erittiği şarkı.
  • when marimba rythm diye başladığında insana kumsalda dans edermiş hissi yaratan şarkı. en kötü günde dinlenildiğinde bile insanı kendine getiren ve iyi hisettiren şarkıdır ayrıca.
  • (bkz: http://www.theverge.com/…/microsoft-sway-office-app)

microsoft'un kaymak gibi kişisel sayfalar yaratmak için doğurduğu yeni bebeği. modern frontpage demişler.
hesabın var mı? giriş yap