şükela:  tümü | bugün
  • müzikal olması nedeniyle ilk seferde izlemeyi reddettigim, sonrasında ani bir fikir değişikligiyle kendimi no place like london dinlerken buldugum, tam anlamıyla mükemmel eser. bu mukemmellikte johnny depp katkısı haddinden fazladır ki nasıl bir performanstır o yahu. onun dısında; makyaj ve kostum için olmuş diyor, on üzerinden on bir veriyoruz. ha bir de; karanlık londra cok etkileyici.
  • bana kalırsa mükemmel bir filmdir.hele johanna(reprise) ı söylerken johnny'nin çok normal birşey yaparmış gibi suratındaki ifadeye bayıldım.insana kesinlikle çok keyif yaşatan bir film.zaten tim burton ve johnny depp ne zaman bir araya gelse harika işler çıkartıyorlar.filmde çok hoş masalsı bir tat var.filmden müzikal diye çıkanları kınıyorum...
  • kusursuz denemese de, kostümünden dekoruna, oyunculuğundan müziklerine kadar beni kesinlikle tatmin etmiş olan müzikal.
    karanlığını kırmızısıyla çok güzel tamamlamıştı.

--- spoiler ---

filmi izlemeye başlayınca gerçekten de berberin tek derdinin kızına ulaşmak ve intikamını almak olduğunu düşünüyorsunuz.
    ama kızına hiç ulaşmaya çalışmayarak, intikam için adamların ayağına gelmesini bekleyerek sizi bu düşüncenizden uzaklaştırıyor karakter.
    daha sonra anlıyorsunuz ki geçen 15 yıllık sürede tüm insanlara karşı nefret besleyen karakterin intikam almak istediği sadece iki kişi yok,
    o, birbirini yiyen insanlardan, insanlıktan nefret ediyor ve intikam dönüşü için sadece bir bahane.
    filmin konusu gayet güzel ama kesinlikle içinde şaşırtıcı gelişme yok. dilencinin adamın karısı olduğu daha ilk sahneden belliydi,
    ya da insan eti pişirip insanlara yedirecek olmaları.
    bunun yanı sıra berberin koltuğuna oturup koyun gibi bekleyen adamların sahnesi biraz fala uzatılmıştı. gerek yoktu. biz çıkan mamullerden anlardık zaten 2 kişiden o kadar et çıkmayacağını.
    müzikler gerçekten çok başarılıydı ama daha kararında kullanılabilirdi, müzikal yapıyorsun diye filmi bu kadar çok şarkıyla boğmanın anlamı da yok.
    bir de herkes filme tam kitlenmişken türkiye berberler ve kuaförler federasyonu "biz adam kesimiyoruz" diye açıklama yapar artık diyerek tüm konsantrasyonumuzu bozan arkadaşıma sevgilerimi sunmayı bir borç bilirim. niye bozuyorsun büyüyü be güzel arkadaşım?

--- spoiler ---

sonucum şudur ki; her şeye rağmen kesinlikle izlenmesi ve arşivde bulunması gereken güzel bir film.
  • itiraf etmek gerekirse dün akşam kulağa ninni gibi geldi, sonrası yok. şarkılı bir film.
  • tim burton'un masalsı atmosferleri ve johnny depp'in oyunculuğu için katlanılabilir film. maalesef kolayca tahmin edilen basit bir öyküsü var. klasik intikam hikayesi. böyle bir filmi müzikal yapmak gerçekten ilginç bir fikir ama ben ne müziğe ne şarkılara ısınabildim. oyuncuların söyleyişleri de en fazla vasat düzeydeydi. bir müzikalde şarkılar iyi değilse zaten film en baştan kaybediyor.
  • boyle ıntıkam olmaz dedırten fılm yane tamam hakımı ve yanındakı adamı gebert tamam da butun ınsanlardan ne ıstıyorsun arkadasım manyakmısın hee sen sapık mısın (bkz: recep ivedik)
  • 1979 yılında sahnelenmiş broadway müzikalinin sinema uyarlamasıdır. bayan lovett'i angela lansbury -şahane- canlandırmıştır. danny elfman müzikleri bekleyenlere ya da "ne bu kardeşim şarkılarla doldurmuşlar" diyenlere duyurulur.
  • az önce izledim, sıcağı sıcağına notlarımı yazayım:

--- spoiler ---
    1- yargıç turpin rolündeki alan rickman sakalıyla aynı gürcan bilgiç'e benzemiş. gözlerim ahmet çakar'ı aradı.
    2- tim burton, polat alemdar'dan etkilenmiş*: (bkz: racon kesmiyorum kafa kesiyorum)
    3- aktörlük sanatını rabbim johnny depp için yaratmış.
    4- hiçbir şehir salgın hastalıkların tımarından geçmiş londra kadar ürkütücü olamaz.
    --- spoiler ---

5- sinema salonuna gelen genç bir çift en fazla 24 saat önce recep ivedik'i izledikleri için sürekli filmin replikleriyle konuştular: "tut dediiiiim sana ceketiiii hoooo", "saksıya mı işeyeyim nereye işeyeyiiiimmmm", "bu salon apış arası kokuyoo hohoho", "gompleksliyim feysbuka üyeyiiim ammaaa" gibi... böylece iki film birden izledim.
    6- salona giren +60 yaşında iki teyze antraktta görevliye, "evladım 18 yaşından büyükler içinmiş niye söylemedin" deyip yarıda çıktılar.
    7 - erdemli bir seri katilin, kasvetli bir havanın ve librettosuyla musikisiyle sorunsuz bir müzikalin aynı pelikülde akması güzel olmuş.

8- tim burton kına gecesi çeksin yine izlerim.
  • "o gümüş usturalar 15 sene boyunca niye oksitlenmedi acaba?" diye düşündüren film. bilmiyorum belki de öyle kapalı kutularda olunca kararmıyordur gümüş. zaten benim hiç gümüşüm olmadı ki. neden herkesin oldu da benim yok? hepsinin gırtlağını kesmeliyim... hasılı benim gibi sanattan fazlaca anlamayan adamlar için bile eğlenceli bir film.
  • karakızıl bi intikam filmi. uzun süredir unuttuğum hisleri hatırlattı bana; şu parkelerin altında oksitlenmeyen usturlarım olacaktı!