şükela:  tümü | bugün
  • abd'de bir iki sene oncesine kadar en iyi coast-to-coast kapsama alanina sahip sebekeydi. daha sonralari piyasa kizisti, herkes ataga gecti, verizon wireless o igrenc can you hear me now kampanyasiyla kulaklarimizdaki yankilari tekeline gecirdi, vs.

zaten bu cep telefonu piyasasi olumune rekabetin dondugu, vahsi kapitalizmin simgesi olan bir piyasa. hukumet frekanslari giderek daha ucuk fiyatlara sattigindan ve cok buyuk bir altyapi maliyieti sozkonusu oldugundan, pazara hakim olmanin hayatta kalmaktan farki yok. (turkiyede de turkcellin zamaninda birkac yuz milyon dolar bile odemedigi frekanslar, aria'ya birkac milyar dolara mal olmustu. simdi pazar payiyla 4-5 milyar dolarlik yatirim cikarilir?)

neyse bu t-mobile da gitti catherine zeta jones hanimla anlasti, bir suru konusma plani ortaya cikardi, bedava telefonlar dagitti ve anca hayatta kaldi. lakin, cingularin yillar once kesfetmis oldugu su rollover minutes atagini bir turlu yapamadi. [aylik konusma planinizin kullanmadiginiz dakikalari sonraki aya devrediyor. boylece birikmis kredi sayesinde, normal limiti asip dakikasi 45 sentlik "askim once sen kapat ben sonra kapaticam, hayatta once kapatmam" diyaloglarinin bir intihar nedeni haline getirdikleri faturalar mazide kaliyor]

bunun ustune, tuketici olarak her turlu hakki olduguna inandirilmis ve beyni yikanmis bir birey olarak t-mobile'a (moibayl daha entel, moabil ise ayaklari yere daha saglam basan, iyi aile babasi okuyusu oluyor. kaynak: ti mobil) sikayette bulundum. rollover hadisesinden umitli degildim zaten ama cok cazgirlik yaparsam en azindan birkac yuz bedava dakikayla kurtarabilirdim. velhasil, bu dakikalari vermekle kalmadilar, evimin yakinlarina bir de anten* * dikip, hayir dualarimi aldilar.

elbette anteni benim sikayetim uzerine dikmediler, zaten yapimina baslanmisti ama herkesten daha zeki olduklarini sandiklari icin, bana bir mektup gondererek, "sikayetim uzerinde dikilen" antenimin ve "iyilestirilmis haberlesme tecrubemin" hayirli ugurlu olmasini dilediler. kendi kucuk polyanna dunyamda mutlu oldugum icin buna o anlik inandim ve faturada daha onceleri gormedigim binbir cesit yeni vergiyi dikkate almadan ozgurlukler ulkesine sukranlarimi sundum.

[aylik planlarinin limitlerine gelenler ve bundan ders almayanlar icin not: 10-15 dakika kala, t-mobil musteri servisini arayin. herhangi bir soru sorun, onemi yok. sonra ne kadar dakikaniz kalmis olduguna getirin konuyu ve sasirmis gibi yapin, sonra da uzulun ve huzunlenin. (sirasini karistirmayin sakin, butun plan berbat olur) buyuk ihtimalle size 50 ya da 100 dakika "hediye" vereceklerdir. bu tamamen personelin anlik kararina kalmis bir sey ve gorunurde siniri yok. sonucta ekstra konusmanin dakikasina yarim dolar fiyat bicip, 250 dolarlik faturayi gondererek yeterince piskinlik yapiyorlar, ayni sekilde kendinizi savunmak hakkiniz sayilir]
  • ben ettim siz etmeyin diye bir deneyimimi paylaşayım:

15 ağustos’ta abd’ye geldiğimizde, 11 eylül sonrası bir yabancı için burada yaşamanın ne kadar zor olduğunu hemen öğrendik. eskiden turist vizesiyle bile alabildiğiniz sosyal güvenlik numarası (sgn diyelim) için artık abd’de çalışıyor olmanız gerekiyordu. dolayısıyla okulumda part-time çalışmaya başlayana kadar henüz sgn’miz yoktu. sgn’niz olmadan abd’de kamu ya da özel, her kurum için bir "hayalet"siniz. sgn sizi takip etmeleri için yegane araç olduğundan, hayalet’lere hiçbir firma güvenmiyor.

cep telefonu hattı almak için "dev kuruluş" t-mobile’ı araştırmaya başladığımızda bunu öğrendik. web sitesinden tarifeleri inceledik ve uygun olduğunu düşündüğümüz bir tarife için "satın al" butonuna tıkladım. karşıma gelen sayfada sgn soruluyor, sgn’miz yoksa bir t-mobile mağazasına gitmemiz öneriliyordu.

nitekim gittik... durumumuzu anlattık. sgn’miz olmadığı için hat başına 500 abd doları depozito ödememiz gerektiğini, yoksa hatları alamayacağımızı öğrendik. iki hat için ödeyeceğimiz 1000 dolarlık depozito bir yıl sonra iade edilecekti. başka çaremiz olmadığından, 1000 doları ödeyip hatlarımızı aldık. ödemelerle ilgili aksama olmaması için kredi kartı numaramın kayıt edilmesini ve otomatik ödeme programına katılmak istediğimizi söyledim.

gsm şebekelerinin kapsama alanı anlamında türkiye’dekinden farklı olduğunu bir telekom dergisini yönetmeme rağmen bilmiyordum. bize hatları satan afgan çocuk aziz de yaşadığımız yerin kapsama alanında olmayabileceğinden bahsetmedi ve telefonlarımızı alıp mağazadan ayrıldık.

eve döndüğümüzde telefonun evin hiçbir yerinde hiç sinyal alamadığını gördük. t-mobile sitesine girdim ve bu durumla ilgili bir açıklama aramaya başladım. neden sonra, "yaşadığınız yeri kapsıyor muyuz" anlamına gelen bir link buldum ve tıkladım. posta kodumuzu girdim, ve sürpriz: t-mobile’in kapsama alanına en yakın nokta ile evimiz arasında 5 millik bir mesafe vardı. her operatörün büyük şehirlerde bile her yerde hizmet vermediğini, arkadaşlarımızın da onaylamasıyla öğrenmiş olduk.

ertesi gün (24 saat bile olmadan) telefonları iade etmek üzere mağazaya gittik. aziz telefonları aldı ve kredi kartıma 1000 doları iade etti. cingular adlı başka bir operatöre aynı depozitoyu ödedik ve hatlarımız açıldı.

bundan sonrasını madde madde özetleyeyim:

telefonları 30 ağustos’ta almış ve bir gün sonra iade etmiş ve depozitoyu iade almıştık.

27 eylül’de t-mobile’den 1.012 dolar borcum olduğuna dair bir mektup aldım.

müşteri hizmetlerini arayıp sgn’miz olmadığı için depozito ödediğimizi, bunun iade edildiğini, ama gelen mektupta bunun borç olarak göründüğünü anlattım. "size yardımcı olacağım, ancak sgn’nizi öğrenebilir miyim?" sorusuyla karşılaştığımda "türk telekom çağrı merkezi dilimizden anlıyor mu?" yazım geldi aklıma. sgn olmadan yardımcı olamayacaklarını, mağazaya gitmem gerektiğini söylediler.

ertesi gün yine mağazaya gittim. aziz duruma şaşırdı. çağrı merkezini arayıp durumu anlattı. çağrı merkezi’nden, bunun bir hata olduğunu, 12 dolarlık bir günlük servis ücretini ödememin yeterli olduğunu öğrendi. ödedim ve çıktım.

24 ekim’de kredi kartı ekstremde 1.000 dolarlık bir t-mobile harcaması görünce şaşkına döndüm. yine mağazanın yolunu tuttum. aziz yoktu. yine çağrı merkezi arandı. merkezden bu sefer başka bir cevap geldi: "başta ödendiği sanılan 1.000 dolarlık depozito aslında kart limitinin yeterli olmaması nedeniyle ödenmemiş. yani almadığımız bir depozito ücretini iade etmişiz. dolayısıyla bunu tekrar çektik" dendi. bunun mümkün olmadığını düşündüğümü söyledim ama depozitonun kartımdan çekildiğini ispatlayacak eski ekstrem yanımda olmadığı için mağazadan çözümsüz ayrılmak zorunda kaldım.

t-mobile’in müşteri hizmetlerine e-posta ile durumu bildirdim. birkaç gün sonra sgn’mi isteyen bir yanıt aldım. artık sgn’m vardı ama t-mobile numaramı bilmiyordu. numarayı bildirdim. birkaç gün sonra "maalesef sgn’niz kayıtlarımızla uyuşmuyor" yanıtı geldi. elbette uyuşmuyordu. sorunun kaynağı zaten bizzat sgn idi.

eve geldim, eski ekstremi buldum. yazıcıdan bastım ve ertesi gün tekrar mağazaya gittim. neyse ki aziz oradaydı. saçmasapan bir döngü içine sokulduğum için sinirliydim. yalnızca iadeyi değil, tazminat olarak paranın neredeyse bir aylık faizini de istediğimi söyledim. aziz bu tür durumlara alışık görünüyordu. "hiçbir tazminat için söz veremem" cevabını yapıştırdı. otomatik ödeme talimatı vermeseymişim bu fazladan tahsilat sorunu yaşanmayacakmış. aziz ayrıca "keşke baştan bize geleceğinize kredi kartı şirketinize gitseydiniz" dedi. ben de kredi kartı şirketimin türkiye’de olduğunu, itirazları internet’ten yapamadığımı, itiraz için imzalı bir başvuru dilekçesinin fakslanmasının gerektiğini, evimde ne sabit hat ne de faks olmadığını, ayrıca depozitoyu iki farklı bankanın iki farklı kartından ödediğimizi, dolayısıyla banka durumu incelerken benden kanıt istediğinde diğer kartla ilgili ekstrenin de işin içine gireceğini, ekstrelerin orijinallerinin türkiye’den gelmesinin masrafa ve vakit kaybına yol açacağını anlattım ve "asıl siz keşke baştan evimizin bulunduğu yerde servis vermiyor olabileceğinizi söyleseydiniz" dedim. "haklısınız" demek yerine, "bence daha iyi bir kredi kartı firmasıyla çalışın, ben itirazlarımı internet’ten yapabiliyorum" yanıtını verdi. o tarihte henüz sgn’m olmadığından abd’deki bir bankadan kredi kartı alamadığımı, türkiye’deki hiçbir bankanın internet üzerinden harcama itirazı kabul etmediğini anlatmaya çalıştım. iadeniz cumaya kadar gerçekleşir, olmazsa beni arayın dedi. aziz’e "bu durumu yaşayan bir tek ben miyim?" diye sormaktan kendimi alamadım. sgn’si olmayanların genelde maddi olarak kötü durumda olan insanlar olduğunu, ve bu depozitoyu ödeyemediklerini, o yüzden bu durumla ilk kez karşılaştığını söyledi. bu arada t-mobile’de benim adıma kayıtlı sgn numarasının pasaportumun son 4 rakamı olduğunu öğrendim. mağazadan ayrıldım.

türkiye’deki bankaya itiraz dilekçesi gönderdim. bir ay içinde yanıt alacağımı öğrendim.

iade gerçekleşmedi. aziz’i aradım, ulaşamadım. mail attım, cevap alamadım.

t-mobile’in sgn’mi isteyen mailine pasaportumun son dört rakamını gönderdim. birkaç gün sonra durumun inceleneceği yanıtı geldi.

telekomünikasyon kurumu’nun muadili olan fcc’ye ve tüketici dernekleri’nin muadili olan bbb’ye şikayet dilekçesi gönderdim.

t-mobile’den bir mail daha geldi. ikinci 1000 doların çekildiğini gösteren ekstrenin fakslanmasını istiyorlardı.

bankadan ekstrenin ofisimize fakslanmasını istedim. oradan da t-mobile’in numarasına fakslandı. tarih 3 aralık olmuştu.

3 aralık’tan beri araştırma sonucunun ne olduğunu soran 6 mail attım. az önce bir cevap aldım: "maalesef faksın ilgili kişiye ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum. kayıtlarımızda durumun incelendiği notu bulunuyor. umarım bu yanıt tatmin edicidir" deniyordu.

bir gün boyunca almadığım bir hizmet için benden tahsil edilmemesi gereken 1.000 doların bana pek çok telefon görüşmesi, pek çok mağaza ziyareti, mesai, sinir bozukluğu gibi hesaplanması zor bir maliyeti oldu.

gördüğünüz gibi iki ay sonra hala bu soruna mesai harcıyorum ve t-mobile’a dava açacağım.
  • dun musteri hizmetlerini aradigimda "sesinizi iyi duyamiyorum normal hattan bizi arayabilir misiniz?" diye sordu kadin. oha! dedim. sehrin ortasindayim lan senin verdigin servisi kullaniyorum kadin bana cep telefonu iyi cekmez sabit hattan ara diyor. boyle hizmet gorulmedi. ulan at&t'yi denedik olmadi t-mobile'i denedik o da boktan eger verizone da boyleyse ben amerika'daki cep telefonu sirketlerine kafami sokayim. nasil bi baglanti kalitesi nasil bir servis kardesim bu. telefonda ingilizceyi gectim turkce bile konusamiyorum. saniyede 3-4 kere kesiliyor, ses derinlerden geliyor ve adamlar bunu bildikleri icin size sabit hat kullanmanizi oneriyor. vay babam vay.
  • 21 nisan 2009 tarih ve 16:00 - 20:00 saatleri arasında almanya'da büyük ölçüde çökmüş ve acil aramalar haricinde hizmet verememiş, böylece büyük bir paniğe sebep olup, bir çok kullanıcısını deli etmiş şirket. arızanın sebebi olarak mevcut 3 home-location-register-server'ın 2 tanesinin göçmesi gösterilmiştir. faturalı ve yedekte duran kontörlü numarası t-mobile olan bendenize, telefon bozuldu sanıp telefon siparişi verdirmiş, sebebi öğrenince de binbir güçlükle siparişi iptal ettirmiştir. almanya'nın en sağlam ve prestijli şirketi olan ve sabit hat hizmeti de veren (bkz: deutsche telekom) bir şirketin böyle bir duruma düşmesi son derece şaşırtıcıdır. t-mobile'ın her yerde çekiyor olması, alternatiflerine göre çok pahalı olsa da tercih edilme sebebiydi, konuşma kalitesi ve ağ yaygınlığında burun farkıyla arkasında olan ve büyük bir atılım gerçekleştirerek, almanya'da olmasa da dünyada en çok müşteriye sahip ikinci mobil telefon şirketi konumuna geçen (birincisi çin'de zaten) vodafone bu olayı iyi kullanabilirse t-mobile'ın elinden zaten çoğunluğu business ve sağlamcı olan müşterilerini alır götürür.
  • çok fena agresifleşen şirket. öncelikle kontrata dayalı amerikan cep telefonu piyasasında kontrat istemeyeceklerini açıkladılar. ardından, tüm telefonlar için sınırsız konuşma, mesajlaşma ve data içeren paket fiyatını 50 dolar olarak belirlediler. üzerine, faturaya ek telefon primi getirdiler ki 24 ayın sonunda prim ortadan kalkıyor. son sürprizleri de iphone 5 fiyatlandırmasında. rakip operatörler 199 dolar artı iki yıl kontrat isterken t-mobile 99 dolar fiyat biçiyor, kontrat da yok. ayrıca 4g lte yatırımına da başlamak üzereler ki ülkedeki 4 büyük operatörden bu alt yapıya sahip olmayan tek şebeke t-mobile idi. verizon, att ve sprint cephelerinden tepkiler beklenmekte. şahsi görüşüm çok bir değişim olmayacağı yönünde.
  • abd'de t-mobile hatti olan herhangi biri yurtdisinda hangi ulkeye giderse gitsin, bedava sinirsiz internet, sms ve mms hakkina sahip oluyor. ayrica abd icinden yurtdisina sms atmak ucretsiz. yurtdisindayken abd'yi arama ya da abd'den yurtdisini arama ise asiri ucuz.
  • at&t soyguncusundan sonra beni buna transfer eden latina ablaya her faturada dua ettiren şirket.
  • bizim taksi şöförleri milleti kazıklamaya çalışırken * , t-mobile, türkiye yönüne arama ve kısa mesajları bedava yapıyor ki insanlar merak ettikleri eşleriyle dostlarıyla konuşabilsinler.
  • sayesinde ayda 22 dolara iphone 6s plus sahibi olduğum halihazırda kullandığım lg g2'den sonra adeta eşşekten inip ferrariye binmiş gibi hissettiğim süper alman menşeli operatör. ayrıca 1 sene dolduktan sonra telefonumu iade edip yerine iphone 7 plus alma hakkım var.

üstelik telefonunuzu dünyanın herhangi bir ülkesinde roaming ile kullandığınızda ücretsiz sınırsız internet ve sms vermekte ve sadece arama, aranmaların dakikasına 20 cent almaktadır.

turkcell ve vodafone'un yurtdışında 20mb internet kullandırmak için istedikleri fahiş fiyatlar ortadayken adamlar dünyanın heryerinde beleş sınırsız internet vermektedirler.

6gb 4lte data ve amerika kanada içi sınırsız konuşma artı sınırsız sms 60$ dır. anlaşmalı oldukları dizi ve film sitelerinden izlediğiniz tüm hd viedolar 6gb lık data hakkınızdan da düşmez.

at&t ve verizon mağazalarına girdiğinizde kapıda bekleyen 3-4 eleman boş boş gezinirken t-mobile mağazalarındaki yoğunluktan müşteri temsilcisi ile konuşabilmek için sırada 35 dakika beklediğimi söylersem ne kadar popüler hale geldiklerini daha iyi anlatmış olurum.

2015 sonu itibarıyle kesinlikle abd'nin en popüler gsm şirketidir.
  • uluslararası mesaj, sadece 10 dolar ekstraya dünyadaki tüm yerel telefonları sınırsız arama, kontratsız taksitle iphone, ipad alabilme olayına bugün inanılmaz bir hizmeti daha eklemiş gsm operatörü.
    artık spotify, pandora gibi müzik servislerinin data cap dışında tutulacağını açıklamıştır. yani diyelim aylık internet paketiniz 1gb, müzik dinlediğinizde bu kotanızı etkilemeyecektir. ayrıca kotanız dolduğu zaman hızınızın düşürülmesi bu hizmeti etkilemeyecek, müzik dinlemeye lte hızıyla devam edebileceksiniz.

ulan iki yılda, bir şirket imajı ancak bu kadar toparlayabilir. birazda coverage olayını çözerlerse diğerleri gerçekten nal toplar.