şükela:  tümü | bugün
  • iran kültürüne ait bir kavram, iranlıların aşırı kibar davranışlarını ifade etmekte kullanılır. misal misafirliğe gidildiğinde çay kahve ikramının başta kesinlikle reddedilmesi gerekir, hatta ikinci üçüncü teklifte bile nazlanmaya devam edilir, direkt "ben çay alayım" demek kesinlikle hoş karşılanmaz. ya da bir arkadaşınızla otobüse bindiniz, tek kişilik boş yer var, bu durunda "sen otur" muhabbeti birkaç dakika boyunca sürdürülür. şurada konu hakkında eğlenceli bir video mevcut:

    http://www.youtube.com/watch?v=u5ox2n1-dia
  • iran'da turist ve yabancıların bazen anlamakta zorluk çektikleri aşırı kibarlık geleneği. buna göre, misafir, ikram edilen birşeyi kabul edilmezse, bu, kabalık kabul edilir.

    http://www.bbc.com/turkce/vert-tra-38000377
  • iran'a yolu düşenlerin mutlaka haberdar olması gereken ilginç bir nezaket kuralı. bu geleneğe göre insanlar gerek misafirlikte gerek toplu taşımada, sosyal ilişkilerin olduğu her ortamda istediğini istemiyormuş gibi görünür ve karşı tarafın ısrar etmesini bekler. bizim kültürümüzde de taarofun yansımaları var aslında. pek samimi olmadığımız bir tanıdığın evine misafirliğe gittiğimizde bir iki defa ısrar edilmediği müddetçe ikramlardan tatmak istediğimiz hâlde gönlümüzce yiyebilmek için ev sahibinin ısrarını bekleriz. yalnız iran bu detayı ulusal bir gelenek haline getirmiş. mesela taksici müşterinin verdiği parayı önce reddediyor, ısrar edilmesini bekliyor ve sonunda alıyor. tuhaf.