şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sadece ben mi fark ediyorum yoksa siz de fark ediyorsunuz da sadece bana mı garip geliyor bu durum anlamış değilim.

  türkiye'de çok kalabalık olduğunu düşündüğüm iki grup var. erdoğancılar ve anti erdoğancılar. erdoğancıların lideri haliyle erdoğan, burada garip bir durum yok fakat anti erdoğancılar da pozisyonunu erdoğan'ın söylediği sözlerden alması sebebiyle aslında anti erdoğancıların lideri de erdoğan olmuş oluyor.

  örneklerle açıklamaya çalışayım;

  erdoğan "milletimiz tamam derse çekiliriz diyor" anti erdoğancılar hurra "tamam kampanyası" yürütüyor. kampanya yine aslında erdoğan'ın ağzından çıkmış olması sebebiyle erdoğan'ın kampanyası haline dönüşüyor.

  tamam kampanyasını farklı bir siyasi lider, mesela kılıçdaroğlu çıkıp, şöyle demiş olsaydı "artık tamam! bu iktidarla buraya kadar" ve ardından bu kampanya yürütülseydi kesinlikle anlayacağım ama bu şekliyle inanın bana anlamakta zorlanıyorum.

  erdoğan'ın dediği sözde de bir şey olsa onu da anlayacağım. seçimde kazanamazsak çekiliriz diyor. eee! ya ne olacağıydı! demokrasi böyle işlemiyor mu zaten, burada garip olan ne? yemin ederim anlamıyorum.

  bundan sonrası artık gösteriye dönüyor. kızın biri memesine tamam yazıyor, porno starı tamam diye tweet atıyor. bir kaç ünlü tamam videosu çekiyor. burada millet deli gibi onları övüyor. ne oluyor abi! bu nasıl muhaliflik. anca şov, başka birşey değil.

  ben adam gibi muhalif kanattan veya iktidar kanadından bir şeyler dinlemek istiyorum, vaatleri eleştirileri dinlemek duymak istiyorum. şimdi, yok tamam yok devam muhabbeti. korkarım ki seçime kadar bunları dinleyeceğiz. belki de bunları dinlememiz isteniyordur. hiç asıl meseleler konuşulmasın. zaten ülkede şovenist muhalif çok. hemen sazan gibi atlarlar.

  bu ülkede adam gibi muhalefet yapıldığı zaman bir şeylerin değiştiğini gördük. geçen seçimde asgari ücret artacak vaadi iktidarı asgari ücreti yükseltmeye itti. bunun gibi şeyleri dinlemek varken, tamam ve devam muhabbeti dinlemek, bilemiyorum altan bilemiyorum!

  bir örnek daha geldi aklıma;

  gezi olayları sırasında erdoğan "birkaç çapulcu" dedi. bu şovenist muhaliflerde kendilerine çapulcu ismini koydu. her yerde biz çapulcuyuz diye dolaştılar. benim ismimi bile muhalif olduğum adam koyuyor. gerçekten şaşırtıcı. anlaması zor. bu ismi kolayca kabul edenler bugün tamam kampanyasını yürütenlerle aynı olduğunu düşünüyorum. gezide gerçekten derdi "gezi parkı" olan insanların çapulcu ismini kabul ettiğini sanmıyorum. onların çabası sayesinde yani gerçek muhaliflerin sayesinde gezi parkı hayatta kaldı.

  kısacası demek istiyorum ki bu ülkede iki şeyden nefret ederim: erdoğancılar ve anti erdoğancılar. ikisi de benim için al birini vur ötekinedir.
 • çok kişi için garip gelen bir durum olduğunu düşünmemekle beraber bana garip geldiği konusu bu aralar kafama takıldı. yani t a m a m deyip 2-3 gün mesela gündemi her türlü şeyden uzatıyor. hem kendi kitlesini, hem de diğer kitleyi yönetiyor. ikisine de ne demesi gerektiğini söylüyor ve ikisi de onun dediğini diyor. yani ben de diyorumki; bu kafayla gidilirse ki gidilecek bunu görüyoruz. 25 haziran'da başka bir siyasi lidere uyanmayacağız. maalesef yine kazanacak.
 • kimin söylediği önemli değil, ne anlama geldiği çok önemlidir.

  (bkz: ilber ortaylı: türkiye ismini veren italyanlardır)
  (bkz: ilber ortaylı: türkiye ismini veren italyanlardır)
 • malumun ilamı. gelde bunu kendisi gibi düşünmeyen herkesi akp'li zanneden bezelye beyinli muhalif kitleye anlat.
 • cocuk 18 yasinda, oy verecek. hayatinda tek tanidigi devlet baskani, basbakan, cumhurbaskani erdogan olmus. cocugun sevgilisiyle elele gezmesi bu iktidardaki gerici zihniyetce engellenmis, sokaklar bu cocugu tehdit eden tiplerle dolmus, cocugun gelecegi yok, okuyacagi okullar politize olmus, yasami her alanda dunyadan geri bir ulkeye mahkum olmus.

  simdi bu cocuk "e yeter da" derse haksiz mi? birak biraz da baskalari gelsin yonetsin, bakkallar 16 yil yonetti. simdi birak biraz da manavlar yonetsin.

  heralde ki 16 yil tek bir kisinin yonettigi ulkede o tek kisiye muhalefet olacaksin. normal olan budur.