şükela:  tümü | bugün
  • kahve demlemek için en iyi yöntemlerden biridir. özellikle japon hario markası yaygın olarak kullanılmaktadır. bu aletle kahve demlenirken izlemesi ayrı bir zevktir. bu aletle kahve demlemek adeta bir ayin şeklinde olur. ateşler, kaynayan sular filan :) youtube vb. yerlerden demleme ritüelini mutlaka izleyiniz. ben bir kahve sever olarak ve tecrübelerime dayanarak syphon coffee maker'da colombia yöresinin kahve çekirdeklerini kullanmanızı öneriyorum. afiyet olsun.

(bkz: vacuum pot)
  • uzaktan kahve demliyormuş gibi değilde deney yapıyormuş gibi algılanmanızı sağlayan alet.
  • bu yöntemle elde edilen kahvenin tadını merak edenlere bebek'teki cup of joy tavsiye edilir. muhtemelen türkiye'de başka yerde bulup içemezsiniz.
  • en saf kahveyi üretmek için kullanılır. ministry of coffee'de 450 tl'ye satılarak da beni benden almıştır. fiyatın yüksekliği konusunda oradaki head barista, ithal ederken yaşanan bürokratik sorunlardan baya bir dem vurdu. zamanla elbette düşer bu rakamlar. sanırım yeni diy projem bu aleti evde kendim yapmak olacak*. ayrıntıları paylaşırım becerebilirsem*

resim
    adım adım anlatan video

edit: drip coffeeist bu alet için 575 tl dedi. vay arkadaş!
  • sirkeci'de coffeetopia diye bir yerde denedim, french press ile olan filtre kahvesinden iyi ama espresso değil yine de. bu arada diğer farklı yöntemle hazırlanan kahveler de var burada, haber etmiş olayım.
  • en egzantirik kahve demleme yöntemlerinden biridir. yeni yeni türkiye'ye gelmeye başladı. kahhve.com'dan hario marka olanı alınabilir durumda.
  • syphon yöntemi ile kahve yapan ilginç düzenektir. syphon kahve makinesinde, en altta gaz yağı ile çalıştırılarak ısı elde edilen bir bölüm bulunur. bu bölümün üzerine gelecek şekilde üst üste 2 adet hazne vardır. bu iki hazneden altta olana su, üstte olana ise öğütülmüş kahve konulur. bu iki haznenin arasında ise bir filtre ve bu filtreye bağlı, su haznesine doğru sarkan bir zincir yer alır. demleme işlemi yapılırken en alttaki ısıtıcı bölüm aktif edilir. ısıtıcı, üstündeki haznede bulunan suyu ısıtır. ısınmaya başlayan su içine sarkan zincir sayesinde yükselerek, aradaki filtrede geçip üst hazneye ulaşır ve burada bulunan kahveyi demler. demleme işleminin gerçekleşmesi esnasında kahvenin bir çubuk veya kaşıkla karıştırılmasında fayda vardır. demleme işleminin tamamlanmasıyla ısıtıcı bölüm kapatılır. soğumaya başlayan demlenmiş kahve, kahve posasını üst haznede bırakıp, tekrar filtreden geçerek alt hazneye ulaşır ve syphon yöntemi ile demlenmiş kahve içime hazırdır, istenen bardağa alınarak tüketilebilir.
  • heirloom cafe ve espressolab bunun başarılı bi şekilde içilebileceği yerler arasındadır.
  • şöyle bir algı bulunmakta;
    syphon'da demleme yaparken alt haznedeki suyun 1/4'ü üst hazneye çıkınca kahve eklenir demlenme süresi 1-1.5 dakika, filtre süresi 1 dakikadır diye düz mantık düşünen arkadaşlarımız var.

yani kaynayan suya kahve eklenir ve kaynatmaya devam edilir, demlenme ve filtre süresine sadık kalınır ?

-bence kaynayan suya eklenmemelidir kahve .ayrıyetten demlenme süresi ve filtre süresi opsiyonel olup kahvenin karakterine ve öğütme kalınlığına göre değişim göstermekle beraber damak zevkine görede demlenme süresinde oynama yapılabilir.

alt haznede ısıtmış olduğum suyun üst haznede ısısını 91 dereceye düşürüp, single kahve demlediğim ekipman, güçlü gövdeye sahip kahveler elde ediyorsunuz, tabi her kahve bunda demlenmez.. en bilinen syphon markası hario'dur. gater,tiamo,beng gibi markaların'da ürettiği bir ürün olup hario'dan şaşmayın derim.
  • izmir'de bornova 13m2'de denenebilir. üstelik aletin pahalılığına inat kahve gayet uygun fiyatlı.

hesabın var mı? giriş yap