şükela:  tümü | bugün
 • gerek görsel estetiği gerek müziği açısından fantastik bir şey. şöyle: farzet ki seni dondurmuşlar ve 3000 yıl sonra uyanmışsın. sen ortamda yabancı hissetme diye de etrafa yaşadığın döneme dair dekorasyon, müzik falan koymaya çalışmışlar. ama 3000 yıl öncesinden ellerinde çok fazla veri olmadığından da bunu tahmin yürüterek, o dönemden kalma popüler kültür unsurlarına bakarak kendileri aynı şeyi sıfırdan imal ederek yapmışlar. mesela masanın yanında bir gaz lambası ve hemen yanında şeffaf ve tasarımı tam oturmayan bir iphone. elma logosu ısırıksız. arkada garip ritmli bir müziğe şarkıcı "gelübülü gelübülü" diye vokal yapıyor. yatağının başucundaki demirler pirinçten ama yatak yerden biraz yüksekte havada duruyor. bir tane bilgisayar koymuşlar ama tuşları daktilo tuşu. kısacası yaptıkları şey yaşadığın dönemi hatırlatmaktan çok onun kitsch bir eleştirisi olmuş oluyor.

  synthwave, vaporwave ve benzerleri de bana aynen öyle hissettiriyor. çocukluğu 80'lerde bilgisayar oyunlarıyla ve o dönemin popüler kültürüyle geçmiş biri olarak nelerden esinlendiklerini anlıyor fakat yine de o zamana ait olmadıklarını da kolayca fark edebiliyorum. bir şeyler yapay ve garip geliyor. ama o yapaylık da gariplik de hoşuma gidiyor. zira bu müziğin anlattığı şey 80'ler değil, günümüzdeki 80'ler algısı. ben de onu tüketmekten sıradışı bir keyif alıyorum.

  ayrıca (bkz: 80'lerde çocuk olmak/@ssg)

  edit: parça önerisi isteyenler olmuş. timecop1983'ün her parçası olur mesela.
 • (bkz: com truise)
  (bkz: stellar dreams)
  (bkz: bourgeoisie)
  (bkz: trevor something)
  (bkz: timecop1983)
  (bkz: fm-84)
  (bkz: the midnight)
  (bkz: september 87)
  (bkz: lebrock)

  mevzu bahis isimlerin de icra ettiği müziğe verilen addır. genel itibari ile 80 dönemi ve erken 90ların teknolojik şartları ile yapılmış olan elektronik dans ve pop parçalarının atmosferini günümüz elektronik müziği ve ıdm türü ile birleştirme amacı güdülerek yapılmış müziklere ithaf edilen isimdir.
  albüm kapaklarında atari salonlarında street fighter başlangıç ekranındaki fontların neonlarştırılmış versiyonu teması kullanılır genelde. klişedir ama güzeldir.
  ayrıca (bkz: dreamwave)
  kim bilir, belki biraz da (bkz: nuri alço müziği) de olabilir. *
 • kendisine ve türevlerine ait şu şekilde bir spotify çalma listesi oluşturduğum müzik tarzı.

  listedeki favori isimler;

  (bkz: the midnight)
  (bkz: fm-84)
  (bkz: timecop1983)
  (bkz: trevor something)
  (bkz: miami nights 1984)
  (bkz: gunship)
  (bkz: electric youth)
  (bkz: kavinsky)
  (bkz: mitch murder)
  (bkz: kalax)

  not: açıklamada da yazdım; mixtape havası almak isterseniz karışık çalmayı kapatıp, çarpraz geçişi ortalama 2-3 saniye yapın ve ilk şarkıdan başlayın. şarkıların sıralamasına özellikle dikkat ettim.
 • bu kadar harika bir müzik türünün neden bu kadar az takipçisi var anlamakta zorlanıyorum açıkçası. gerçi bir yandan herkes sevmesin boku çıkıyor da diyorum ama paylaşacak insan bulamamakta kötü oluyor aynı zamanda. kimselerin bilmediği bir örneği için (bkz: droid bishop)
 • metal'den yatay geçiş yaptıran, gitarı bir kenara bıraktırıp bana synthesizer aldıran genre. çocukluğum daha çok 90'larda geçtiği için geçmişte tam anlamıyla doyumuna ulaşamadığım 80'lerin müzikal altyapısının modernize edilmiş hali diyebilirim sanırım. sanki aynı eksikliği yaşayan insanlar bir araya gelmiş ve bu müziği yapmışlar. uzunca bir süredir etkisi altındayım ve sanırım uzun bir süre böyle gidecek gibi.
 • dünyadan kopup gitme müziğidir.

  bpm'leri yüksektir. progressive modelleri vardır. die antwoord iyi yapar, dark synth ve space mix wave örnekleri dinlenebilir.

  1 saatlik editler var. terminatör 1'deki yürüme sahnelerini andırıyor. tıpkı 1980 başları gibi, post-apokaliptik dünyanın da müziği olacağını düşünüyorum.

  çöl sıcağı, silah ve deri kuşanmış jipliler, mermi izleri olan kaktüsler, yeniden yazılmış sosyal kurallar...

  ve synth.*
 • zengin müziği falan değildir. kendimden biliyorum.
 • 80'lerde pop, rock ve türevi şarkılarda kullanılan synthesizer melodilerinin, modern elektronik müziği anlayışıyla günümüze taşınmasıdır.

  "synthwave ne oluyor ben tam anlamadım" diyen olursa şu listeyi vereyim:
  https://www.youtube.com/…jkvs3gi62eipyk74ubgnx2nuph

  bunun kendi içinde farklı türleri vardır, darksynth, outrun, dreamwave felan... ama çoğu synthwave'ci bu tip ayrımları tercih etmeden hepsine synthwave demeyi tercih ediyor.

  synthwave'i vaporwave ile karıştırmayın.
  synthwave, 80'lerin nostaljisini yapmaya çalışan kişilerin çalıp dinlediği bir müzik türüdür.
  vaporwave ise, "early 90s" veya "mid 90s" denilebilen dönemdeki sanat tarzlarını alıp, bozup, günümüze eleştirel bir bakış getirme akımıdır.
  biri elektronik müzikçiler tarafından ciddi biçimde desteklenirken, diğeri genel olarak daha sanatsal takılmaya çalışanların izlediği bir yoldur.
 • bu türü sevenler için özel bir kısa film var: kung fury diye.

  bbiliyorsunuz synthwave'in olayı 80lerdir, miam vice, polis dizileri, gün batımı, abartılı kavgalar, amansız takipler ve david hasselhoff. şarkıların çoğunda bunu bulabildiğiniz gibi, kung fury'de de 1 ocak 1980 ile 31 aralık 1989 tarihleri arasındaki zaman diliminin yarım saate indirgenmiş ve biz synthwave severlerin ağzını sulandırabilecek bir film.

  şaka maka, post metal zamanlarıma ilaç gibi geldi bu tür. sözlüsü ayrı sözsüzü ayrı güzel müzik türü. sözlü isteyenler için kötü bir haberim var, biraz kısıtlı içerik maalesef.

  (bkz: gunship)
  (bkz: the midnight)
  (bkz: fm84)

  bir de bayan vokalli özel parçalar falan bulabilirseniz oluyor.

  bize gelince, bizde biraz palmiyeler, hey douglas ve özellikle de anatolian sessions önde götürüyor. gerçi anatolian sessions, gubarwave diye tabir ettikleri böyle eski arabesk müziklere hafif trap bol beat ve synth sesleri ile sağ bacaklarımızı felçe uğratsa da, ileride güzel çalışmaların çıkacağı kesin.
 • aşağıda ki iki örneği efsane olan müzik türüdür.

  meteor - beyond the stars

  lazer(fucking)hawk - arrival

  bu aralar bu türe çok merak saldım. güzel parçalar buldukça editlerim.

  thomas barrandon - the quiet earth

  vogel - andromeda

  stay - forhill bu parça resmen melodilerle hikaye anlatıyor.

  edit: verdiğim iki link te aynıymış düzelttim. uyarı için @bahtsiz kral on yedinci louis ' e teşekkürler. yeni linkler eklendi.