şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: senkron)
    (bkz: synchronous)
  • mutual exclusion sağlamaya yarayan java keyword'ü.
  • jamiroquai albümü için;
    (bkz: synkronized)
  • ayni anda iki veya daha fazla thread tarafindan calistirilmamasi istenen metotlara verilen keyword. synchonized ve statik olmayan bir metot calistirilirken nesneleri kilitlenir, metodun sonunda tekrar unlock edilir
  • bir de blok halinde

synchronized(mutex){
    dosth(mutex);
    }

şeklinde kullanılabilir. böylece mutex'e aynı anda bişey yapılmasını engellersiniz. sıraya geçer thread kardeşler.
  • ingilizce'nin ne kadar kulaga hos gelen kelimeleri oldugunun ve bir o kadar da fonteik olmadiginin kaniti kelime.
    (bkz: ustune tanimam)
  • java'nın baklava tadında bir keyword'ü. nadir rastlanan bir şekilde, c# karşılığı yoktur. yerine, şöyle bir yöntem kullanılabilir:

using namespace system.runtime.compilerservices;

[methodimpl(methodimploptions.synchronized)]
    void pimpirikli()
    {
    // çok önemli işler yapıyorum, karışmayın...
    }

şık görünse de, esasında yaptığı yalnızca şudur:

void pimpirikli()
    {
    lock (this)
    {
    // çok önemli işler yapıyorum, karışmayın...
    }
    }

halbuki 'critical section'u belirleyip, yerine göre edebiyle 'lock' ya da 'monitor' kullansaydık dadından yinmezdi.
  • eşzamanlı
  • (bkz: volatile)
  • bugün grand national'da istememesine rağmen zorla koşturulmuş ve bacağının kırılması sonucu kaçınılmaz sonu olan ölüme uçarak gitmiş güzeller güzeli atın adı.

bugün 16.15 yarışının ısınma turlarında biniciyi sırtından atarak kaçan synchronized kısa süre sonra yakalandı. sakinleştirilip bir süre bekletildi.
    bu yılın şampiyon atı olmasından dolayı koşunun favorisi olan synchronized biniciyi görür görmez arkasını döndü ve biniciden hoşlanmadığını belli etti. biniciyle 2. göz kontağında yine asabileşen at bütün ısrarına rağmen o biniciyle koşuya çıkarıldı.

koşu bittiğinde bacağı kırılan synchronized insanların iğrenç hırslarına koşturulmaktan yani kaderinden, hayatından kurtuldu, melek oldu. aynı yarışta "according to pete" adlı atta hayatını kaybetti, o da melek oldu.

elimde üzerinde synchronized'ın adının yazılı olduğu kazanan üzerine alınmış 3 poundluk bilet öylece kalakaldı.
    bileti çöpe attım. bakıp bakıp daha fazla utanmayayım diye.
    sonra oturdum, onu hep hatırlayayım diye ölümüne not düştüm.

http://www.youtube.com/watch?v=gshesechdhs