• bugün itibariyle resmileşen kazıktır.

syriza eurodan çıkmamak için ab ve imf'ye boyun eğdi

üstelik referandumdan oxi sonucu çıkmasına, yunan halkı ab ve imf'ye ne olursa olsun hayır demesine rağmen.

ve elbette bazılarımız syriza'nın bir proje partisi olduğunu biliyor idik.

bu durumda syriza fanlarının ve benzer proje partilerinin kendilerini nasıl avutacaklarını cidden merak ediyorum.
    yunanistan komünist partisi ve komünist parti meğerse başından beri haklıymış diyecekler mi mesela.

yunan halkı ise bu kazığı atanlardan hesap soracaktır diye düşünmek istiyorum.

gelen saçma avunma argümanları sonrası edit:

syriza'nın suçu yokmuş... hadi ordan.
    ab'den çıkıp, borçları ödemiyorum diyebilirdi. nato'dan çıkıp israil ile ittifak anlaşmaları imzalamayabilirdi. halk da bunu istiyordu.

(bkz: devlet bizim sayemizde devlettur) (ikiyüzlü olmayın.)

bu arada belirtmek lazım geliyor: yunanistan, daha önce borçları tam altı kez silinmiş bir ülkedir. syriza'nın bir umut taciri ve piyon olduğu bu bilgi ile daha da somutlaşacaktır.

bir de şu var. ne yapsındıcı mandacı torunlarına gelsin bu:

"50 milyar euroluk dev bir fonu kapsayan anlaşmada fonun kontrolü tamamen ab denetiminde olacak. paranın nasıl harcandığı ise ab yetkilileri tarafından yunanistan’da kontrol edilecek. "

(bkz: düyun-ı umumiye)
  • emperyalist devletlerle bir anlaşma yapmak üzere masaya oturulduğunda dikkatli olunması gerektiğini gösteren bir kazık olmuştur. kahramanken bir anda vatan haini oluverirsin işte böyle.
  • asgariyi ödeyemeyince banka kredi kartınızı kapattı, maaşı alınca komplesi kiraya faturaya gitti, çoluk çocuk evde aç.

bankaya gidip kredi istiyorsunuz, banka da size diyor ki senin maaş 1000 lira oturduğun evin kirası 800 lira, interneti limitsiz bağlatmışsın, gece ışıkları mı kapatmıyorsan ne yapıyorsan artık elektrik kol gibi geliyor.

banka diyor ki sana borç vereceğim ancak daha ucuz bir eve geçmen lazım, aldığın krediyle ilk iş kredi kartı borcunu kapat, haftasonları çocukları sinemaya götürmek istiyorsan ya yeni bir iş bul yada haftasonu ek iş yap. bunları yapacağına da güvenmediğim için televizyonunu rehin alacağım.

durum aşağı yukarı bu, ailenin reisi şimdi çocuklara kazık mı atmış oldu? isterse şartları kabul etmesin, çocukları mendil satmaya çıkarsın.

oy vererek ekonomik gerçeklerden kaçılmaz. bi siz mi akıllısınız derler adama.
  • o kazik yunan halkina degil calisan ureten diger avrupa halklarina atilmis kaziktir. daha hala, bu adamlarin ekonomisi duzelsin diye bizim cebimizden para cikiyor. yeter ya? bak son 10 senedir, direk yunanista'a bagli mi bilemem ekonomist degilim (ama salak da degilim), yunanistan'a her yardim paketi gittiginde -zamanlamasi manidar- kaziklar bize giriyor:

yunanistana giden ilk yardim paketi sonrasi: saglik sigortasina, te o zaman 220 eurodan baslayip su an 350 yi gormus olan yillik bir ekstra geldi. her ay saglik sigortani yatiriyorsun ( az buz para da degil), daha da uzerine saglik harcamalarinin ilk 350 avrosunu cebinden veriyorsun. kronik hastaligi olan, ameliyat olmasi gereken birisi degilsen yillik tum saglik harcamalarini cebinden veriyorsun + sigortani da yatiriyorsun. bunu tek kisi olarak dusunmeyin, mesela tum ailenin saglik sigortasi (iki cocuklu 4 kisilik aile diyelim) tek bir maastan cikiyorsa, o aileye yillik 1000-2000 euro kazik giriyor.

yunanistana giden ikinci yardim paketi sonrasi: emeklilik yasi oldu 67. 67 ne ya? emekli maaslari dustu. metal sendikasinda %10 a varan dusus var. ben 45 sene (kirk bes) calisayim, primlerimi yatirayim, yunanistana kaynak gidecek diye benim kazandigim, primlerini odedigim, benim param ya benim emekli maasim yunanistana gitsin. daha dur daha emeklilige gelene kadar kres yardimi var.. cocuklari krese giden anne babalara da girdi o kazik. devletin geri odedigi kisim ucte bir azaldi. o para, aynen, benim cebimden cikiyor, ordan yunanista'a gidiyor. 3000-5000 de burdan girdi mi?

ki bunlar sadece 'sade vatandas'a dokunan kismi. kisilan kamu harcamalari ile dusen kalite, azalan ar-ge butcesiyle sirketlesmek durumunda kalan enstituler etc etc. say say bitmez.

bakalim bu paket sonrasi neler olacak. keske anlasma olmasaydi da ciksalardi avrodan, zararin neresinden donulse kar olurdu. yarin referandum olsun cikalim mi avrupa'dan diye, 70% yetmez ama evet'i basar iddia ediyorum.
  • ortada büyük bir açmaz söz konusu:
    -yunan halkı ab'den ve euro'dan çıkmak istemiyor.
    -mevcut durumda çökmüş yunan ekonomisi için acil çok yüksek miktarda para gerekiyor.
    -bu parayı alabileceği tek yer ise ab ve imf. alternatif olarak görülen rusya-çin ikilisindne borç alması içni yunanistan'ın ab ve abd'yi karşsına alması gerekiyor ki bunu yapsa bile rusya-çin'in neler karşılığında bu borçları vereceği az çok aşikar ve herşeyi göze alarak bunu yapsa bile kurtuluş yine garanti değil.

syriza köşeye sıkışmış ve yüzünü halka dönerek referandum yapmıştı. şimdi imf-ab dayatmalarına "hayır" diyen halka mevcut anlaşma şartlarını nasıl açıklayacak merak konusudur...
  • şu yunanlıların yiyip içip yatması geyiği bir bitmedi gitti arkadaş. milyon tane istatistik,araştırma paylaşıldı sadece ekşide bile yunanistan avrupa'da çalışma saatlerinin en yüksek ülkelerden biri. bizim türk turist iki yunan adasına gidiyor öğlen sıcağında veya gece vakti dükkanları kapalı görünce şaşırıyor. alışmış bizim 18 saat dükkanı açık tutan, turist kapmak için kendini paralayan esnaflara. azıcık "insani" bir çalışma biçimi bizim ülkede tembellik oluyor.

sağlam bir kazık olmuş bu arada. abi madem bunları vaad ettin, neden gittin la referanduma. syriza kötü bir deneyim oluyor cidden hem yunanistan hem de bölge için. ulan sizin için bir sürü kişiye mesaj attım, dil döktüm bu çocuklar iyi çocuklar diye utanın lan.varufakis baba olsa izin vermezdi bu kadar kepazeliğe seni de unutmadık motor yürekli adam.
    (bkz: çiprasa o konuda ben de kırgınım)
  • (bkz: boyun eğme)
  • o kadar referandum yaptı ama halkının söylediğinin tersini tercih etti..referandum neydi peki..rest çekmek için idi.
    restini gören merkel ,reste rest dedi.yunan lider ise ellerini havaya kaldırdı.yunanistan duyun-u umumiye ile tanıştı.

peki sözlük yazarları.anlıyorum komşumuz yunanistan bu halde de,size ne oluyor.
    çok üzgün olduğunu gördüğüm yazarlar var burada.
    yunanistan..
    bu devlet her fırsatta türkiye'nin altını oymaya çalışıyordu.kardak gibi adacık bile olmayan kayalara dahi göz dikerek türkiye 'ye meydan okudu.nefret ettiğim ve türkiye'yi rezil hale getiren tansu çiller 'in cesur bir kadın olmasını takdir etmişimdir.kardak'da kahraman ordumuzun göz bebeği sat'ların yunan gemileri arasından kimsenin ruhu duymayacak şekilde geçmesi ve ardından bunu türkiye'nin atina büyükelçisi ile yunanlılara bildirmesi müthişti..

yine aynı yunanistan'ın ,türkiye'nin olan eşek ve bulamaç adalarını 2005'de işgal etmesi de bir başka örnek.
    akepe nin ab 'den tarih alabilmek için göz yumduğu işgal. evet ülkemizin iki adası yunan donanmasınca işgal edildi..türkiye'den tık yok.akepe 'nin devletin reflekslerini zayıflattığı birkaç örnekten sadece biri..

yine bu yunanlıların ,kıbrıs'da enosisi gerçekleştirmek için her türlü gayrimeşruluğa başvurması da unutulmamalıdır.türkiye'nin müdahalesi ile son bulan katliamları kim unutabilir.

ege'de anlaşmazlığı yaratan ,sürekli bu yüzden it dalaşına giren aynı ülke değil mi..

ekonomisinin batma sebeplerinden biri de türkiye ile askeri olarak sidik yarıştırmaya çalışmasındandır. yani ülkemizi düşman gören bir devletten bahsediyorum.bu yüzden de silahlanmaya son derece önem vermiştir.

bu saydığım yunanistan'a üzülen yazarları görünce ,ülkemizde ne kadar yunan sevicisi varmış diye düşünmekteyim.
    yunanlılara üzüldüğünüz kadar akepe'nin ırak kuzeyindeki kırmızı çizgilerimizi nasıl pembeleştirdiğine,
    abd askerlerinin askerlerimizin başına çuval geçirmesine,yine akepe 'nin ikinci ırak savaşına girerken az daha tezkere ile türkiye'yi abd askerlerine işgal ettirmeye çalışmasına,kıbrıs'ı annan planı ile peşkeş çekmesine (allah korudu ya neyse),bir akepe klasiği olan habur rezaletine,sözde kürt ,ermeni açılımlarına,
    oslo görüşmelerine,amerika istiyor diye esad'ın üstünü çizmesine (kuzey suriye'de yeni kürt devleti hayırlı olsun) ve öcalan yakalandıktan sonra türkiye'de iki yıl terör olmadığı esnada bir anda akepe iktidarı ile pkk ya kaybettiği morali sözde açılımlarla kazandırdığına ve güvenlik güçlerinin zaafiyete düşürülüp tsk'ya sanki darbeciymiş gibi her allahın günü cadı avı başlatmasına hiç üzüldünüz mü..
  • yunanistan emekçilerinin grev hakkını gasp etmeye çalışması belki de en büyük kazık denemesi olacak.

ama yunanistan komünist partisi sokakta syriza'yı ve patronları bekliyor.

emekçilerin yanıtı “grev hakkı için grev” olacak.
    ykp afişi “işçinin hakkı kanundur! grev ve sınıf savaşı lağvedilemez. ayağa kalk! herkes sokağa!”

https://twitter.com/…nzam/status/949967480260382721
  • yunanistan halkına uygun gördüğü politikalar nedeni ilke sol siyaset içindeki yerinin tekrar değerlendirilmesi gereken siyasi parti.

"syriza alman sermayesi ve nato'ya hizmet ediyor."

"james petras, son yazısında syriza'nın alman sermayesi ne isterse bunları sol söylemler kullanarak gerçekleştirdiğini, syriza'nın nato politikalarıyla da tam uyum içerisinde olduğunu yazdı."

http://haber.sol.org.tr/…atoya-hizmet-ediyor-124565
hesabın var mı? giriş yap