şükela:  tümü | bugün
 • amerikan baskanlik seciminde hangi adayin cogunluk oylarini alacaginin belli olmadigi eyaletlere verilen addir. turkceye "salincak eyalet" olarak cevrilebilir.

  secimlerden once adaylar, kararsiz diyebilecegimiz secmenleri etkilemek icin propagandalarini swing state'lerde yogunlastirir. secimler oncesi hangi eyaletlerin swing olabilecegine dair tartismalar yapilir.

  bu eyaletlere "battleground state" (muharebe eyaleti) ya da "purple state" (mor eyalet, kirmizi ve mavi rengin karisimi, kirmizi renk cumhuriyetcileri mavi renk demokratlari temsil eder) de denir.

  (bkz: abd baskanlik secimi sistemi)
 • abd disisleri bakanligi* web sayfasindaki bilgiye gore 2004 abd baskanlik secimlerindeki potansiyel swing state'ler:
  florida, iowa, missouri, new hampshire, new mexico, ohio, oregon, pennsylvania, west virginia ve wisconsin.
 • demokrat parti ile cumhuriyteçi parti arasında rekabete neden olan, kilit eyaletler. amerikan başkanlık seçimlerinde the winner takes it all (kazanan her şeyi alır) mantığı olduğundan, önemli olan her eyalette en çok oyu almaktadır. zira başkanı seçecek bütün delegeler, her eyalette, birinci olan partinin yolladığı temsilcileri tarafından seçilir. bu yüzden iki parti zaten kazanmayı bekledikleri kale eyaletler yerine, yarışın kızıştığı bu tür eyaletlere yüklenirler.

  mesela 2000 başkanlık seçiminde bu tür kilit eyaletlerden florida'da ki seçim sonucu başkanlık seçiminin sonucu belirlemiş, ülke genelinde da az oy olan cumhuriyetçi george bush, bu kritik eyaletleri kazandığı için demokrat al gore'u geçerek başkan seçilmişti. o zamanlar 25 delege yollayan florida'da nefes nefese yarış olduğundan, ve burası kesin sonucunu belirlediğinden, seçimin kesin sonucu çok uzun sürmüştü.
 • battleground state olarak da bilinirler.

  (bkz: #30248194)
 • uluslararası rejim müzakerelerinde de böyle devletler vardır. lead states, veto states ve değişen koşullara göre pozisyonunu değiştiren swing states.
 • ülkemizde muhalefet partileri ilçe ve mahalle bazında bu tarz oy geçişkenliği yaşanan yerleri tespit etmelidir. buralara özel olarak bir propaganda tasarlanmalıdır.
 • 2020 kasım secimleri icin arizona, georgia, florida, ıowa, michigan, minnesota, nevada, new hampshire, north carolina, ohio, pennsylvania, texas, ve wisconsin'dir. arizona ve georgia listeye sonradan katılanlar olup ohio cumhuriyetçiler lehine listeden çıkabilir.
 • us seçimlerinde oyları geçişken eyaletler için kullanılan ifade.

  kemikleşmiş seçmen eğilimi yerine seçimden seçime genel eğilimin değişebildiği kilit nitelikte eyaletlerdir.

  bir adayın rakip partinin kalelerini kendi lehine çevirmesi zordur ancak oy geçişkenliği fazla olan bir yerde iyi bir strateji ile seçimi önde bitirip kritik eyalet delegelerini kazanması ciddi farklar yaratabilir.
 • (bkz: swinger state)

hesabın var mı? giriş yap