şükela:  tümü | bugün
 • çeşitli aydınlatma ürünleri üreten bir alman firması.

  http://www.sylvania-lamps.com/
 • sera'ya vereceğiniz paranın yarısını bu markanın ürünlerine gayet rahatlıkla verebilirsiniz.akvaryum floresanları hakkında,modelleri hakkında kısaca özet geçeyim:

  aquastar modelleri t8 ve t5 olarak,10.000 kelvin gücünde olarak bulunabilir,genellikle bitkili akvaryumlara uygun olarak yapılırlar,deniz akvaryumlarında yetersiz kalırlar kelvin gücünden dolayı.beyaz renktedir.tropik ışık kuşağı olarak da adlandırmaktadırlar.

  grolux modelleri de aynı şekilde t8 ve t5 olarak bulunabilir,pempe renktedirler.yine bitkiler için gün ışığını taklit etmek amacıyla kullanılırlar.

  coral star modelleri ise renk olarak actinic blue olarak geçmektedir.kısaca mavi renk işte.deniz akvaryumları için uygundur,yüksekliği fazla akvaryumlarda kullanılması daha uygun,mercanların gelişimi açısından önemli,18.000 kelvin gücündedir.

  karışık olarak 45,60,75,90,115,120cm.lik gibi çeşitli boy ölçüleri ile satılırlar.

  türkiye distrübütörü me-fa dış ticarettir. http://www.me-fa.com.tr/ akvaryum forumlarında dediklerine göre gidip buradan istediğiniz modeli bulabilir,satın alabilirmişsiniz,kargo benzeri işler yapmıyorlarmış.
 • esasen amerikan firmasıdır. vaktinde bunu osram'a satmak istiyorlar, fakat osram çok güçlü olur diye izin vermiyorlar (o zamanlar piyasanın dört ağababası var: osram, philips, ge, sylvania), bunun üzerine firmayı avrupa-amerika diye ikiye bölüyorlar.

  amerika kısmını osram satın alıyor.*

  daha sonraki bir zamanda da avrupa kısmını da havells* satın alıyor.

  geçen yıl havells %80 hissesini feilo diye çinli bir ortaklığa* sattı. haliyle günümüzde bu firmanın adı artık feilo sylvania diye geçer.