şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: beziers)
 • (bkz: siraz)
 • mac os x 10.10'un sirket ici kod adi.
 • şarap yapımında kullanılan üzüm çeşididir. kırmızı şarap yapılır bundan. sert gibi gelir önce, sonradan varırsınız tadına. bu üzümlerin ilk fransa'nnın rhône bölgesinde yetiştiği rivayet edilmektedir.
 • soprano derken destek almadan sallamak istemediğim, gugulın mezzo soprano olduğu yönündeki verilerine göz gezdirdiğimde kendimi rahatlamış hissettiğim sigrid hausen kişisinin kod adı.

  sigrid salzburgda (sözlük senin içinde de bu okuldan geçmiş kimseler var, ne antika yersin) mozart bilmemne okulunda müzik tedris etmiş: http://www.vocame.de/en/ensemble/sigrid-hausen/
 • şiraz pers imparatorluğunun yıllarca başkenti olmasıyla bilinen iranın güneyinde bulunan bir kenttir. şarap çoğu kişinin yanlış bildiği ancak arkeolojik olarak ıspatlanmış bir pers icadıdır. ancak perslerin icat ettiği şarap geleneksel fransız şaraplarından biraz daha farklı yapılmaktaydı. o özgün lezzte ve tarif 5000 yıldan beri muhafaza edilmiş ve şiraz musevilerinde günümüze kadar getirilmiştir. son yıllarda o özgün lezzet şarap fabrikalarınca benimsenmiş ve piyasaya sunulmuştur. şiraz şarabı geleneksel şaraptan farklı bir biçimde yapılır. yapımında üzüm suyu yerine üzüm direkt olarak kullanılır. bu tarz şarabı yapmak için özenle seçilmiş siyah üzüm (orijinal olarak yapılması istenilirse şiraz üzümü kullanılması gerekir. şiraz üzümü ilk olarak kanada'da iran islam devrimi ile beraber yurtdışında göçmüş iran yahudilerince yetiştirilmeye başlanmış oradan dünyaya yayılmıştır. en önemli özelliği ise çekirdeksiz çok tatlı bir siyah üzüm olması. iran azerileri bu üzüm türüne şahana, persler ise khalalar ismini vermişlerdir.) tanelerine ayrılarak büyük bir küp (anfora) içine konur ve serin bir yerde bekletilir. 3 gün sonra su salan üzümler karıştırılır daha sonra beklemeye devam edilir yaklaşık 7 gün sonra üzümler el ile sıkılır ve suyunu salması istenilir. daha sonra karıştırılmaya devam edilir ve sonunda tadı beğenildiği zaman süzülür. tortusu ayrılır tekrar küplere doldurulur ve beklenir. birkaç ay içinde sifonlanır (hortumlarla üst kısmı şişelere doldurulur ve dibine çöken tortular küpte kalması ve şaraba karışmaması sağlanır.) şişelenen şaraplar mantarları preslenir ve üzerine mum(şişe ağzı ve mantar arasındakii gözeneklere havaya tamamıyla kapalı olması için)dökülür; mahzende muhafaza edilir. günümüzde en büyük şiraz şarabı üreticileri kaliforniya, fransa ve kanada'da bulunmakatalar ancak iran şeriat kurallarına karşı evlerde şiraz şarabı üretimi devam etmektedir.
 • koyu renkli kırmızı üzüm çeşidi. syrah veya shiraz üzümü adını iran'da bulunan antik kent şiraz'dan almakta, yani üzümün anavatanı frenk değil iran'dır. bir şekilde vatanından sökülüp frenk diyarına götürülmüş. üzümün çok fazla iklim ve toprağa ayak uydurması gittiği bölgelere göre notalar, tatlar bırakması üzümü çok fazla popüler hale getirdi. hem monosepaj hem kupaj olarak kullanılmakta. shiraz asmaları yaşlandıkça tam doygunluğa ulaşmakta, genç asmaların üzümlerinden elde edilen şaraplar baharatlı notalar verirken yaşlanan asmalar meyvemsi sonuçlar vermekte.
 • fransa'ya yolunuz düşerse les jamelles marka fransız şarap üreticisinin syrah'ını mutlaka tatmanızı öneririm. hatta dönerken bi şişe de bana getirin. öperim.
 • angel 's share adlı bi şarap çıkarmış, bulgar şarabı denilerek ikram edildi, bir şişe içtim*
  tercih edilebilecek şaraplar arasında ancak çanakkale' de yaşıyorsanız suratına bakmazsınız, o ayrı, eheh

  edit : imla
 • çok sert...benim için kupajı makul.merlot ile güzel bir denge yakalıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap