şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: synthkiller)
 • yakın zamanda çıkarmayı düşündüğümüz, ciddi bir projenin ve çalışmanın ürünü olan, benim tüm grafiklerini, arayüzünü ve web sitesini yaptığım soft synth.

  program hakkında bilgiye, görüntülere ve güncellemelere şuradan da ulaşılabilir:

  http://www.kv331audio.com/

  bir adet wallpaper için: http://www.deviantart.com/deviation/26241793/
 • free versiyonu çıkmış olan synth.

  2007 editi: tam versiyonu da çıktı.
 • çok kullanışlı modülasyon seçenekleri sunan, yeni versiyonunda wavetable olayına da el atmış, hatta kullanıcıların kendi waveform'larını da kullanabilmelerine bile olanak tanımış çok yetenekli synthesizer.

  şu sıralar synthmaster ile analog davul seti yazıyorum. umarım beğenilir ve synthmaster 2'de kullanılır.
 • 2.5 versiyonu yeni çıkmış çılgın atan yüzde yüz yerli yazılım synthesizer.

  synthesizer dediysem aklınıza sadece subtractive gelmesin. bir sürü additive synthesis yöntemi(phase modulation, frequency modulation, ring modulation) ile birlikte, vector, wavetable ve wavescanning yöntemleri ile ses üretmek mümkün.

  bunlar ne demek diyecek olursanız şöyle anlatayım; şimdiye kadar yapılmış tüm synthesizer'ların ses üretme yöntemlerini modelleyip bir yazılım içine koymuşlar. yani elinizin altında hem minimoog, hem dx7 hem wavestation gibi en klasik aletler var sanki.

  tabii ses sentezleme işi sadece sesi üretmekle bitmiyor. bu adamlar da özelliklerine baktıkça "vay be" dediğim bir ton filtre seçeneği koymuşlar. filtreler doğrudan gerçek analog cihazlardan modellenmiş. daha sıcak olsun diye filtrelerin istediğiniz yerlerine distortion eklemek mümkün kılınmış.

  bir de, farklı sesleri birbirileri ile etkileşime geçirerek gerçekten "yaşayan" sesler elde etmek, yani modülasyon seçeneklerinde de iyice kafayı yemişler. neredeyse herşeyi herşeye bağlayabiliyorsunuz. oda büyüklüğündeki synthesizerlar gibi yani...

  ben wavetable synthesis olayını çok sevdiğim için o kısmı biraz daha açmak istiyorum. normalde çoğu synthesizer'da tek osilatöre tek wavetable kullanılabiliyor. synthmaster'da ise bir osilatöre birden fazla wave koyup onları sequence etmek mümkün.

  ve en sevdiğim özelliğe gelelim, synthmaster'ın yapısı çok iyi düşünülmüş bir hiyerarşik yapı. her ses, iki layer'dan oluşuyor. her layer'ın bir sürü filtresi, adsr ve multistage envelope'u, arpeggiator ve sequencer'ı, iki adet lfo'su ve efekt kanalı var. yani synthmaster'da daha önce başka bir alette duyduğunuz sesi yazamıyorsanız sadece biraz daha uğraşmanız gerekiyor.

  aslında şimdi düşündüm de, bu programın en sevdiğim özelliği bu değil sanırım. diyelim ki programı satın aldınız(yüz dolar falan da değil, bildiğimiz türk parasıyla satılıyor.) ve bir sorun çıktı. adamlara derdinizi türkçe anlatıp yine türkçe cevap alabiliyorsunuz. ama sanırım buna pek ihtiyacınız olmaz. çünkü bilgisayarı benim gibi işkence eder gibi kullanan biri bile bu programı çökertemediyse kimse çökertemez.

  ha, bir de öğrenciyseniz ya da öğretmenseniz ve yine bu programı satın almıyorsanız o zaman iyice fena. çünkü akademik lisansı yarı fiyat! windows'da ve mac os x'de çalışıyor. cubase, logic, reaper, fruity loops falan filan her programda da kullanmak mümkün.
 • protools gibi bir daw* yazılımını da üreten digidesign firmasında da çalışmış ve bununla iftihar sebebimiz olan sevgili bülent bıyıkoğlu'nun ilk yerli soft-synthesizer projesinin adı. yazılım 5 yıldır gelişiyor ve ilk hali ile şimdiki hali arasında kanyonlar oluştu bile. ülkemizde bu tür örneklerin olmayışını ve sektör olmayışımızı da göz önüne alırsak bu zorlu süreçte çok büyük adımlar atılmış, nice problemler sırayla aşılmış, eşsiz tecrübeler kazanılmıştır muhakkak. muhtemelen bir 'yaz sezonu pop singılı' çıkartmak kadar bile kazandırmayacağını bile bile ailesinden, özel hayatından, nöronlarından ve uykusundan veren bu tutku insanını kutlamak herşeyden önce insani bir vazifedir.

  şirketin ismi ile de ilgili bir not düşelim. mehter marşı'ndaki ritimden esinlenen wolfgang amadeus mozart, 11 numaralı 'la majör' piyano sonatı'nın 3'üncü bölümünde "ronda alla turca" yı bestelemiştir.* bu eser aynı zamanda 'türk marşı' olarak ta bilinir. mozart'ın besteye verdiği opus no'su kv331'dir (köchel verzeichnis 331) herhalde milli bir müzik enstrümanı için seçilebilecek en iyi isimlerden biridir bu.

  synthmaster an itibariyle granular synthesis hariç tüm sentezleme tekniklerine müsade ediyor lakin yakın gelecekte granular synthesis için gereken geliştirmenin de tamamlanacağına eminim. ayrıca sfz format ithalini de desteklemekte şu anda. aslında sm2.5 için "synthmonster" demek daha doğru. yıllardır yapamadık yapamadık, bir anda yetimhane yıllarının acısını çıkaran çocuk gibi en gelişmiş yazılımlardan birini yaptık. bülent bıyıkoğlu vizyonu geniş bir yazılımcı. en populer ya da fenomen isimlerle üşenmeyip iletişime geçiyor. dünyanın 'top notch' ses tasarımcılarının bankalarını bünyesine katıyor. yakın gelecekte çok daha fazlaca isminden bahsedilen bir kv331 ve synthmaster göreceğimizi değerlendiriyorum.

  + dünya çapında farklı müzisyenlerin sm 2.5 ile yaptığı örnek şarkıların bulunduğu sayfa.
  + synthmaster web sayfası
  + v 2.5 itibariyle ekran görüntüsü
 • synthmaster, 2012 başı itibariyle müzik endüstrisi için yayınlar yapan dergi ve sitelerden tam puan almıştır. örneğin müzik teknolojileri alanında en geçerli ilk 3 dergiden biri olan computer music, 2012 şubat sayısında yaptığı testte 10 üzerinden 10 tam puan ve özel performans ödülü* vermiştir.(1,2,3) ayrıca musicradar sitesi 5/5, beat bag 6/6 olarak puanlamışlardır. watchtowerrecords ise "insane synth alert" başlıklı yazısıyla beğenilerini dile getirmiştir. dj mag ve avustralyalı audio technology mag'ın testleri sürmektedir.

  şimdi uzaktan bakınca basit gibi gelmesin. ben 13 senedir future music, computer music, key mag, sound on sound gibi dergileri takip ederim. bu adamların incelemelerinde tam puan verdikleri çok nadirdir. yukarıda az buçuk hikayesini aktardığım bir 'yerli' projenin, ilk görücüye çıktığı an bu kadar başarılı olması, armin van buuren, benno de goeij (rank1), david guetta, sandy vee (katy perry/rihanna), dr.luke (britney spears), laidback luke gibi müzisyenlerin gerek mail yoluyla, gerekse sosyal ağlarda beğenilerini dile getirip bir sonraki ek paket ve özellikleri bekliyor olması hatta prodüksiyonlarında kullandıklarını belirtmeleri son derece gurur verici. ha türkiye'de durum berbat ama türkiye'de neye sahip çıkılmış ki? serzenişimi de yapar, giderim.
 • sylenth1 steven gerard ise synthmaster andres iniesta'dır.alem buysa kral benim gibi oldu ama olsa da kodum olmasada nakamura.

  (bkz: tüy dikmek)