şükela:  tümü | bugün
 • isvec'te gercek yuzdesinde alkol alabileceginiz tek mekan.

  system bolaget devlet tekelinde olup bir gece klübüne ya da bara gitmediginiz surece alkol alabileceginiz tek mekandir. supermarketlerde sadece bira, cider gibi icecekler satilir ki bunlar da en fazla 2.5-3.5 arasinda degisen yuzdelerde alkol icerir.

  buradan alkol almak da o kadar kolay degildir. oncelikle bircok system bolaget'te numara alip siraya girmeniz gerekmekte. bu esnada vitrindeki ickileri cama yapisarak seyreder, numaralarini alirsiniz. eger ki gec kalmadiysaniz, ki system hafta ici 19da, c.tesileri 15te kapanir (pazarlari calismiyoz), 15-20 dakikalik sancili bir cuma aksami bekleyisinden sonra siraniz gelmistir. meshur yesil system bolaget torbanizi alir ve evinizin yolunu tutarsiniz. bu noktadan sonra gece saat 11de biraniz bitince yapacak hicbir sey kalmamistir...

  system bolaget'in yegane iyi yani size cok genis secenekler sunmasidir. bircok ulkeden gelen onlarca cesit ickiyi bulmak mumkundur. adami alkolik yapar.
 • bazı şubelerinde içkileri vitrinden seyretmeniz ya da kasiyerden istemeniz gerekmez, elinizde sepetiniz dolaşa dolaşa da bakıp rahat rahat alışveriş yapabilirsiniz. özellikle şarap reyonları takdire şayandır.
 • şubeleri, benim diyen butik mağazacılık örneklerine taş çıkartacak kadar şık ve albenilidir. aslında ülkedeki alkol tüketiminin sınırlanması ve düzenli işleyişinden sorumlu sistemin görünen yüzüdür.
 • yüksek vergileri yüzünden isveç insanının hafta sonları arabaya atlayıp komşu ülkelerden bir bagaj dolusu içkiyle dönmesine sebep olan tükan.
 • dünya genelinde mevcut olan her türlü alkollü içkiyi bulmanıza yardımcı olabilen isveç devleti monopolü. jamaika birasından japon birasına kadar her türlü birayı içebilmek güzel bir örnek olsa gerek. her ne kadar mevcudiyetinin varlığı bazı kesimler tarafından tartışmalara yol açsa da çoğu isveçli tarafından desteklenen içki monopolü. içki tüketiminden elde edilen verginin tek elde toplanması ve toplanan bu verginin sosyal ihtiyaçlar için yeniden dağıtılması isveçlilere oldukça mantıklı geliyormuş.
 • hafta ici cali$ma saatleri $ubeden $ubeye degi$mekle beraber genelde sabah 10 ak$am 7 arasi olan, ctesi gunleri yarim gun mesai ve akabinde pazarlari komple kapali olan tekel bayii. efes pilsen digerlerine göre pahali olsa da alman birasi tadini yakalamak icin israrla tercih edilmeli.
 • sacma sapan calisma saatleri yuzunden ruhunuzda derin yaralar birakabilen isvec alkol monopolu (bkz: systembolaget in kapanis saatini kaçırmak). hatta ve hatta haftasonu bu saatler daha esnek olacagina daha da kisadir. cumartesi yanilmiyorsam 3'e kadar aciktirlar, pazar gunu o isiklar hep kapalidir.
  icki alirsiniz, icmeye kiyamazsiniz. neden? cunku systembolaget iliginizi kurutur. melul melul bakarsiniz o koca panellerden iceri kasap onundeki kedi gibi. ama systembolaget cok yakin fakat bir o kadar da uzaktir. ayrica arkadasiniz alisveris yapiyor ve siz de yaninda sadece ona eslik ediyorsaniz kasa gorevlileri sizden de buyuk ihtimalle kimlik isteyeceklerdir. aman dikkat.
  (bkz: çok doluyum be sözlük)
 • isveç'in malmö kentinde yaşayanların gecenin köründe trenlere doluşup danimarka'daki kopenhag'a gidip kasa kasa bira ile geri dönmelerinin, pazar günleri öğrenci yurtlarının önünde sepeti bira ile dolu bisikletlilerin satış yapmasının sorumlusu*... içki çeşidi takdire şayandır orası ayrı...
 • yeşil ve lacivert poşetlerinin özellikle cuma ve cumartesi günleri hemen hemen tüm isveç halkının elinde görülebileceği, isveç'in %3.5 alkol oranı üzeri içki satan tekelidir. yüksek vergi oranları nedeniyle avrupa'nın pek çok ülkesine göre içkiler pahalı olarak satılmaktadır. bu nedenle isveç'e gelen misafirlerinizden mutlaka bir veya iki şişe alkol istenmesine neden olur.

  özellikle haftaiçi saat 19'da cumartesi 15'de kapanması, pazar günleri hiç açılmaması evde sürekli alkol zulalamaya teşvik etmektedir. kapanış saatlerine yakın oluşan kuyruklar ise insanı çileden çıkarmaya yeterlidir.

  ancak, istek üzerine, dünyanın her yerinden içki sipariş edebilme olanağı içkiyi kendi fiyatının çok üstünde alıyor olsanızda oldukça iyidir.