şükela:  tümü | bugün
  • budapeşteye trenle bir saatten daha az yakınlıkta, tuna nehri kenarında, sanatçilarin köyü olarak bilinen, her yerde el işi ürünlerinin satıldığı küçük ve şirin dükkanların bulunduğu, sırp azınlığın çoğunluğu oluşturduğu macar köyü.
  • budapeşteye gidildiğinde uğranılmasında fayda olan, tuna nehrinin kıyısına kurulmuş şirin bir kasabacıktır. meydandaki adını hatırlayamadığım cafede, bizdeki 3 çanak çorbaya eşdeğer gelen macarların ünlü gulaş çorbasıyla çok cüzi bir miktara karnınızı doyurabilirsiniz. buraya, kırmızı hatlı budapeşte metrosunun batthyany ter durağında inip, yukarıdaki tren garından 20 dakikada bir kalkan trenle yaklaşık 1 saatte gidiliyor. benim tavsiyem buradan da (tren garının hemen yanındaki otobüs durağından kalkan otobüslerle) esztergoma geçmenizdir. böylece turların (bkz: pronto tur) 55 euroya ekstra tur olarak sattığı bu 2 şehir gezisini maksimum 10 euroya getirmiş olursunuz.
  • eski bir sırp kasabasıdır.sırp ortodoks kiliseleri ile ünlüdür ki zaten nüfusunun çoğunluğunu sırp azınlığından kişiler oluşturmaktadır.sınırları içerisinde skanzen isimli harika bir açık hava müzesi de barındırmaktadır ki macaristan'ın son 200 sene içindeki dil,halk mimarisi,iç dekorasyon,tarım ve yaşam tarzındaki gelişim ve değişimlere tanık olabileceğiniz her türlü esere rastlayabilirsiniz ; bunun için szentendre her anlamda macar kültürüne destek olmuştur.
  • gitmişken macarların meşhur likorü unicumu ve pek çok hediyeliği budapeşte'den daha uygun fiyatlara satın alabileceğiniz sakin macar kasabası. alışveriş sokağında iki tane de türk'ün işlettiği dükkan var. pazarlığınızı sağlam yapın, nerdeyse yarı fiyatına iniyorlar.
  • eğer budapest card'a sahipseniz buraya giden trenlere bindiğinizde anımsamadığım bir miktar para ödemeniz gerekiyor. budapest card sadece şehir merkezi ulaşımında geçerli olduğu için belediye sınırlarını geçtiğinizde ayrı bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. dikkate değer bir miktar değil ama yine de bilmekte fayda var. bir de şerefsiz biletçi var altın zincirli, kolyeli. erkekseniz sorduğunuz sorulara bile yanıt vermeyecek ya da yanıtları yanınızdaki güzel kadına verecektir.

    benim vaktim yoktu fazla bu yüzden trenle gittim vaktim olsa tekneyle giderdim.
  • budapeşte'ye gelip fazla zamanı olanların uğrayabileceği minik bir macar kasabası. hakkında yazılmış bir yazı