• dahi besteci nihat doğan'ın yogoluş semforisi isimli epik çalışmasından araktır.

düdüt: başlığı gezelim tanıyalım
  • dünyanın en basit riffinden bu kadar ilahi bir parçayı ancak dave mustaine yaratabilir dedirten bir diğer megadeth parçası. sen git sonra solo arkasına öyle bir riff koy ki makine gibi çalmak gereksin, solo da ona uymak için gelmiş geçmiş en fantastik hareketleri yapmak zorunda kalsın. müthiş.
  • şarkının albüm kaydı vokal açısından remastered&remixed versiyonda bulunan demodan kesinlikle daha iyidir. ancak demo daha yırtık gitar tonu, öküz gibi öne çıkan bas gitar ve sonradan kırpılmış olan ikinci gitar solosu sayesinde albüm kaydının eline vermektedir.

edit: ama en güzel versiyonunun konserde çalınan hali olduğunu dün itibariyle öğrenmiş oldum. hele ki seyirci kitlesi ana riffe "me-ga-deth! me-ga-deth! me-ga-deth!" şeklinde tezahürat ediyorsa dadından yinmiyor.

(bkz: 27 haziran 2010 megadeth istanbul konseri)
  • bu versiyonu şarkının albüm kaydından güzeldir. 'metal mi, boşver' diyenlerin kendinden geçmesine, telefonlarına şarkıyı yüklemelerine neden olduğu gözlemlenmektedir;

http://www.youtube.com/watch?v=xx6ujwmffay

(şu ünlü megadeth megadeth aguante megadeth korosu, arjantin'den)
  • en çok coverlanan metal şarkılarından biridir. çoğu dergi tarafından en iyi 20-30 metal riff'i arasına sokulan mükemmel bir riff'i vardır. gerçekten de tam bir klasiktir. çalması belki de en kolay megadeth parçasıdır aynı zamanda.
  • sözlerinin türkçesi şöyledir:

ölümlü bir insan alırsın
    ve kontrole geçirirsin
    tanrılaşmasını izle
    kafaların yuvarlanmasını izle... yuvarlanır... yuvarlanır...

tıpkı fareli köyün kavalcısının
    sıçanları sokaklarda sürüklediği gibi
    kuklaymışçasına dansederiz
    yıkım senfonisiyle sallanırken

bir robot gibi davranırken
    metal beyni paslanır
    nabzını almaya çalışırsın
    başı patlamadan... patlar... patlar...

senfoniyle sallanırken...

yeryüzü gürlemeye başlar
    küresel güçler çöker
    cennetlere bir savaş yüzüğü (ya da bir uyarı da olabilir)
    barışçıl bir insan dik durur... dimdik... dimdik...

senfoniyle sallanırken

megadeth'in sağlam politik şarkılarından biridir... çok eskiden bir röportajda mustaine'in gözaltına alındığı sırada bulduğu kağıtlara şarkının sözlerini karaladığına dair bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum ama kaynak belirtmem artık mümkün değil. imge müzik'in megadeth kitabı olması yüksek ihtimal.

aynı zamanda countdown to extinction'ın yeni sürülen remastered ve remixed versiyonunda bu şarkının bonus olarak demosu bulunmaktadır. bonus versiyonda mustaine'in istanbul konserinde çaldığı solo da mevcut. aynı zamanda demoda basın sesini iyicene açmışlar çok güzel olmuş. (mustaine'in solosu ardından yeee yeee yeee diye bağırması hariç) kesinlikle demo versiyonu albüme konulmuş kısaltılmış versiyonundan daha iyi hatta number of the beast vari bir kaç ölçülük bir bas solosu bile bulunmakta.
  • bu sarkinin oyle bir solosu var ki benim diyen gitaristin gotunden kan alir. o kadar adamin yorumunu dinledim, sicmadan batirmadan calanina henuz rastlamadim. marty friedman in megadeth donemi boyunca yazdigi en kasraktif en komplike solo budur galiba.
  • unplugged versiyonu da müthiştir. bu versiyon al pitrelli amcamıza nasip olmuş, allah razı olsun soloyu da hakkıyla çalmıştır.
  • peace sells ile beraber en politik megadeth parçası. severim sayarım..
hesabın var mı? giriş yap