şükela:  tümü | bugün
 • ruslar'in tanklarindan biridir. 12.5 cm'lik topu vardir.

  (bkz: t80)
  (bkz: t90)
 • sscb üretimi olup sscb dışına ihraç edilmeyen tek tanktır.1963 yılında hizmete girmiştir ve t-54 tankının da tasarımcısı olan alexander morozov tarafından tasarlanmıştır.en önemli özelliği üstün 125 mm'lik topu ve otomatik dolum mekanizmasıdır.zaten bu özelliğinden dolayıda sadece elit zırhlı birliklerde kullanılmıştır.günümüzde bu tankı aktif olarak sadece ukrayna,özbekistan ve transdinyester kullanmaktadır.ukrayna'da t-64'lerini bm bulat adıyla modernize etmiştir.
 • kompozit zırh, 125 mm top ve otomatik doldurucu kullanılan ilk tanktır. t-72'nin erken modellerinden (ural ve m) zırh olarak üstündür.
  t-80 tankı, t-64 üzerine tasarlanmıştır.

  sscb'nin sadece tank sayısında değil, tank niteliğinde de öne geçmesini sağlamıştır. t-64, 1967 yılında hizmete girmeye başladığında, batı almanya'da, önceligi mobilite-stabilizasyon olan, teneke zırhlı ve 105 mm toplu leopard 1'ler ve m48-m60 tankları bulunuyordu.
  batı ittifakı, rakibin muazzam sayıdaki tank üstünlüğünü dengeleyebilmek ve sovyet istilasını yavaşlatabilmek için mlrs topçu roketi/füzesi sistemleri, 16 adet hellfire taşıyan ah-64 apache helikopterleri ve a-10 gibi yakın destek uçaklarını geliştirmeye başlamış; sovyetler de muazzam zırhlı birliklerini korumak için kundağı motorlu uçaksavar sistemlerine önem vermiştir.

  batı ittifakının m1a1 ve leopard 2 gibi ağır zırhlı, bölme sistemli ve 120 mm toplu tanklarının ortaya çıkması t-64'ün 10-15 yıl sonrasına gelir. bu dönemde de, sovyetler tanklarına anti-tank füzesi fırlatma ve era kabiliyeti kazandırmaya başlamış, t-80 tankı da hizmete girmiştir.

  sovyet tanklarının 70'li yıllardaki üstünlüğü, 1982 lübnan savaşı'nda gözlemlenmiştir. suriye'nin, t-64'ten geri olan t-72m tankları, israil'in m60 ve merkava 1 tanklarına ağır kayıplar verdirmiş, hafız esad t-72'yi "dünyanın en iyi tankı" olarak nitelemiştir.
 • t-72 ile kıyaslanmaması gereken bir tanktır. daha çok batılı ekolüne uygun sayılabilecek sovyet tasarımı bir araçtır. guards tank bölüğü gibi daha elit tank kuvvetlerinin kullanması için tasarlanmıştır. doğu ekolü yerine daha pahalı, daha üstün teknolojileri, daha yüksek ergonomi barındıracak şekilde tasarlanmış olduğu için öyle sağa sola dağıtılmamıştır. tasarımdan ve teknolojiden kısılarak t-72 modeline öncülük etmiştir.