şükela:  tümü | bugün
 • avustralya yapımı western filmi. zaman bulursam izleyeceğim.

  edit: izledim ve gayet beğendim. ırkçılık denen şeyin ne kadar iki yüzlü ve hastalıklı olduğunu bir kez daha görmüş olduk.
 • avustralya tarzı western çalışması, türü itibarıyla çok iyi bir film.
  fragman için link
 • inspired by true events
  1920’li yılların avustralya’sında geçen bir cinayet üzerine kurulu, siyah-beyaz çatışmasını konu alan 2017 yapımı film.

  --- spoiler ---

  bir arazide ailesiyle birlikte çalışan orta yaşlı bir aborjin olan sam, bir süre yardım için harry denen pisliğin yanına gönderilir. harry ile sam’in arazisinde çalıştığı kişinin onlara karşı tutumları oldukça farklıdır. öyle ki harry kendi ismiyle hitap edilmesine bile şaşırır ve öfkelenir. huzursuz geçen bir süreden sonra ortam daha da kızışmadan geri evlerine gönderilirler. harry pisliği geri gelip taşkınlık yaptığı sırada bang! sam tarafından vurulur ve karısıyla birlikte kaçmaya başlarlar. bu kısımlarda izleyiciye az da olsa vahşi avustralya tanıtılmış. sam sonrasında teslim olup yargılanır ve aslında haklı olmasına rağmen bir aborjin olduğu için adaletin ne yönde karar vereceği merak uyandırır.

  film harika avustralya manzaraları içeriyor. olaylar devam ederken ara ara bazı kişilerin durumları gösteriliyor (çok kısa) ilerde olacak olaylardan. böylelikle o kişilerin başına neler geleceğini anlıyorsunuz ama nasıl olduğunu film ilerledikçe görüyorsunuz. bu ayrıntı güzeldi. son olarak filmden bir alıntı,

  hepimiz burada eşitiz.

  --- spoiler ---
 • ingiliz piçlerinin tarihte yaptığı katliamlara, kötülüklere küçük bir örnek. yok ettikleri onlarca kültür, insan, medeniyet bu filmde mikro düzeyde örneklenmiş. hayreti mucip.
 • ağır tempolu ama güzel bir film. keşke sam neill reis daha çok görünseymiş.