• istediği kadar sazan.avi olsun burada java'nın işletim sistemi olduğunun düşünüldüğünü düşünüyorum.

symbian ise halen en işletim sistemlerinden biridir. desteğin neden bu kadar düşürüldüğünü de anlamadım açıkçası. geliştirilebilirdi, dokunmatiklere uyarlanabilirdi. arayüzünden çok sıkılındı tamam ama ne biliyim yine de tutardı. sonuçta siyah beyaz telefonlardan gelen bir işletim sistemiyken ne yapacağını şaşıran nokia'nın öldürdüğü işletim sistemi oldu.

iphone vs. n95 diye karşılaştırmalar vardı lan bi ara, ararsanız bulursunuz. nokia adam ol da bari şu windows phone 8 işini becer. samsung gibi bi markayı piyasa lideri yaptınız amk.

(bkz: en son ne diyoduk lan)
  • symbian'da jar uzantılı dosya "ja" yapılarak sorun giderilebilir ama java kasar da kasar.
  • java diye bir işletim sistemi olduğunu sanan biri tarafından yapılan karşılaştırmadır.

günümüzdeki en popüler iki mobil işletim sistemi konusuna hiç değinmiyorum.
    (bkz: ios)
    (bkz: android)

e: evet sazan.avi deki gizli özne benim. melabaa...
  • günümüz telefonlarında kullanılan en popüler iki işletim sisteminin karşılaştırması.

java, daha piyasadır onun için daha çok program ve oyun üretilir ama telefon oyunlarında kalitenin adresi symbian'dır ;)
  • commodore 64'ün yanında ikisini de esamesi okunmaz.
  • başlıkta kastedilen şey galiba symbian vs o zamanların(bu "o zamanlar" 2012 değildir diye tahmin ediyorum 2010'lu yıllar öncesi daha da eski zamanlardırr büyük ihtimal teknolojiyi benim gibi çok geriden takip eden yazar dolayısıyla 2012 yılında açılmıştır bu başlık) diğer telefonlarındaki java tabanlı işletim sistemleri.

uygulama bazında değerlendirirsek symbian sis tabanlı uygulamalar dolayısıyla baya önde. java tabanlı telefonlarda göremeyeceğiniz kadar çok uygulama var. örneğin java tabanlı telefonlardaki oyunlar üç boyutlu olamadığı için baya tıraştı. oysa symbian'lı telefonlarda üç boyutlu oyunlar kurulabiliyordu üstüne bazı n-gage oyunları çalışabiliyordu yanlış hatırlamıyorsam, sadece o da değil bakın gameboy'dan sega'ya istediğin emulatörü kurup istediğin tuşu atayıp bildiğin mini oyun konsoluna çevirebiliyordun cihazı. aynı şekilde epub okuma için adını hatırlamadığım bir rus geliştiricinin efsane uygulaması vardı ve o uygulama javalı telefonlarda yoktu. pdf okuma sik gibiydi aşırı kasıyordu ama yine yanlış hatırlamıyorsam bir rus geliştiricinin daha uygulaması vardı bildiğin pdf'yi reflow ediyordu. tabii şimdinin adobe reader'ı gibi değildi kasıyordu ama işe yarıyordu. internet browser olarak opera mini her ikisnde de vardı ama symbian'lılardaki daha akıcı çalışıyordu + opera mobile vardı javada yoktu bu.

yine özellikle n serisi symbian'lı telefonları baya bilgisayar gibi kullanabiliyordun (klavye mause takıp aynı şekilde tv çıkışından tvye bağlayabiliyordun son n serisi telefonları ve o zamanların androidleri(2-3) bu kadar işlevsel çalışamıyordu.) kod falan da yazabiliyorduk lan hatta pyhton'la. tabii ki mini bilgisayar adıyla çıkan palm os ve windows ce gibi mobil işletim sistemleriyle yarışamayabilir bu kod işleri belki ama sadece telefon bazında değerlendirirsek alanında tekti. 2007 sonrası iphone ve android çıktığında bile işlevsellik, multitasking, özelleştirme aklınıza ne geliyorsa hepsinin eline veriyordu symbian. symbian'ı ilk aşan da iphone-android değil maemo'ydu.

sonuç olarak symbian siker.
hesabın var mı? giriş yap