şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: shoegaze)
  • 1995 ekimi'nde bir pazar günü bir günlük bir rock festivalinde harbiye açıkhava tiyatrosu'nda festivale katılacağı önceden açıklandığı halde gelmeyen dönemin daha mainstream grubu reef yerine sahne almışlardı. kaçırdığıma bayağı üzülmüştüm.
  • shoegazer yiğitlerin harman olduğu ingiltere'den çıkan bir diğer güzel grup. tabi swervedriver'ı sadece shoegaze ile anmak haksızlık olacaktır ama öncelikle o pencereden bakalım. sıklıkla beraber anıldıkları ride, medicine gibi gruplardan farklı olarak daha az efekt/gürültü içerdiğini, vokallerinin ise janrın klasikleşmiş yapısından uzak pop-rock tarzda olduğunu söylemek mümkün. sound ise genel anlamda daha derli toplu.

ilerleyen zamanda alternatif rock eksenine yakınlaşan grup mezcal head albümleri ile vokalin daha da baskın olduğu gitarlarda daha çok efektin hakim olduğu sert bir yapıya geçiyor. efekt demişken albümün genelindeki şahane wah ve tremolo kullanımını es geçmek olmaz.

ejector seat reservation ise yayınlanmış olduğu 1995 yılının popüler dinamiklerinden fazlasıyla etkilenmiş.

1998'de yayınladıkları son albümleri 99th dream'den sonra plak şirketleri konusunda yaşadığı sıkıntılara, değişen grup üyelerine ve üretim bazında boşlukla geçen uzun yıllara rağmen grup hala varlığını sürdürüyor.
  • 17 yıl gibi upuzun bir aradan sonra i wasn't born to lose you başlıklı albümleri kulaklarımızın pasını silen grup.

lone star

autodidact
  • 8 mart 2015 tarihinde kaydedilen kexp performansı yayında. babalar biraz yorgun görünüyorlar ama buna da razıyız.
  • i wasn't born to lose you ile artık sanki mustang hareket halinde değil de duruyor hissiyatı vermiş shoegaze grubu. artık kendileri de soluklanıyor, dinleyicilerini de soluklandırıyorlar.
  • ikinci albümleri mezcal head'in 25. yili kapsaminda uzun bi aradan sonra mayis ayinda avrupa turnesine cikan grup. albumu bastan asagi canli calip uzerine ilk album raise'den de sarkilara yer vereceklermis.

14/05 uk hebden bridge | trades
    15/05 uk newcastle | 02 academy
    16/05 uk glasgow | 02 abc
    17/05 uk manchester | band on the wall
    18/05 uk london | islington academy
    19/05 uk leicester | dryden street social
    20/05 nl maastricht | tranformer
    21/05 nl amsterdam | paradiso
    22/05 de leipzig | ut connewitz
    23/05 cz prague | futurum bar
    24/05 de berlin | bi-nuu
    25/05 de hamburg | hafenklang

swervedriver – girl on a motorbike
  • gecen sene girdigim su entry'de 2018 turnelerinden bahsetmistim (bkz: #75677148).

bu hafta hic beklenmedik sekilde 2019 turnesi kapsaminda londra konserine denk geliyorum.

hayat iste tam da boyle bir sey.
  • (bkz: sandblasted)
    (bkz: lone star)
hesabın var mı? giriş yap