şükela:  tümü | bugün
  • türkiye’nin isveç faresi anlamına gelen bir tamlama. aynı zamanda swedish mouse of turkia adlı yazarın nick’nin anlamı.

zamanında “leave your comment and go back to cabaret!” cümlesiyle zihinlerde yer edinmişti. allah rahmet eylesin. nur içinde yatsın.

kendileri lisans ve yüksek lisans eğitimlerini boun‘da tamamlamıştır.

edit: imlà
  • bunu mu demek istediniz? (bkz: swedish mouse of turkia)

sözlüğün en tatlı ve açık ara en iyi yazarı. uzun süredir takip ediyorum. çok sevecen biri olduğunu hemen anlamıştım, ama sanırım biraz da garip entry’ler giriyor. (bkz: bol chance)

bir seveni olarak kendisini uyarıyorum: kendi yazılarını yorumlama. bırak insanlar deconstruct etsin onları. sen yeni yazılar yaz.

hadi öptüm ummmahh
  • swedish mouse of turkia’nın lgbt hakkındaki bazı görüşleri için (bkz: #93548135)

edit: cevap verilen kullanıcı leyla olduğu içün bu entry özgür kaldı. cevap verilen çirkef
  • aids terör örgütü ve sözlükteki aids lobisi tarafından kötülenen yeni bir sözlük yazarı.

aids konusunda verdiği doğru bilgiler nedeniyle sözlükteki aids lobisi’nin saldırısına uğrayan yazarlarımızdan biri

swedish mouse of turkia’nın bu konudaki entry’lerinden bir kısmı şunlar

türkiye'de aids tehlikesi hakkında bilgi edinmek için swedish mouse of turkia başlığına gidebilir ya da aşağıdaki entry'leri okuyabilirsiniz:

aids ve ilaç lobisi
    sözlükteki aids lobisi
    aids'li biri ilaç tedavisi almazsa ne olur?
    hiv pozitif ile aids aynı mı?
    lgbt ve aids ilişkisi
    bob frascino (aids'ten ölmüş bir doktordan oral sex riskine dair bilgi)
    aids terör örgütü
    türkiye'de aids bir milli güvenlik sorunudur
    (bkz: türkiye'de aids bir milli güvenlik sorunudur/#93612279)
    (bkz: aids fobisi/#93480091)
    (bkz: hiv pozitif/#93480024)
    (bkz: aids/#93534240)
    (bkz: hiv pozitif ile aids aynı mı/#93721206)
    (bkz: hiv ve aids ülkesi olarak ukrayna/#93544169)
    (bkz: istanbul'da aids nedeniyle 597 kişinin ölmesi/#93569477)
    (bkz: rusya'da aids'li sayısının 1 milyona ulaşması/#93663468)
    (bkz: sözlükteki aids'liler/#93736643)
    (bkz: aids hastası bakire/#94089880)
    (bkz: medyada aids haberlerine rastlamamak/#93831615)
    (bkz: swedish mouse of turkia/#93703545) ( sözlükteki aids lobisi tarafından edilen hakaret, küfür ve tehditlere verilen cevaplardan biri)

adı lazım değil bir sözde yazar bir entarisinde aids denen hastalığın aslında ne kadar tatlış ve tombiş bir hastalık olduğunu anlatmak istemiş.

yahu kardeşim niye? niye? sağlıklı bireyleri aids’e karşı uyarmam neden zorunuza gidiyor? hangi ülkeye hizmet ediyorsunuz? aids’i türkiye’de yaymak üzere yabancı istihbaratlarca mı görevlendirildiniz? amacınız ne?

güvenlik birimleri bu hesapları sorguya çekmeli! bunlar ülkede aids’i kastî bir şekilde yayıyor olabilir.

edit: dizinimsi eklendi
    not: entry'ler önerilere açıktır.
  • aids’in tehlikelerini yaymak için yanlış yeri seçmiş yazar. burada herkes şöyle seviştik böyle sokuştuk der; her akşam yastığına sarılarak ağlar.
    bir diğer ihtimal olarak da türk turist pazarını ukrayna’ya kaptırmış isveç hükümeti adına çalışan bir etki ajanı olabilir.
    son ihtimal olarak da belki paranoid’tir. kendisine tavsiyem diğer insanların doüal seçilimde elenmesine izin verip, kendi partnerlerine veya evleneceği kişiye test yaptırması.
  • son birkaç gündür sol frame'de aids'le ilgili başlıkların artışına sebep olan yazar. ne kadar olur olmadık, eski yeni başlık varsa hepsine entry'ler girmeye devam ediyor. acaba yüksek lisans tezi için çalışma yapıyor diye düşündürmüyor değil.

bir de kendisini övmeye çalışıp başkasına laf ettiği şöyle bir entrysi (bkz: #93499716) bulunmaktadır ki tadından yenmez.
  • sevgili marius le ortaya karışık kardeşim! zaten “burada herkes şöyle seviştik böyle sokuştuk dediği” için ve kimsenin aids tehlikesinden haberi olmadığı için ekşi sözlük aids uyarısı için en uygun ortamlardan biri.

ekşi sözlük fuckbuddy aranıyor ilanları gibi başlıklar aids tehlikesine ev sahipliği yapıyor.

swedish mouse of turkia paranoid değil çok şükür, ama sanırım sen narsist ve egoist kişilik bozukluğundan muzdaripsin. sadece kendini ve eşini düşünmen bende bu intibayı uyandırdı.

edit: imlà
  • aids ile mücadele konusunda hiç bir fikri olmayan kişi.

korkutmak işe yaramaz. korkutma işe yarasaydı önce dinlerin işine yarardı. nitekim insanlar, prensip olarak noel'e karşı oldukları için dinden çıkmıyor.

batı'da bir dönem uyguladıkları korkutma stratejisi geri tepti ve insanlar "su testisi su yolunda kırılır" moduna geçti ve o dönem kondomsuz sekste patlama oldu.

korkunun panzehiri doğru bilgilenmektir.

ancak, swedish mouse of turkia'nın verdiği bilgilerin bir kısmı eski, bir kısmı ise tamamen yanlıştır.

öncelikle hiv+/aids kişiler tedavi gördüklerinde bulaşıcılıkları ortadan kalkar. ama tedavi görebilmeleri için ilk önce, test olmaya gitmeleri lazım.

türkiye'nin en önemli problemi, insanların test olmaktan kaçınmasıdır. bbc'nin yaptığı haberde bir çok tc vatandaşının anonim olarak test olabileceğini bilmediği ortaya çıktı.

insanlar yıllarca, "aidsliler sinema salonunun koltuklarına mikroplu iğne bırakıyor", "aidsliler, otobüste enjektör saplıyor" safsatalarına inandılar.

bu safsataları kırabilmek için harcanan bunca yılın ardından, ergenin birisi çıkıyor ve ülkenin en çok okunan sosyal medyasında aids terör örgütü diye başlık açıyor. bu ahlaksızlıktır.

bugün avrupa'da hiv vakaları sayısının düşmesinin bir kaç sebebi vardır.

1) hiv ile ilgili eğitimin artırılması. kondom ve prep gibi alternatif korunma yöntemlerinin teşvik edilmesi.

2) test olmayı teşvik etme.

ingiltere sağlık bakanlığı, hastaneye giderek test olmaya çekinen insanlar için ev kitlerini serbest bıraktı. sonuçta, daha çok kişiyi tedavi altına aldılar. serseri mayın gibi ortada dolaşan hastaların bulaştırıcılığını durdurdular.

insanlar, damgalanma ve fişlenme korkusu yaşarlarsa eğer, test olmaya nah giderler.

"etrafa hastalık saçan sorumsuz aidsliler" cümlesi sorumsuzca kurulmuş bir cümle değildir. belirli bir zümreyi ahlaksızca damgalama girişimidir.

aids terör örgüt başlığını açmak gayet de tck 216lık suçtur. kanzuk da orada dürüm yemeye devam etsin.

yazarın kendisine eleştiri getirenleri, dış mihrak olarak suçlaması ahlaksızcadır.

hiv += aids= hiv konusunda on kere uyarıldı. yahu tabiki ikisinde de aynı virüs var. ama yeni enfekte olmuş bir adam ile aids olduğu için hastaneye yatan adam arasında on yıl var.

bu on yıl içerisinde adamın bağışıklık sistemi çöküyor. viral yükü tırmanıyor.

bir adamın kanında ne kadar virüs kopyası dolaşıyorsa, bu o kadar varyant var demektir. ne kaddan varyant, o kaddan direnç ihtimali; ne kaddan direnç ihtimali, o kaddan kısıtlı tedavi imkanı demek.

geç kalmış adamın, fixed dose tek tablet rejimi ile tedavi edilmesi çok zor.

geç kalmış adam, kendi ilacının yanı sıra olası enfeksiyonlara karşı proflaksiye başlar. eğer bir de fırsatçı enfeksiyon geçiriyorsa - enfeksiyonun türüne bağlı olarak- üstüne üçlü antibiyotik kokteyli biner. işte ilaç yükü budur.

kamu sağlığı ile ilgili kısmı, bu adamın on yıl boyunca serseri mayın gibi dolaşmasıdır. arkadaş iddia ediyor ki, "durumlarını sağlıklılardan! saklıyor ve hastalıklarını bulaştırıyorlar"

yahu adamın söyleyebilmesi için önce kendisinin biliyor olması lazım. boğaziçi mezunu olduğunu söyleyen bir yazarın bu kadar basit bir sebep sonuç ilişkisi kuramadıına inanamıyorum.

ama bu tartışmalar gösterdi ki geyler ile heteroların arasında güvenli seks ve std konusunda uçurumlar var. beş tane gey, pazar kahvaltısına gitse, sucuklu yumurtaya ekmeğe banarken konuştukları konu aids.

hornet'i açıyorsun bakıyorsun, adam hiv negatif olduğunu yazmış ama aradığı partnerin hiv durumu ile ilgili not koymamış. bunlar, aradığı adamın ayakkabı numarasını bile belirten adamlar. hiv'i atlamış olmasına imkan yok.

ama başka bir şey yapmış, oraya dana kadar "use condom" yazmış. kondom, "karşımdaki adam hiv pozitif ve fakat bunun farkında değil. bu yüzden terapiye başlamadı. şu an tüm vücut sıvıları virüs kaynıyor" ön kabulü ile takılır.

yine hornet'te her geçen gün, aradığı partneri için "hiv negative veya undetactable (belirlenemez seviye) olsun" diyen adam sayısı artıyor.

sözlükteki heteroların seviyesine bakıyorsunuz. "kaşarları dövmelerinden tanıyalım."

kibar kibar, bunun doğru bir risk yönetimi olmadığını yazdığınız zaman mesaj kutunuz doluyor:

- öyle deme abi. en az beş küsküsü var!

derdin eğer sağlıklı insanları korumak ise, oturursun güvenli seks ile ilgili yazılar yazarsın. milletin salak risk yönetimlerini eleştirirsin. ama bir zümreyi hedef alarak korku imparatorluğu kuramazsın kardeşim.
  • şiddetli bir şekilde sözlükteki aids lobisinin baskısı altında olan yazar.

ben hiv pozitif bireyleri hedef göstermemeye çalışarak sağlıklı insanları uyarmaya çalıştıkça sözlükteki aids lobisi bana dengesizce saldırıyor.

tekrar ediyorum: sağlıklı bir bireye hiv virüsünü bulaştırma açısından hiv pozitif ve aids terimlerinin oransal bir fark dışında bir farkı yoktur [ bunun sadece bir istisnası var (bkz: #93715064) ] hatta bulaşın en fazla olduğu dönem ilk haftalar olabilir, çünkü pencere döneminde virüs serseri mayın gibi adeta patlama yaşar ve viral yük had safhaya çıkar. hiv pozitif ve aids ayrımı sadece bu virüsü kapmış bireyler için geçerli süreçleri tanımlar. bu ayrımın sağlıklı bireyler için bir önemi yoktur! amacımız sağlıklı bireyleri virüse karşı uyarmak olduğu için bu tür bir ayrıma giderek bu virüsü küçümsemek insafsızlıktır, ahlaksızlıktır.

hiv virüsü taşıyan her birey belli oranlarda bu virüsü bulaştırma riski taşımaktadır. bazı durumlarda on milyonda bir olabilen bulaş riski korunmasız anal ilişki tarzı ilişkilerde viral yükün de yüksek olması durumunda yüzde elliye kadar yükselebilmektedir. ben yaptığım uyarı ve bilgilendirmelerde bu oranların her birini teker teker yazmak zorunda değilim! vatandaş bu risklerin tümünü az riskli veya çok riskli fark etmeksizin bilme hakkına sahiptir. 20 bin civarındaki hiv pozitif bireyin toplumdan dışlanmasına engel olmanın tek yolu aids hastalığını ilaçlarla tedavi edilebilen basit bir gribal enfeksiyon seviyesine indirgemek değildir. bunu yaparsanız 20 bin bireyi belki -ama belki- toplumun önyargılarına karşı korursunuz, ama bu durumda geriye kalan 80 milyon sağlıklı bireyi aids hakkında yanlış ve eksik bilgilendirmiş olursunuz.

bugün türkiye’de insanların büyük bir bölümü aids~hiv virüsü terimlerini ancak bu virüsü kaptıktan sonra öğrenebiliyor. çünkü aids ve ilaç lobisi yazımda da belirttiğim üzere aids farkındalık kampanyaları ilaç lobisinin etki ve baskısı altında yapılmaktadır, daha doğrusu yapılamamaktadır! vatandaş aids’i ancak bu virüsü kaptıktan sonra öğreniyorsa bugün yürütülen sözde farkındalık kampanyalarında ciddi manada sorun var demektir.

maalesef hiv virüsü taşıyan her birey iyi niyetli değil, bazıları cinayete teşebbüs sayılacak şu şekilde tehlikeli hareketlere girişebilmektedir. viral yük negatif oldu diye sağlıklı partnerini uyarmamak ve onu bu tür ciddi bir riske koymak cinayete teşebbüsle eşdeğerdir! kanın veya kanamanın olduğu durumda bulaş riski yüksektir. bu sadece bir örnek mi? hayır! daha geçen gün yine sözlükten bir yazar benimle iletişime geçip gönüllü bir şekilde yürüttüğüm bu farkındalık kampanyasına destek verebileceğini bunun karşılığında kendisine ne vaad ettiğimi sordu. ben de “vicdan sahibi olmayı” öneriyorum dedim. devamında facebook’ta iki hiv pozitif grubunda olduğunu ve buradaki bir hiv taşıyıcısının sevgilisiyle korunmadan birlikte olduğunu ve sevgilisinin bundan haberi olmadığını söyledi. ben ise hiv pozitif düşmanı olmadığımı başka kapıya gitmesini, facebook gruplarından da çıkması gerektiğini söyledim.

konuyu dağıtmayalım. demek ki neymiş? şu anda yürütülen sözde farkındalık kampanyaları sağlıklı bireyleri doğru dürüst bilgilendirmediği gibi hiv virüsü taşıyıcısı olan bazı bireylerin de sorumsuzca hareket etmesine neden olmaktadır.

hiçbir hastalık hakkındaki farkındalık, hastalığı tatlılaştırma ve şirinleştirme yoluyla yapılamaz! hiv pozitif bireylere karşı toplumsal önyargıyı yıkmak ayrı, aids hakkında bilgilendirici ve uyarıcı nitelikte farkındalık kampanyaları yapmak ayrıdır. eğer bu kampanyalardan birinin varlığı diğerinin varlığını tehdit ediyorsa hiç kusura bakmayın ben 20 bin zaten hasta kişiye hitap eden kampanyayı değil, 80 milyon sağlıklı kişiye hitap eden kampanyayı tercih ederim.

allah akıl fikir versin! aids hakkında insanları uyaran ve aids’ten korkun diyen biri bunu dediği için saldırı altında kalıyor. bu saldırıyı yapanlar ya bilinçsiz hiv pozitif bireylerdir ya da aids’i türkiye’de biyolojik silah olarak kullanma niyetinde olan ve türk vatandaşlarının ve toplumunun sağlığına kast eden çevrelerdir.

son olarak, yazdıklarımı çürütmeye çalışan yazılar karalayan ve bu yazıları organize bir şekilde fav’layan sözlük kullanıcıları da bu ortamda kendi fikirlerini savunmada özgürler. hatırlatmak istedim!

gib aids keine chance

edit:imlà
  • ben tüm bu nefret soslu laf salatasının özünü size vereyim canım arkadaşlarım, çok eşli, çok partnerli bir hayat sürüyorsanız korunun ve düzenli test yaptırın. evet şakaya gelir bir şey değil, ama evet gayet kaliteli bir hayat sürdürülebiliyor ve bu sürenin sayacı kimsenin elinde değil. günümüzde bilim sayesinde 90'lardaki gibi dünyanın sonu, vebalı, cüzzamlı insanlar olarak görülmüyor, kronik bir hastalık olarak değerlendiriliyor, bu anlamda diyabet ile aynı kategoride. şirinlik falan değil, "olduğu şekli ile" durum bu.

hiv pozitif tanıdığım 3 insan var hayatımda, üçü de benden sağlıklı yaşıyor, üçü de ilaçlarını düzenli olarak alıyor, sadece birinin ilaç yan etkisi olarak kolesterolü yüksek maalesef, diğeri de aslında sigara içmese iyi ama bırakamıyor. öbürünün benden daha renkli bir cinsel hayatı var. her altı ayda bir kontrollerini yaptırıyorlar, undetectable olduklarını gördükleri her dönem hayatları yeni doğmuş bebek gibi temiz. ki olmadığı zaman zaten sizden bizden daha vicdanlı insanlar kimse ile aynı tabaktan bile yemek yemiyorlar, değil ki onlarla kanlı spermli beraber olsunlar. bahsettiğim kişilerin biri 7, biri 3, biri ise 9 senedir teşhis almış durumda.

diyeceğim o ki, bunu tecrübe eden insanlar bilim ile, akıl ile dışardaki diğer insanların çoğundan daha haşır neşir, ister istemez yarı doktor oluyorlar. hayatlarına mecburen daha çok özen gösteriyorlar. kaç yıl yaşayacakları konusunda kimse ahkam kesemez zira bu arkadaşlarımın ikisi mevcut yaşam düzenleri ile benim gibi müzmin mide barsak sorunları yaşayan, günde 1,5 paket sigara içen birinden muhtemelen daha uzun yaşayacaktır.

normal bir ülkede nefret söyleminden nezarette olması gereken birinin aids/hiv pozitif farkındalığı üzerinden prim kasan yazar olarak kendini pazarlayabilmesi ancak türkiye az gelişmişliğinde bir ülkede mümkün.

ister istemez hiv pozitif yakınları olan, tanıdıkları olan insanları cezbeden, cezbettikçe de kahreden başlıklar üreten bir kişi. bunu yaparak aldığı keyifle kendisine yaşam enerjisi katmak istemezdim ama bilsin istedim: kötü birisin.