şükela:  tümü | bugün
  • yakında bol bol kullanıp test etme imkanım olacak maxi scooter, sym'nin geliştirdiği en yeni scooter denebilir, tasarımı harika, bacaklara sıcak hava üfleme özelliği de koymaları ayrı bir güzellik olmuş, cbs fren sistemi ile güvenli, yeni ön göstergeler de çok başarılı olmuş.

teknik özellikler

motor tipi enjeksiyonlu, seramik tek silindirli, 4 zamanlı
    silindir hacmi 249,4 cc
    ateşleme elektronik cdı
    çalıştırma elektronik marşlı
    soğutma sıvı soğutmalı
    max. güç 8000 dd 17,2 kw / 23,3 hp
    max. hız 128 km /h
    vites otomatik c.v.t.
    boyutlar (exbxy) mm. 2165x780x1395
    ağırlık 180 kg.
    yakıt deposu 12 lt. ± 0,3 lt.
    frenler ön: disk ø240 mm
    arka: disk ø220 mm
    lastik ölçüleri ön: 110 / 90 - 13
    arka: 130 / 70 - 13
    akü 12 v 10 ah

(bkz: maxi scooter)
    (bkz: http://www.istanbulmotor.com.tr/…i-new-version.html)
  • 250 cc'sini almayı düşündüğüm motor. ilk motorum olacak. yanlış bir tercih yapmıyorumdur umarım. uyarılarınızı dikkate alıcam.
  • fiyat performans orani piyasadaki en mantikli maxi scooter'lardan bir tanesi, ustelik cin mali degil (bkz: swh)
    led'li daylight farlari ve stoplari, sis farlari, sicak hava kaloriferi, gidondan acilabilen kontaga bagli bagaj dugmesi, iki kask birden sigabilen genis sele alti bagaj bolmesi ile kendini evlat gibi sevdiren motosiklet.
  • 2014 modelinde otomatik yanan far yerine kontak anahtarlı far kullanılmıştır. aynı şekilde usb yerine sadece çakmaklık bırakılmıştır. montaj yerleri ayarlanmış olmasına rağmen yeni modeline koyulmaması garip gelsede olsada olur olmasada bir bildikleri vardır dedirtiyor.

öncelikle bu aleti alacaklara nylon lastiklerini en kısa sürede değiştirmesini öneriyorum. city grip veya muadili bir lastik işinizi fazlasıyla görecektir. 400tl gibi bir masraf ekleyerek alınız. (mevcut maxxis pro ile 90km geçince gezinmeler beyaz şeritlerde kaymalar inanılmaz tedirgin sürmenizi sağlar.)

bagaj konusu gerçekten görmeden inandırmıyor. bayiiye gidip bakınız 2 full kaskı rahatlıkla alabildiği gibi. boş alanlarda kalıyor.

malzeme kalitesi gerçekten 2005 2006 gts modelinden beri üstüne çifter çifter konularak ilerlendi. son geldiği hali ise bu aletle pekiştirilmiş ve yamaha dan eksik yanı yok gibi gözüküyor. (yamaha ve sym )km aynı iki motoru yan yana koyup birleşim yerlerine ve esnekliğine bakarak ne demek istediğimi anlayacaksınız.

dashboard üstünde eski modellerden bir eksik yok. daha şık olmuş. gündüz çok net gözüken bir led modeliyle geliyor. bunun dışında aynalar için kesinlikle bir kör nokta aynası alınıp üstüne yapıştırılması önerilir. aynalardan uzaklaştıkça görüş alanınız daralıyor haliyle sağ köşeler kör nokta haline geliyor.

kontak anahtarını çıkarınca otomatik kapanan koruyucu şey gayet güzel bir özellik. daha önce anahtar sokulan yere çeşitli toz pislik ağaç dalı vb. materyal sokulduğunu görmüştüm. hem kontaktan hem gidondan düğmeyle açılan bagaj çok başarılı.

benzin kapağı eski modele göre sağlam tasarlanmış. abuk sabuk kaymalar yerinden çıkmalar olmuyor. onun yerine benzin depo (yuvarlak olan) kapağını depodan ayrı yapmışlar anahtarı çevirdiğinizde elinizde kalıyor ama neyseki sağ solunu koymak için boş bırakmışlar. honda gibi elinizde çaydaçıra oynamıyorsunuz.

benzin demişken şehir içi bir depoyla 340 360 arası gidebilitesi var. sakin kullanımda 18kuruş gibi bir yakışı var (4.98tl den hesaplanmıştır.)

fren konusu cbs ( combined brake system ) başarılı. 250 cc versiyonu türkiyeye geldiği için (avrupada 300 abs versiyonları mevcut ) cbs ile idare edilmesi gerekiyor. frenleme için yeterli ama fren konusunda maxi scooter kullandığının farkına varamayan sürücüler durma konusunda sıkıntı yaşayacaklardır bu bir gerçek. genellikle motora bok atılır. maxi-scooter tecrübesi edinmiş bünyeler hızını trafik durumunu motoruna göre ayarlarsa cbs ile gayet rahat edebilirler ama hem ben 120-130 ile gidiyim frene bastığımda şak diye durayım oram buram kaymasın istiyorsanız onu abs de pek yapamıyor. abs nin her zaman 100% sonuç vermeyeceğini sizin kullanım alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğini hatırlatırım.

joymax de eski gts evo dan biraz daha büyük bir fren diski kullanılmış*
    gts evo varyatör sisteminden daha farklı bir ağırlık dengesi ve iç hazne tasarlanmış. yani motorun sadece makyajını değil içinide değiştirmişler.

120kmh kadar rüzgar sizi rahatsız etmiyor ama geçtiğiniz zaman güven hissi kayboluyor. biraz alışmayla ilgili olsada daha ağır bir motorun verdiği güveni haliyle veremiyor.
    unutulmaması gereken bu alet 90-120kmh arasına çıksın sonrası için keyfe keder olsun. şehir içi ve çevresinde sizi sıkıntıya sokmasın diye tasarlanmıştır. uzun yol veya otoban scooterı arayanlar 400 cc ve üstüne bakabilir.

piyasada sıfır olarak mevcut kalitesiyle alınabilecek en ekonomik modeldir. parça fiyatlarında yamaha gibi sizi öpmeyeceğini varyatör kayışının 240 tl civarı olduğunu yamaha da ise 400 civarı o da gelirse şeklinde olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

uyarlamam bu kadar.

----------------------------------------------------------------------------------------

edit:
    benzin 100km şehir içi 3.0 lt kadar düştü.
    lastikler city grip ile değişince harika bir sürüş performansı veriyor. duruş kalkış doğru kullanıldığında 10 numara 5 yıldız.

edüt: 5 ay bitmek üzere ve gayet memnunum bu scooterdan. yakıt maliyeti gittikçe düşüyor. ayrıca malzeme kalitesi 4000km civarına geldiğim halde tek bir oynama yapmadı.

250 cc kategorisinde türkiyedeki en iyi fiyat performans scooterı diyebilirim.

----------------------------------------------------------------------------------------

edüt-2: 10 ay bitti. memnuniyet hala sürüyor. bakımları kartal oto sanayi altan motor da yaptırıyorum. memnunum. sadece yakıt maliyeti 110-120 bandında sürekli kullanınca enjeksiyonlu değil karbüratörlü gibi çalışıyor bilemedim. tabi bu makina 90 110 bandı için tasarlandığından pek verim alamıyoruz.

genel olarak kullanıcılarının yakındığı tıkırtı ön fren sesleri ben de yok. belki model ve kullanımdan kaynaklanan bir sıkıntıdır. ( 2014 model ) yani ben de enduro motordan scooter'a geçmiş birisi olarak düşünün motora ne kadar iyi davrandığımı. ona rağmen gayet güzel gidiyor. 1 seneyi 6000km devirmek üzereyiz.

hala iddialıyım türkiye de bu fiyata bundan daha iyi bir 250cc maxi scooter yok. yurt dışında işler değişir tabi.

edüt-3: 11 ay içindeyiz. 6750km geçtik. bugün başıma şöyle bir durum geldi. bol tümsekli bir yola aşağı yukarı her gün giriyorum. tümseklerden kimi zaman yavaş kimi zaman biraz daha hızlı geçiyorum. malum istanbul çukurları kaldırımdan atlamalar felan. fakat aşırıya kaçmadan yapıyorum. neyse bugün bir anda kasis ve hafif yokuş yukarı yoldan geçerken kasis üstünde (evet kasis biraz geniş) motor stop etti. akü normal benzin var kontak anahtarı normal ateşleme var. fakat alet sanki bi yerden susturulmuş gibi çalışmıyor. marşa basıyorum fık fık fık yapıyor hareket yok. sonunda 10. denemede marşı aldı ve çalıştı.

ilk başta dedim benzin göstergesi yanlış gösteriyor veya e-5 de ilk defa aldığım benzinci dandikti heralde felan diye düşündüm. buji piposu yerinden çıktı gibi şeyler aklıma geliyor. benzinciye gidip fulledikten sonra 1,2 km kadar kullandım. hiç bir sorun yoktu. ne öksürme ne ses ne de farklı bir sorun. (daha öncede yoktu)

motorun servisini aradım,
    böyle böyle (bkz: altan motor) stop etti felan. " - çukura girdiniz mi?" dedi. "- yok ama tümsekten geçerken hafif yokuşta stop etti." dememle. "- muhtemelen denge sensörü (gyroscope) arıza yapmış olabilir. tekrar ederse servise getirirsiniz." cevabını aldım.
    bu denge sensörü denen nane kaza anında veya motoru devirmede devreye giren bir sensör ve motorun bütün ateşleme ve benzin akışını kapatan bir alet. doğal olarak sebepsiz stopun en muhtemel sebebi bu gözüküyor.

not: bu sensör konusu ktm duke 125 de başıma gelen bir durumdu. motoru yıkattıktan sonra enjeksiyon hatası vermesini sağlamış. bir süre sonra kendi kendine geçmişti. servisi de olur öyle demişti.

edüt-4: 12 oldu. ve km yani speedometer kablosu arıza yaptı. 8000 km de kaldı ve kabloyu fabrikaya gönderdiler. yenisi tayvandan gelecekmiş. 3 hafta geçti bile. 9000km geldim hesaplamalarıma göre yani 9000 bakımı geldi ve yaptırdım. kısacası parça temini ve yedek parça konusunda sıkıntılı bir marka sym. türkiye ayağı büyük ihtimal savsak çalışan dandik bir kuruluş. fakat aradığınız zaman muhatap bulabiliyorsunuz en azından.

km kablosu bozuk olduğu için servisin yapacağı bir durum yok. motoru kullanmama gibi bir durumum yok. haliyle motoru kullanıyorum ve km artıyor. bu bana bir kere zarar. hem de sonra alacak kişiye zarar. toptan zarar diyebiliriz.

motor gerçekten kaliteli ama türkiye distürübütörü olsun satıcı acentalar olsun. (altan motor hariç) kötü gerçekten. fakat aldığıma pişman değilim gene ihtiyacım olsa gene alırdım. rakibi yamaha da aynı sıkıntılar mevcut.

bazen güneş altında durduğu için iç tarafta torpido kapaklarının dandik plastikten oluşundan rengi atmaya başladı. çok azda olsa dikkat edilip plastik koruyucu kremle ovalamak gerekiyor.

edüt-5:
    motorun km kablosu tamir edildi. ben parasıyla yaptırdım. garantiden ve altan motor'dan hala ses seda yok. altan motoru ben ayrıca övüp sym joymax piyasasında adlarını duyuranlardan biriyim kendim adına sizede böyle kötü bir müşteri deneyimi yaşattılarsa affola. neyse km kablosunu izmirden bir firmadan satın alıp taktırdım ve arkadaşım motora talipti ben de biraz istanbul trafiğinden biraz da motoru kışın yatırmaya karar verdiğimden neden satmıyım dedim ve sattım.

bakalım ilerleyen günler hangi motorları gösterecek.
  • iyi gider, konforludur falan ama servisleri illallah ettirir. o kadar bilgisiz ve cahil adamlarla doludur ki aldığınıza alacağınıza pişman olursunuz. kendi yetkili servisleri bu motorlara asya motor muamelesi yapar ki fiyatı japonlarla yarışıyor (sıfırı 13.900tl şu an yuh).

yaklaşık 10 bin km. kadar bunlardan 2014 model olanını kullandım, ikinci el almıştım. aldığımda bir sıkıntı yoktu fakat bir süre sonra motordan tıkırtı gelmeye başladı ve bu tıkırtı kilometre arttıkça yükselmeye ve aşırı derecede titreşim yapmaya başladı. tam 3 ayrı servise götürdüm ve aldığım cevap hepsinden birden "olur öyle" gibi bir şeydi. videosunu çektim forumlarda falan paylaştım sorunun, kimse doğru dürüst yorum yapamıyor. son götürdüğüm servis abi kayışı değişelim düzelir dedi, ben de düzelmezse ne olacak diye sorduğumda en azından kayışın değişir yanıtını aldım. ki bir kayışı şu an 100$+ kdv gibi bir fiyata satılıyor.

satmak istediğimde de 4-5 ay kadar ilanda kaldı, ikinci el piyasası çok kötü ve gelen teklifler ağlatabiliyor. kaldı ki fiyat malum sitedeki en uygun ikinci veya üçüncü fiyattı (diğerleri 2013 model idi zaten).

bunların dışında yaşadığım ufak tefek sorunlar (saçma sapan vidaların düşmesi, ön panelin gevşemesi takır tukur ötmesi vb.) her motorda olacağı için pek değinmiyorum. ayrıca parçaları da çok pahalı, bir ayna 500 lira olur mu lan? benimkinin sağ aynası kırıktı içeriden kaynaklatılmıştı bu sebepten, neyine güvenip bu kadar pahalı parça satıyorsun? ha bir de orjinal ön camını öyle bir ayarlamışlar ki rüzgar kaskın tam vizörünün ortasına denk geliyor (boy 1.75).

bir de motorun markası ne diyenlere sym joymax dediğinizde suratlarındaki anlamsız ifade paha biçilemez. gidin x-max veya xevo alın en azından arkasında güçlü bir marka olur.

ekleme: ön fren de ses yapıyor. böyle hars hars diye ses geliyor, normaldir. servise sorduğunuzda alacağınız cevap "abi freni hafif bi sık bırak düzeliyor" gibi bir şey. bazılarına garantiden orjinal balata takıyorlar, ses yine aynı.
  • bu kadar güzel bir motorun ikinci elindeki fiyat dengesizliği malesef çok fazla, kimi çok güzel fiyatlara satarken kimi ölücülerle uğraşabiliyor, almak içinse bazı kötü satıcılar yüzünden şüpheler artıyor, adam ilanında plakasını neden paylaşmaz? ya da tertemiz deyip fotolarda sağı solu sürtülmüş yıpranmış halini görmezden gelir, neden bakımlarını düzenli yapmışsan değişenleri standartsa bu kadar fiyat düşük satarsın, bu tabi sadece bu makinada değil başka markalarda var ama ne hikmetse joymax da çok, mis gibi makinalar bu arada ölücülerin gazabına uğruyor, iyi satıcılara da haksızlık ve ciddi alıcılara da.

edit: bu harika motoru satarken baya zorlandım ve baya bir fiyat kırdım, ekstralar vererek sattım, malesef piyasası haketmediği rakamlarda, bunun da ana sebeplerinden biri halen markaya olan güvensizlik ki , bu kadar yıldır bu piyasada olan bir motor için bu güvensizlik saçma sapan birşey, haklı olunan konu şu olabilir, joymax 250'nin kırılgan ve pahalı aynası, gerçekten neden böyle yapılmış yeni modellerde neden hiç değişiklik yapılmamış anlamış değilim derken bi taraftan parça satışı , bu da markanın kendini baltalaması . çünkü millet sırf bu sebepten benim gibi motorlarını satıyor ya da o aynaları kaldırıp yerine sadece düz sinyal bağlıyor. güzelliğini de yok ediyor. ayna'nın günümüz fiyatı 400 bir zamanlar 700 tl yi buluyordu bu fiyat, aynanın altındaki alüminyum parçanın kırılması sonucu tüm aynayı değiştimek gibi gerizekalı bir yöntemi yıllarca tüketicisine sunması da ayrı bir markayı kötülemedir. ilk kazamda motor yan yatmış devrilmeden motoru kaldırıyım derken aynanın yere değmesi sonucu aynam kırılmıştır, motora en ufak zarar gelmezken düşünün aynada neredeyse çizik bile yokken o parçanın kırılması sonucu komple aynayı değiştirmiştim, aynanın kendisi, sinyali herşeyi pırıl pırıl ve çalışırken çöpe atmak nasıl bir akıl yitimidir. sonra aynanın alt kısmını getirmeye başladılar ki gereken buydu ancak o parça da 150-180 tl arası fiyatlarla resmen milleti de kazıklayıp yine marka kendini kötülemektedir. çünkü o alüminyum dökümün mantıklı satış fiyatı 20-30 tl yi geçmez, işte bu sebep sırf markanın kendisini kötüleme sebebidir, ayrıca yüksek sigorta bedelleri neredeyse 1000 tl yi bulan rakamlar sadece bu markayı değil diğer tüm markaların satışlarını zora sokmuştur, herkes sırf bu rakamlardan ölücü olmuştur, daha bu motoru aldığınız anda ruhsat,satış ve sigortaya 1200-1300 tl ye yakın ayrı bir rakam bayılmak ve bunun 800-900 tl sinin trafik sigortası olması milleti ölücü yapmıştır.
  • yaklaşık 18.000 kmdir kullandığım canım scooterım. ithalatçı firma olan üniteks yüzünden ikinci el değerinin amiyane tabirle ölü olması bile fiyat/performans olarak harika bi motor olduğunu değiştirmiyor. sınıfının benchmark skuteri xmax 250 ile kıyaslandığında çok daha oturaklı,yakıtı koklayan ve rahat bi skuterdir.
  • 2017 modelinde abs ve start stop eklenmistir.
  • 2017'de abs standart olmuş, euro 4 standardı, ancak o fiyat nedir? gerçek midir? 17.900 tl yazarak amaçlanan nedir? satışları sıfıra mı düşürmek? en büyük rakibi, hem de rekabet edemeyeceğin büyüklükte olan yamaha bile 2016 xmax 250 abs için 16.950 tl demişken intahar etmek için böyle bir rakam verilir. bari katlanır aynalar vs. bişeyler ekle, bu fiyatlarla artık tek akıllıca yol, uzak doğu gibi ucuz scooter'lara yönelmek ya da toplu taşıma ve bisiklet. bu ülkede cidden araç almak aptallık boyutuna ulaştı.

(bkz: geçmiş olsun)

edit: 2017 yamaha xmax 250 18.100 tl hatalı bakmışım, ancak 2016 kasa 16.950, yani sym kendi çıtasına göre fiyatı bu rakamlara yakın tutmalıydı, sonuçta bu fiyat kendi değerinin çok üstünde, alıp sezonluk kullanıp satacakların sym'nin 2. el fiyatlarına iyi bakması gerekiyor, ben joyride ve joymax sahibi olduğum için bunları yazıyorum, motorlarım pırıl pırıldı ama satarken cidden zorlandım ve cidden haketmediği fiyatlara gitti.
  • 2 senelik xl700 transalp deneyimi sonrasi gercek bir depresyon sebebi. alir almaz servise gittim bunun kalkisinda, kavramasinda sorun var diye. yokmus.

sele guzel. sele alti bagaji epey guzel. artcim mutlu sayilir, bense biraz buruk. benzin sarfiyati muazzam ama hakkini teslim edelim. artcili, uzun sayilabilecek trafiksiz akiskan yollarda 3.25 lt. / 100 km gibir deger gorup tam olarak inanamadim. kanimca konfor icin amortisor salinimi haddinden fazla yuksek tutulmus. vardir belki ayari sahsen cozemedim ama cukur ya da bizde bolca bulunan %100 amatorluk gostergesi boktan kasislerde ekstra dikkat istiyor. orta sehpa yere carpabiliyor, motor fazla yaylanıyor. 110 kmph sonrasi motor hissiyat olarak bence sansini fazla zorlama mesajini surucusune net olarak hissettiriyor.

alismak zor be.