şükela:  tümü | bugün
 • bugün itibariyle resmileşen kazıktır.

  syriza eurodan çıkmamak için ab ve imf'ye boyun eğdi

  üstelik referandumdan oxi sonucu çıkmasına, yunan halkı ab ve imf'ye ne olursa olsun hayır demesine rağmen.

  ve elbette bazılarımız syriza'nın bir proje partisi olduğunu biliyor idik.

  bu durumda syriza fanlarının ve benzer proje partilerinin kendilerini nasıl avutacaklarını cidden merak ediyorum.
  yunanistan komünist partisi ve komünist parti meğerse başından beri haklıymış diyecekler mi mesela.

  yunan halkı ise bu kazığı atanlardan hesap soracaktır diye düşünmek istiyorum.

  gelen saçma avunma argümanları sonrası edit:

  syriza'nın suçu yokmuş... hadi ordan.
  ab'den çıkıp, borçları ödemiyorum diyebilirdi. nato'dan çıkıp israil ile ittifak anlaşmaları imzalamayabilirdi. halk da bunu istiyordu.

  (bkz: devlet bizim sayemizde devlettur) (ikiyüzlü olmayın.)

  bu arada belirtmek lazım geliyor: yunanistan, daha önce borçları tam altı kez silinmiş bir ülkedir. syriza'nın bir umut taciri ve piyon olduğu bu bilgi ile daha da somutlaşacaktır.

  bir de şu var. ne yapsındıcı mandacı torunlarına gelsin bu:

  "50 milyar euroluk dev bir fonu kapsayan anlaşmada fonun kontrolü tamamen ab denetiminde olacak. paranın nasıl harcandığı ise ab yetkilileri tarafından yunanistan’da kontrol edilecek. "

  (bkz: düyun-ı umumiye)
 • bu durum kazık atmak olarak nitelenemez. bu olsa olsa romantik bir hikayenin son hızla gerçeklik duvarına çarpmasıdır. syriza da zaten yunan halkının romantik düşlerinin bir yansımasından ibarettir. gerçekler ise daha soğuktur. burada syriza'yı suçlamak yersiz. ortada ille de bir kazık varsa, kazıklayan da kazıklanan da yunan halkının ta kendisidir. üretmeden, çalışmadan sefa sürmek yok. zengin sülalenin parasını yemek de bir yere kadar.
 • emperyalist devletlerle bir anlaşma yapmak üzere masaya oturulduğunda dikkatli olunması gerektiğini gösteren bir kazık olmuştur. kahramanken bir anda vatan haini oluverirsin işte böyle.
 • o kazik yunan halkina degil calisan ureten diger avrupa halklarina atilmis kaziktir. daha hala, bu adamlarin ekonomisi duzelsin diye bizim cebimizden para cikiyor. yeter ya? bak son 10 senedir, direk yunanista'a bagli mi bilemem ekonomist degilim (ama salak da degilim), yunanistan'a her yardim paketi gittiginde -zamanlamasi manidar- kaziklar bize giriyor:

  yunanistana giden ilk yardim paketi sonrasi: saglik sigortasina, te o zaman 220 eurodan baslayip su an 350 yi gormus olan yillik bir ekstra geldi. her ay saglik sigortani yatiriyorsun ( az buz para da degil), daha da uzerine saglik harcamalarinin ilk 350 avrosunu cebinden veriyorsun. kronik hastaligi olan, ameliyat olmasi gereken birisi degilsen yillik tum saglik harcamalarini cebinden veriyorsun + sigortani da yatiriyorsun. bunu tek kisi olarak dusunmeyin, mesela tum ailenin saglik sigortasi (iki cocuklu 4 kisilik aile diyelim) tek bir maastan cikiyorsa, o aileye yillik 1000-2000 euro kazik giriyor.

  yunanistana giden ikinci yardim paketi sonrasi: emeklilik yasi oldu 67. 67 ne ya? emekli maaslari dustu. metal sendikasinda %10 a varan dusus var. ben 45 sene (kirk bes) calisayim, primlerimi yatirayim, yunanistana kaynak gidecek diye benim kazandigim, primlerini odedigim, benim param ya benim emekli maasim yunanistana gitsin. daha dur daha emeklilige gelene kadar kres yardimi var.. cocuklari krese giden anne babalara da girdi o kazik. devletin geri odedigi kisim ucte bir azaldi. o para, aynen, benim cebimden cikiyor, ordan yunanista'a gidiyor. 3000-5000 de burdan girdi mi?

  ki bunlar sadece 'sade vatandas'a dokunan kismi. kisilan kamu harcamalari ile dusen kalite, azalan ar-ge butcesiyle sirketlesmek durumunda kalan enstituler etc etc. say say bitmez.

  bakalim bu paket sonrasi neler olacak. keske anlasma olmasaydi da ciksalardi avrodan, zararin neresinden donulse kar olurdu. yarin referandum olsun cikalim mi avrupa'dan diye, 70% yetmez ama evet'i basar iddia ediyorum.
 • ortada büyük bir açmaz söz konusu:
  -yunan halkı ab'den ve euro'dan çıkmak istemiyor.
  -mevcut durumda çökmüş yunan ekonomisi için acil çok yüksek miktarda para gerekiyor.
  -bu parayı alabileceği tek yer ise ab ve imf. alternatif olarak görülen rusya-çin ikilisindne borç alması içni yunanistan'ın ab ve abd'yi karşsına alması gerekiyor ki bunu yapsa bile rusya-çin'in neler karşılığında bu borçları vereceği az çok aşikar ve herşeyi göze alarak bunu yapsa bile kurtuluş yine garanti değil.

  syriza köşeye sıkışmış ve yüzünü halka dönerek referandum yapmıştı. şimdi imf-ab dayatmalarına "hayır" diyen halka mevcut anlaşma şartlarını nasıl açıklayacak merak konusudur...
 • asgariyi ödeyemeyince banka kredi kartınızı kapattı, maaşı alınca komplesi kiraya faturaya gitti, çoluk çocuk evde aç.

  bankaya gidip kredi istiyorsunuz, banka da size diyor ki senin maaş 1000 lira oturduğun evin kirası 800 lira, interneti limitsiz bağlatmışsın, gece ışıkları mı kapatmıyorsan ne yapıyorsan artık elektrik kol gibi geliyor.

  banka diyor ki sana borç vereceğim ancak daha ucuz bir eve geçmen lazım, aldığın krediyle ilk iş kredi kartı borcunu kapat, haftasonları çocukları sinemaya götürmek istiyorsan ya yeni bir iş bul yada haftasonu ek iş yap. bunları yapacağına da güvenmediğim için televizyonunu rehin alacağım.

  durum aşağı yukarı bu, ailenin reisi şimdi çocuklara kazık mı atmış oldu? isterse şartları kabul etmesin, çocukları mendil satmaya çıkarsın.

  oy vererek ekonomik gerçeklerden kaçılmaz. bi siz mi akıllısınız derler adama.
 • büyük kazıktır.
  yakında "şimdi ne yapcaz ? gari " diye soracaklar halka.
  hele o maliye bakanının istifası yok mu ? çok rezalet bir tablo. ülke yönetmek hele ki batmış bir ülkeyi yönetmek öyle kolay değilmiş bunu da uygulamalı olarak tüm dünyaya gösterdiler. teşekkür ederiz.
 • (bkz: boyun eğme)
 • şu yunanlıların yiyip içip yatması geyiği bir bitmedi gitti arkadaş. milyon tane istatistik,araştırma paylaşıldı sadece ekşide bile yunanistan avrupa'da çalışma saatlerinin en yüksek ülkelerden biri. bizim türk turist iki yunan adasına gidiyor öğlen sıcağında veya gece vakti dükkanları kapalı görünce şaşırıyor. alışmış bizim 18 saat dükkanı açık tutan, turist kapmak için kendini paralayan esnaflara. azıcık "insani" bir çalışma biçimi bizim ülkede tembellik oluyor.

  sağlam bir kazık olmuş bu arada. abi madem bunları vaad ettin, neden gittin la referanduma. syriza kötü bir deneyim oluyor cidden hem yunanistan hem de bölge için. ulan sizin için bir sürü kişiye mesaj attım, dil döktüm bu çocuklar iyi çocuklar diye utanın lan.varufakis baba olsa izin vermezdi bu kadar kepazeliğe seni de unutmadık motor yürekli adam.
  (bkz: çiprasa o konuda ben de kırgınım)