şükela:  tümü | bugün
 • yetmislerden,sally field'in multi kisilikli bir kadini (sybil) canlandirdigi tv filmi.. fakat iki degil, uc degil, tam onalti kisilikli bir kadindir sybil.. psikiyatisti de onu adam etmeye baskoymustur.. dolayisiyla olaylar spagetti gibi gelisir..

  daniel petrie yonetmis..
 • flora rheta schreiber'ın ('in de olabilir) kitabı;
  tanrı gelini sibyl vardır bi de, par lagerkvist'in
 • (bkz: sybil isabel dorsett)
  film yada kitaptan ote yasamistir sybil..(gercek adi gizlidir) onyedi kisilikli en onemli psikanaliz vakasidir.
  kitabi yasaklanmisti simdi yeni cikti e yayinlarindan okumanizi da siddetle tavsiye ederim..
 • asil adinin shirley (ardell) mason oldugunu ogrendigim kisi/ler
 • aslında bu çok yönlü kişilik olayının tamamen bir masaldan ibaret olduğuna dair bir yazı okudum..gercekten de sybil'ın bazı davranış bozuklukları varmış fakat kesinlikle farklı kişiliklere sahip değilmiş. cornelia wilbur hastasını yönlendirerek, ona aslında hiç yaşamadığı olayları hatırlamaya zorlamış.. ebeveynleriniy cinsel ilişki sırasında görmesiy ve annesinin ona yaptığı işkenceler..hatta ve hatta konu ilgiy çekici ve dramik olsun diye özellikle anne üstüne yoğunlaşılmış.. bunların hepsiy dr. wilbur ve gazeteci screiber'ın kasettekiy konuşmalarından çıkarılmış..ne kadar doğru orasını bilemiyorum..
 • nana djordjadze’nin yönettiği, 20. uluslararası istanbul film festivali’nin “ dünya festivallerinden ” bölümünde yer alan 25 filmden biri olan "27 eksik öpücük" filminin baş kahramanı.
  sybil sonbahar gelmeden mickey’e yüz öpücük vereceğine söz vermiştir. ancak oğlan kızı sadece 73 kere öper. bu hoş, romantik ancak hayal kırıklığı yaratan bir yazın öyküsüdür ve gürcistan ormanlarının derinliklerinde kaybolmuş güzel, romantik, küçük, sakin bir köy olan karsnye utki’de geçer. burada ilginç insanlar yaşamaktadır ve yaşam her zaman olduğu gibi votkayla desteklenerek yavaş ve güvenli bir biçimde akıp gitmektedir.
  derken çok daha sıcak geçen, güneşin tutulduğu o yaz gelir. yazla birlikte de 14 yaşında çok güzel, ama arsız bir lolita olan sybil, yaz tatilini geçirmek için teyzesi martha’nın yanına gelir. o ayrıldığında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır... daha ilk gününde sybil eski gözlemevinin bekçisi, yalnız bir dul olan alexander’e tutulur. alexander 41 yaşındadır ve sybil’in henüz aşık olunamayacak kadar küçük olduğunu düşünür. aynı hızla, bu kez de alexander’ın 14 yaşındaki oğlu mickey sybil’e tutulur. tam bir romantik karmaşa yani...
 • romanını çocukkene okumuş idim.yaşanmış bir hikaye olduğunu bilmek sarsmıştı beni. ama daha sonra öğrendim ki, hepsi yalan hepsi dolanmış, ünlü olup, köşeyi dönmeyi amaçlayan psikopat psikiyatristin kurbanıymış sybil. yıllar sonra bu hasta psikiyatristin asistanı, adamın sybil üzerinde ne tür oyunlar oynamış olduğuna dair kasetler ve notlar bulur. doktor bir deney yapmıştır sybil üzerinde. sadece basit bir rahatsızlık için kendisine gelen hastasını, hipnotizma ile rahatlatma bahanesi ile ona telkin lerde bulunarak, kişiliğini dışarıdan zorlama yoluyla kendisi yıllara yayılan bir çalışma sonucu parçalamış, tam 17ye bölmüş, kadının hayatını mahvetmiş ve adını tıp tarihine pis ve silinemeyen yazılarla yazdırmıştır pis böcek. asistan daha sonra bunları kamuya açıklamıştır ama sonrasında ne olmuştur orasını bilmiyorum, adam yargılanmış mıdır, yoksa yırtmış mıdır orası muamma
 • 1976'da televizyon filmi olarak cekildi. 80'lerin sonunda trt2'de 4 bolum olarak gostermislerdi, annesi daha kucuk bir kizken sybil'i mutfak masasina yatirip cinsel organina hortum sokup hortumun diger ucundan huniyle sivilar akitiyordu kizin icine. trt bunlari nasil yayinliyor diye saskin saskin bakakalmistik cocukkene.
 • çoğul kişilik bozukluğu denilen hastalığın bile gerçekliği hala bazı çevrelerce kanıtlamamışken 17 kişilikli bir kadın tabii ki akıllarda derin soru işarteleri yaratmaktadır. kişilerin belki ya da bir kısmı psikiyatristin müdahaleleri altında, özellikle hipnozla yaratıldığı düşünülmektedir.gerçi her şekilde çok etkileyici bir kitaptır.ayrıca bu kitap yayınlandıktan sonra özellikle bir çok kişi çoğul kişilikten mustarip olduğu gerekçesiyle kliniklere başvurmuşlardır.
 • dünyanın en ünlü çok karaketrli insanı.

hesabın var mı? giriş yap