şükela:  tümü | bugün
 • uzunluk: 9,5 m
  genislik: 3,6 m
  yukseklik: 2,2 m
  maksimum hiz: 70 km
  rus yapimi tank.
 • ukraynatarafından üretilen bir tank modeli...
 • zamanının en gelişmiş tanklarından birisi idi, en büyük özelliği ise zamanının ötesinde 125lik topu idi, ayrıca soğuk savaş döneminde demirperde nin elinde her zaman nato üyesi avrupa ülkelerinin elindeki toplam tank sayısının birkaç katı fazla tank vardı, bunu silahların öldürücü etkisinden çok caydırıcı etkisine örnek verebiliriz.
 • cephane bölümünün zırh korumasına sahip olmaması nedeniyle taret bölümüne gelen en ufak isabette bile infilak etmesi, taretinin uçması mümkün olan tanktır. körfez savaşı ve en son rusya gürcistan savaşı'na ait görüntülerde bol miktarda tareti uçmuş tank görülmesinin nedeni budur. ayrıca iç alanının son derece dar ve rahatsız oluşu nedeniyle diğer t serisi tankların neredeyse tamamında olduğu gibi t-72'de de personel 1.70m ve daha kısa boylu askerlerden seçilir.*
 • halen aktif bir şekilde 50 den fazla ülke tarafından kullanılmakta ve bu 50 kadar ülkenin ana muharebe tankı görevini üstlenmektedir. abisi t - 55 in gelişmiş versiyonudur. 1980 den sonra üretilen versiyonları daha teknolojiktir. gece görüş ve atış nişangahı yenilenmiştir. dünya üzerinde en tanındık tankalrdan biridir. amerikan muadili m-60 patton'dur... yenilenmiş ve daha geliştirilmiş versiyonu t-90 2015 yılından itibaren rus ordusunda t-72'lerin yerini alacaktır. üretildiği zamanki 125mm lik topu müteffik tanklarına kan kusturmuştur.
 • suriye iç savaşında yoğun olarak kullanılan tank. özgür suriye ordusu milislerinin korkulu rüyası ancak; rpg 29 ile fena haşat edilebiliyor.
 • körfez savaşında m48 patton tanklarına karşı bir halt edememiş 2 nesil sovyet döküntüsüdür. bazılarının sırf t.s.k. envanterindeki m48a5 bok atmak için övdükleri tank.
 • her gün düzenli olarak suriyede havaya uçurulan tank
  suriyedeki t 72 lerin dayanıksız olmasının nedeni ihracat modeli olmasıdır
  (bkz: t-72 m)
 • yom kippur savaşı 1973, merkava mark i 1981'de üretildiğinden, yom kippur savaşında haşat etmesi olası değildir. hatta, t-72'nin üretimi 1971'de başladığından yom kippur savaşında zaten t-72'de kullanılmamış, 6 gün savaşında olduğu gibi abisi t-55, t-62 kullanılmıştır. ayrıca israil zaten yom kippur savaşı sırasında yeterince suriye t-55, t-62 tankını haşat ettiği için golan tepelerinde şam'a komşu olmuştur. ha yom kippur savaşında suriye ile israil savaşmıştır, bir tek o doğru sanırım.

  israil tanklarına zor zamanlar yaşatan suriye tankları değil, sina çölünde at-3 sagger kullanan mısırlı piyadelerdir. israil, golan tepelerinde suriye tanklarını görece olarak kolayca alt ettiği için suriye cephesi rahatlamış ve sina cephesini kuvvetlendirebilmiştir. hatta uzmanlara göre mısır'ın savaşı kaybetmesinin başlıca sebebi budur.

  (bkz: götünden sallamanın en güzel örneği)
 • izlenebilecek en baba tank imha videosunun objesidir. tank vurulduktan sonra kacabilen personel ayrıca şaşırtmıştır.

  video