• hislerden hislere sürükleyen müzik türü.
  • dinleyen kişiyi farklı diyarlara ışınlayan muhteşem bir müzik türü. özellikle space synthwave'in hastasıyız.
  • aşık olduğum müzik türüdür . gelişmiş teknoloji, yüksek yapılar mor, mavi renkler .. hayali bile mükemmel. o manzaraya bakıp bi sigara yakmak isterdim .
  • şuradan güzel bir derlemesini görebileceğiniz tür.
  • naçizane efenim.
  • gerek görsel estetiği gerek müziği açısından fantastik bir şey. şöyle: farzet ki seni dondurmuşlar ve 3000 yıl sonra uyanmışsın. sen ortamda yabancı hissetme diye de etrafa yaşadığın döneme dair dekorasyon, müzik falan koymaya çalışmışlar. ama 3000 yıl öncesinden ellerinde çok fazla veri olmadığından da bunu tahmin yürüterek, o dönemden kalma popüler kültür unsurlarına bakarak kendileri aynı şeyi sıfırdan imal ederek yapmışlar. mesela masanın yanında bir gaz lambası ve hemen yanında şeffaf ve tasarımı tam oturmayan bir iphone. elma logosu ısırıksız. arkada garip ritmli bir müziğe şarkıcı "gelübülü gelübülü" diye vokal yapıyor. yatağının başucundaki demirler pirinçten ama yatak yerden biraz yüksekte havada duruyor. bir tane bilgisayar koymuşlar ama tuşları daktilo tuşu. kısacası yaptıkları şey yaşadığın dönemi hatırlatmaktan çok onun kitsch bir eleştirisi olmuş oluyor.

synthwave, vaporwave ve benzerleri de bana aynen öyle hissettiriyor. çocukluğu 80'lerde bilgisayar oyunlarıyla ve o dönemin popüler kültürüyle geçmiş biri olarak nelerden esinlendiklerini anlıyor fakat yine de o zamana ait olmadıklarını da kolayca fark edebiliyorum. bir şeyler yapay ve garip geliyor. ama o yapaylık da gariplik de hoşuma gidiyor. zira bu müziğin anlattığı şey 80'ler değil, günümüzdeki 80'ler algısı. ben de onu tüketmekten sıradışı bir keyif alıyorum.

ayrıca (bkz: 80'lerde çocuk olmak/@ssg)

edit: parça önerisi isteyenler olmuş. timecop1983'ün her parçası olur mesela.
  • ülkemizde bu türde şarkıları olan bir grup vardır. (bkz: she past away)
  • 80'lerin müzik türü diyorlar lakin yanılıyorlar, synthwave gelecegin müzik türüdür. *
  • bu aralar fena halde kafayı taktığım müzik türü.

bir adet buick skylark ile route 66'da, geceleyin san junipero'ya yol aldığımı hissediyorum.*

head to the neon lights eşliğinde. hayalini kurmak bile mükemmel.

neon lights

too late

come back
  • overrated müzik türüdür. youtube'ta liste videosu hazırlayanlar için üretiliyormuş gibi.
hesabın var mı? giriş yap