şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ateist ve panteist kişileri aynı çatı altında birleştirmeyi hedefleyen kapsayıcı bir oluşum. altında tanrı'nın herhangi bir dine ait olamayacak kadar büyük olduğu inancı yatar. ayrıca felsefi olarak tanrının insanı değil, insanın tanrıyı yarattığını, yaratıyor olduğunu ve hatta yaratacağını savunur (bkz: lucy) (bkz: singularity). logoları hem gort'a hem de bir göze benzer. beyaz bir elips evren, simsiyah ve dairesel bir hiçliğin ortasındadır.

  ne ateizmin ne de dünyevi dinlerin insanın ruhsal ihtiyaçlarını tamamıyla karşılamadığı iddasını savunur. insanın sevgi ve mutluluk arayışının evrendeki (ve dünyevi dinlerdeki) basit sebep sonuç ilişkisini aşması ve onu dönüştürmesinin gerekliliğini vurgulayan ve daha çok batı dünyasında kendine yer bulan syntheism, bu haliyle tek başına yeni bir inanç sistemi gibi durur. ancak dinsel öğretilerden arındırılmış, doğal ve doğayla içiçe bir varoluş hedefler.

  özellikle isveç'te giderek popüler olmaktadır. hatta army of lovers'ın solistlerinden alexander bard bu akımın başını çeken isimlerden biridir. her ülkede yaşlanınca hidayete erme şekli farklı tabi.

  bu akımın diğer organik ve fikir bağlantıları için:

  (bkz: burning man)
  (bkz: georges bataille)
  (bkz: alain de botton)
  (bkz: robert corrington)
  (bkz: sam harris)
  (bkz: mikhail epstein)