şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savaşının standart rus tankı. mükemmel bir dizayndır. basittir, kolay üretilir, çok kolay tamir görür. hızlıdır, pziii ve pziv'ün 43 km/s'sine karşılık 55 km/s basar. kocaman topludur, pziiih'nin 50 mm, pzive'nin kısa namlu (tanksavar becerisi çok düşük) 75 mm topuna karşı 76.2 mm topu vardır. kalın zırhlıdır, pziii ve pziv'ün 50 mm ön zırhına karşılık 70 mm ön zırh taşır. çeşitli alman tankçılarınca (guderian olsun, kleist olsun) dünyanın en iyisi olarak açıklanmıştır. harbi öyledir.
 • taretin uzerindeki iki kapagin kulaga benzemesi yuzunden mickey mouse da denilen rus tanki.almanlar panzer iilerle ugrasirken ruslar bunlari yapmisti.
 • o zaman dahilinde sovyetlerde ota boka stalin ismi verilmesi olgusundan nasibini alarak t 34 stalin olarak adlandırılmış hızlı ve etkili * tank, alman tanklarına karşı en büyük avantajı ise gücünden çok sayısı olmuştur zira tigerın 88lik topu ve uzun menziline karşı rus tankçıları genellikle bodozlama çarpma taktiğini kullanmışlardır.

  t 34ün alman tanklarına karşı özellikle kursk savaşındaki en büyük avantajı almanların kaybettikleri tiger ve panzerlerinin yerine yenilerini koyamazken cepheye yakın traktör fabrikalarında üretilip hemen üreten işçiler tarafınan kullanılarak cepheye sevk edilip savaşa katılması ve fazlası ile yenilenebilir olmasıdır.

  kolay üretilen iyi hız ve zırh profiline sahip tava tipi alçak kule tasarımının ilk uygulandığı rusların daha sonra tank üretiminde benimseyeceği hafif, hızlı ve kolay üretilebilir tank tasarımı mantalitesinin ilk örneği olan savaş makinesi.

  edit: yok lan iosif stalin tankı ayrı bir tank, 122 mm toplu ağır tank sınıfından bir alet. neyse gene de t-34 gayet başarılı bir tanktır.
 • (bkz: t35)
 • çok uzun süreler hizmet vererek de tasarım olarak başarısını kanıtlamıştır. her mühendisin kıskanacağı kadar basit ve sağlam yapılıdır. kolay kolay hasar görmez. görürse de kolay tamir edilebilir. eğik tasarımlı zırhıyla tanksavar mermilerini sektirerek etkisiz hale getirir.

  ilk olarak 1941 yılı yaz aylarında ortaya çıktı. alfred jodl'un da günlüğüne yazdıklarına göre; alman askerlerini psikolojik bir şoka sokmuştur. yalnız bu dönemlerde alman askerlerini ateşiyle vurulandan çok bozulan tanklar vardır. habire bozuldukları için sağlam bir modifiye gerekmiştir. o dönemlerde almanların kullandığı anti tank silahları 37 mm pak 36 ve 50 mm pak 37 idi. bu silahlar, t-34 tanklarına hiç bir zarar verememiştir. sovyet ordusunun eğitimsiz askerleri o sıralarda bu tanka daha çok hasar veriyorlardı. kış şartlarında yine kendini kanıtladı. dizel motoru kışın daha iyi çalışıyordu. benzinin donduğu ısılarda mazot donmuyordu. almanlar sırf bu yüzden antifrizi icat ettiler. ayrıca t-34, alman tanklarının geçemediği yerlerden de başarıyla geçiyordu. ama almanlar durumu kavramakta gecikmedi. hitler yeni modeller için en yetenekli subaylarını * yeni tankların yapımı için görevlendirdi.

  üretildiği yıl, dünyanın en iyi tankı olmuştur. friedrich von mellenthin "bununla karşılaştırabileceğimiz bir şeyimiz yok" demiştir. sonradan almanlar yeniden azmettiler. alman panther tanklarıyla t-34 arasında bir karşılaştırma yapmak zor. alman tankları çok çok daha ilerideydi. sovyet tasarımcılar durumu görüyorlar, ama üretim hattını durduramadıklarından pek çok şeye müdahale edemiyorlardı. askerler cephede bu eksikliği almanlara karşı taktikler geliştirerek dengeleyebildi. tiger ile t-34 herhangi bir konuda kıyas kabul etmiyordu.

  dünyanın en çok üretilmiş ikinci tankıdır. alman ağır tanklarıyla karşılaştırılamaz. bir alman askerin söylediği rivayet edilen bir söz vardır hatta: "siz her zaman bir alman tankını yoketmek için en az altı tanka ihtiyaç duyarsınız. ama zaten sizin hep bu kadar tankınız vardı..."

  optikleri pek de iyi olmamakla birlikte 1 km mesafeye nokta atışı yapabilmekteydi. almanların 3 km gibi bir mesafeden ateş edebildiklerini düşündüğümüzde çok kısa kalıyor bu mesafe. ama sovyetler durumu avantaja çevirmek için yeni bir teknik buldu: tankla tanka çarpmak. iki tank da bozuluyor ya da devriliyordu ama almanların fazla tankı yoktu. kursk savaşını sisli bir havada başlatan komutanların bu hatalarını tankçılar ödemiştir. kalın zırhlı alman tankları ancak yakın mesafeden ateş edebilen sovyet tanklarınca imha edilebiliyordu. hava sisli olduğu için 3 km mesafeye nokta atışı avantajını da zaten yitirmişlerdi.

  peki bu tankın vurulduğunu, yeni tankları yoketmek için çok sayıda aracı ve insanı kaybetmeyi sovyetler düşünmemiş miydi de tankı geliştirmediler, karmaşık donanımlı, karmaşık yapılı alman tanklarıyla yarış edebilecek tanklar üretmediler diye düşünebilirsiniz. aslında bu bir strateji oyununun bir parçasıydı. almanlar giderek daha karışık ve daha ağır tanklar yaparken üretim hızları düşmekteydi. sovyetler burada doğru ata oynamıştır. daha az sayıda süper tankın karşısına vurabileceğinden çok daha fazla tank çıkartmıştır. stratejik olarak sovyetlerin hamlesi doğruydu. ölen onca insan her zaman olduğu gibi hiç hesaba katılmamıştır.

  ot-34 modellerinde alev silahı bulunur. tankın şasisi pek çok uçaksavar ve köprü tankı için temel alınmış ve kullanılmıştır. almanlar şasiyi genelde kundağı motorlu top yapmak için kullanmışlardır.

  almanların geliştirdiği manyetik tank mayını diye bir silah, savaşın sonlarına doğru tankçıların kokulu rüyası oldu. yalnız bu silahı kullanmak için cesur adamlar gerekiyordu. t-34 tankının arka kısmı kısmen düzdür ve zırhı bu noktada kalın değildir. mıknatıslı bir bomba bu alana tutturuluyor ve kurularak kaçılıyordu. yakın mesafeden çok şiddetli bir darbe alan tank kullanılmaz duruma geliyordu. almanlar bu silahı geliştirdikleri zaman sovyetlerin de benzer bir silah kullanabileceğini düşünüp zimmerit diye bir manyetik alan önleyici kaplama geliştirdiler. son çıkan tanklarına da bunu sürdüler. tiger tankının üzerindeki çıkıntılar işte bu kaplamadır. sovyetler hiçbir zaman mıknatıslı bir bomba yapmadı. ama korunmanın yolunu çabuk buldular: tankın arka kısmına ince bir kısım beton sürüyorlar ve kurumaya bırakıyorlardı. beton üzerine yapışmayan manyetik bombalardan böylece kurtulmuş oluyorlardı.

  o kadar çok üretilmişler ki; fabrikasının bulunduğu çelyabinsk kenti "tankograd", yani tank şehri olarak anılmıştır.

  bir mühendisin her zaman örnek alması gereken bir tasarımdır.
  birincisi, düşük üretim maliyetidir. basit parçalardan, kolay, yüksek ustalık gerektirmeyen üretim yöntemleri kullanılarak üretilebilir. *
  ikincisi, ucuz olmasıdır. hem üretim maliyeti, hem kalifiye işçi maliyeti düşüktür. malzeme bol kullanılmış olabilir. ama işçilik ve zamandan yapılan tasarruf yeterlidir. almanya'nın ürettiği her 800 tanka karşı 1500+ sayılarında üretilebilmiştir. *
  üçüncüsü, her türlü kolay üretim ve ucuz montaja rağmen güçlü olmasıdır. dizel motoru soğukta çalışması için süperdir. almanların benzinle çalışan tanklarından daha düşük bir işletme maliyeti vardır. zırhı atılan mermileri sektirecek biçimde tasarlanmıştır. *
  dördüncüsü, hareket kabiliyeti yüksektir. döneminde en hızlı orta büyüklükte * tanktır. paletleri alman tanklarının paletlerinden geniştir. daha iyi kavrar. daha batmadan ilerler. *

  bu tankı pek beğenen almanlar, ele geçirdiklerinde kullanmaya başlamışlardır. alman saflarında savaşan modellerine "panzerkampfwagen t-34(r)" adı verilmiştir.

  bir de yanlış anlaşılan bir konuyu düzeltelim. hiç sevmediğim stalin'i savunmak gibi oluyor ama; onca insanın ölümüne neden olan kişi stalin değil, mareşal jukov olmuştur.
 • tandem kokpit, turboprop motorlu egitim ucagi.
 • sovyetler birliği'nin almanya'yı yenmesinde çok önemli rol oynayan, stalin'in muharebeler sırasında gözü gibi baktığı, mayınlardan etkilenmesin, yaralanmasınlar diye, önlerinde siyasi tutukluları, savaş esirlerini ve hatta en bol ve ucuz kaynak olan askerleri yürüttüğü tanklar.
 • gucunu cok basit bir tasarim $ekliyle olabildigince artirmi$tir.

  bu ufak numara tankin yan ve on kisimlarinin yere dik olarak degil de oldukca acili bir $ekilde dizayn edilmesine dayanir. bu $ekilde t-34, dumduz zirhli rakiplerinden daha ince bir zirh profili kullanarak daha dayanikli olmayi da ba$armi$tir (ayni $ekilde bu durum agirligina, dolayisiyla hizina ve maliyetine de yansimi$tir).

  mantigi gayet basittir, yatay duzleme neredeyse paralel gelen bir mermi ya da roket, egik zirh profilini tamamen delip gecmek icin ayni kalinliktaki duz zirhta izledigi yoldan daha fazlasini kat etmek zorundadir. bu basit mantikla t - 34 normalde gerekeceginden daha ince bir zirh ile uretilebilmi$ ve pratikte cogu durumda daha kalin zirhlarin korumasini yakalamayi ba$armi$tir.

  ufak bir not daha; sava$in en igrenc olaylarindan birinin daha kahramanidir. bir cok sava$ta ve bircok cephede tank ile piyade ezme vakalari gorulmu$, ancak stalingrad cephesinde bu olay doruga cikmi$tir. bunun nedeni dagilmi$ durumda bulunan alman birliklerinden sag kalanlarin soguktan korunmak icin kazdigi cukurlarda yatmaktadir. bu durumda bile acimasizca cephede denetleme yapan ss subaylari; artik cephanesi tukenmi$, yiyecek sikintisi cekmekte olan ve anti tank muhimmati bulunmayan bu askerlerin "cepheden kacma hainligi yapmamalari icin" ellerinden geleni yapmi$, sonucta da iki ate$ arasinda kalan bir cok alman askeri "cepheden kacarken" ss subaylari tarafindan vurularak bir hain olarak olmek yerine kazdiklari cukurlarda kimi zaman bir kac metre otedeki arkada$larinin tarif edilemez olumlerine $ahit olarak olmeyi beklemek zorunda kalmi$tir.

  rus tank tumenleri de (ozellikle aralarinda nkvd'den subaylarin bulunduklari) bu firsati kacirmayarak cephane bile harcamadan ve cogu zaman propaganda icin kullandiklari anonslari alaylarla susleyerek sik sik bu cukurlari ziyaret etmi$ ve caresizlikten kacamayan almanlarin uzerinde tanklarini surerek onlara t - 34 agirligiyla preslenmi$ kardan tabutlar hediye etmi$lerdir.

  notumuz ufak olmadi ama neyse.
 • discovery channel'a gore;
  1- t 34
  2- m1 abrams
  3- tiger
  seklinde siralanarak top ten listesinde 1. siradadir.
 • beech t-34 mentor. ikinci dünya savaşı'ndan hemen sonra, usaf'in artan avcı eğitim uçağı gereksinimlerini karşılamak üzere beech bonanza temel alınarak tasarlanmıştır. turbo mentor adında turboşarjörlü bir versiyonu da vardır.
69 entry daha

hesabın var mı? giriş yap