şükela:  tümü | bugün
 • carl linne'ın yazdığı, 1735'de ilk kez yayınlanan taksonomi alanının en önemli eserlerindendir. bunca zaman sözlükte başlığı olaması hatta türkçe viki sayfasının olmaması internette türkçe bilginin neredeyse hiç olmadığına da güzel bir örnektir sanırım.

  ukteyi 7 yıl önce slide vermiş.
 • bilim adamı carl von linne'nin (1707-1778) zoolojik sınıflamayı latince olarak yaptığı eseridir. bu tarihten itibaren bilim dili latince olarak kubul edilmiştir. bu kuralında ısrarla duran carl von linne daha sonra kendi adını da latınceleştirecek ve carolus linnaeus şeklinde yazacaktır.
 • tam adı "systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis" olan, isveçli botanikçi carl linnaeus'nin taksonomi bilimini yarattığı kitabı.

  linnaeus'e göre, dünya'da regnum animale*, regnum plantarum* ve regnum lapideum*'dan oluşmak üzere üç farklı alem vardı. fakat kitabın ilk baskısında yaklaşık olarak sadece 10000 farklı tür tanımlanabilmişti. kitabın popülerliği ile birlikte dünya'nın her tarafından linnaeus'a yeni bir tür özelliği kazanabilecek çeşitli hayvan ve bitki örnekleri gönderildi. ilk baskısı sadece 11 sayfadan oluşan kitap, 12.baskısında artık 2400 sayfa idi.

  bu kitap aynı zamanda insan'ı ilk defa primatlarla birlikte sınıflayan eserdir.

  linnaeus, 1753'de yayınladığı species plantarum ve systema naturae'nin 10. baskısı ile binominal sınıflandırmayı oluşturdu. bugünkü taksonomi, onun ellerinin altında şekillenmiştir. kendisiyle ilgili söylenen "god created, linnaeus organised." sözü de bunları doğrulamaktadır.
 • carl linnaeus‘un , 1735’te yayımladığı kitabına göre hayvanların (kitaba göre canlılar hayvanlar ve bitkiler olarak ikiye ayrılırdı) sınıflandırılması:

  -dünya-alem
  -derece
  -kol
  -sınıf
  -takım
  -aile
  -cins
  -tür
  -alttür
  -ırk
  -tip