şükela:  tümü | bugün
 • bir kadranın üzerinde swiss made ibaresinin bulunabilmesi için; saatin makinesinin isviçre malı olması, montajın isviçrede yapılmış olması ve son kontrolünün de isviçredeki imalatçı tarafından gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. ve en önemlisi isviçre yapımı parçalar montaj maliyeti göz önünde bulundurulmaksızın saatin toplam değerininin yüzde 50sini geçiyor olmalıdır. dikkat edilmesi gereken bir husustur. sadece isviçre makine kullanılan saatlerde ise en fazla "swiss movement" yazabilir.
 • prodir kalemlerinin üzerinde de yazar. bu kalemlerin de her bir parçası isviçre'de üretilmekte + montajı burada yapılmaktadır. prodir logosuz, baskısız, perakendeye yönelik kalem satmaz bu nedenle mecburen baskısı da isviçre'de yapılır bu kalemlerin. swiss made kalite çağrıştırır eed.
 • saat dışı ürünlerin üzerinde de denk gelebileceğimiz ibaredir. made in switzerland ibaresi biraz uzun kaçtığından ve yer kapladığından çoğu zaman kısaca "swiss made" tercih edilir.

  not: bir diş fırçasının üzerinde görmüşlüğüm vardır.

  burda da oyuncak trenin altında yer almaktadır.
 • saatin, çakının ve çikolatanın dışında, herhangi bir şeyin üzerinde görülmesinin pek mümkün olmadığı yazı.
 • sağate galite gatar, fakirlere uymaz
 • tebrik ederim, bunu da çorba ederek yalan-yanlış açıklamışsınız. saatler için "swiss" ya da "swiss made" kavramı isviçre saatçilik federasyonu tarafından belirlenen (1971) bir standart olup, bir saatin üzerinde swiss/swiss made yazıyorsa:

  1-saatin mekanizması işviçre üretimidir; mekanizma isviçre’de birleştirilmiş ve kontrol edilmiştir,

  2-örnek olarak, saatin mekanizmasının toplam parça maliyeti 100 usd ise minimum 50 usd'lik parçası isviçre üretimidir. (parçaların montaj maliyetleri bu hesap içinde değerlendirilemez.)

  3-mekanizma, kullanılacağı saat kasası ile isviçre'de birleştirilmiştir/montajlanmıştır.

  sonuçlandı mı bilmiyorum ama 2017 itibariyle bunu değiştiriyorlar ve artık şöyle oluyor;

  1-saatin üretim maliyetinin minimum %60'ı isviçre üretimi parçalara gitmiştir,
  2-saatin mekanizmasının maliyetinin minimum %50'si isviçre üretimi parçalara gitmiştir. (yani yukarıdaki kural 2)
  3-saatin mekanizmasının parçalarının %60'ı isviçre üretimi olmalıdır.
  4- (akıllı saatler için) saat ve mekanizmasının teknolojisi isviçre'de geliştirilmiş olmalıdır.

  ayrıca bu kavramı şu şekilde açıklayan bir tane bile türkçe kaynak bulamadım, ülkemizdeki saat kültürünün geriliğini anlamış oldum.
 • made in germany'den daha fazla güven verir.
 • cogu bilmez anlatiyorum dinleyin zira kimse yapmaz bu kiyagi.

  olayin daha net olmasi adina, asagidaki uc kavramin ele alinmasi gerkiyor.

  swiss made
  swiss movement
  swiss parts

  swiss made, saat maliyetinin min. %60'inin isvicre isciligi olmasi durumunda ortaya cikar eger saat mekanik ise bu oran %80'dir. aklini alir adamin. reza ile is yapmadiysan takmak zor.

  swiss movement'da ise yukarida bahsettigim oran %50'dir ve fakat mekanizmanin isvicre yapimi olmasi sarttir. moral bozmayin, alinabilir.

  swis parts'da olay daha da rahat abi. swiss parcalar olsun istersen bodrum katta yap. mekanizmaya bagli fiyat degiskenlikleri gosterir.

  bir de bunlarin otesinde rolex var tabii onu da baska zaman anlatirim.