aynı isimde "swift (programlama dili)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • geçen gün yaptığım 120.000$ swift işleminden 40 dolar artı 15tl komisyon kesildi enpara tarafından. daha doğrusu 15 lira enpara tarafından 40 dolar da aracı bankalar tarafından.

  bu bilgiyi yazma sebebim aylarca acaba ne kadar komisyon kesilir rakam büyük olunca korkusuyla bir bilgiye ulaşmaya çalışmam ve ulaşamamamdır. resmen ne kadar kesileceğini bilmeden gözümü kapatıp yaptım swift işlemini. sonuç bu. belki bu bilgi aynı durumda birinin işine yarar.
 • bugunku aciklamlarla linux port'u da sunulmus: https://swift.org/blog/swift-linux-port/ yarin windows'a da gelir demedi demeyin. at fav'a bekle, beklerken de swift ogren cebinde dursun bayramda harclik yaparsin.
 • açılımı society for worldwide interbank financial telecommunication'dır ve açıkcası merkezi brüksel'dedir.1973 yılında amerikan ve batı avrupa bankaları tarafından kurulan ve üye bankaların uluslararası ödemelerinin ve döviz transferlerinin dünya çapında bir bilgisayar aracılığıyla yürütülmesini sağlayan kurumdur.
 • swift, tüm dünyada bankalar arası mesajlaşma sistemidir. türk bankaları, kendi aralarındaki türk parası transferleri merkez bankası eft sistemi üzerinden gerçekleştirir; yabancı para transferleri ise bankaların ortak muhabir bankaları üzerinden yapılır. yan yana iki banka şubesi arasında 1 usd transfer etmek için dahi bu bankaların ortak muhabirleri -ki amerikan bankalarıdır çoğunlukla- arasında mesajlaşılıp alacak verecek hesapları yapılır.

  amerika, office of foreign assets control adını verdiği kuruluş ile dünyada sakıncalı bulduğu faaliyetlerin finansmanını bu şekilde kontrol altında tutmaktadır, mesajların gizliliği diye birşey yoktur. akbank'tan iş bankası'na bile açıklamasında "bin laden" ya da "iran" yazan para transferi gerçekleştiremezsiniz.

  ayrıca: (bkz: iran/#20147480)
 • kendi hesaplarım arasında yaptığım swift 3 günde diğer hesaba geçiyor. (garanti ---> barclays)
  garanti 40 tl kesiyor(tl hesabindan) barclays ise £6(giden paranin icinden). yani £1000 hesaba £994 olarak geciyor.

  bu işlemin neden 3 gün sürdüğünü ise bana garanti'den şöyle izah ettiler buradan emir verildiğinde amerika'da gece oluyor, sonraki gün onlar işlemi onaylıyor fakat bu sefer ingiltere'de gece dolayısıyla üç gün.
 • merkezi belçikada olan bu kuruluş kktc'de kurulu bir bankaya * kıbrıs türk bankası olduğu için swift bağlantısı sağlamayı son aşamada, artık uygulamaya geçilmek üzere iken reddetmiştir. güney kıbrıs rum kesimi merkez bankası bunu sağlamak için olumsuz görüş vermiştir, swift, kktc merkez bankasından tabii ki (!) yazılı görüş istememiştir.
 • az evvel resmen open source oldu!
 • type'ları bile extnend edebiliyorsunuz. mesela integer'a nedir metodu ekleyebilirsiniz ve 42.nedir dediğinizde "hayatın, evrenin ve herşeyin anlamı" dedirtebilirsiniz.

  veya daha partik bir örnek vereyim.

  extension ınt{
  func karesinden_cikar(neyi: ınt)->ınt{
  return self * self - neyi
  }

  }

  ile extend edip herhangi bir integer'da bu metodu kullanabilirsiniz:

  12.karesinden_cikar(2) // 142 return eder

  hatta isterseniz argüman olarak closure verin.
 • değişken isimleri unicode, yani türkçe karakter kullanabilirsiniz. hatta isterseniz emoji kullanın.

  şöyle: http://i.imgur.com/bxs5urd.png