şükela:  tümü | bugün
  • paloma yayınevi'nden türkçe olarak yayınlanmış yeni bir hayvan hakları kitabı.

http://www.idefix.com/…asp?sid=f57h6xure8m1njzkvjs7

"jeffrey moussaieff masson, yediklerimizin sağlığımızı, ahlaki benliğimizi ve gezegenimizi nasıl etkilediğini gösterirken ağzımıza aldığımız her lokmanın arkasındaki kararların farkına varmamızı sağlayacak sorular soruyor: hayvanları yemenin toprağımız, sularımız ve hatta küresel ısınma üzerindeki etkileri nelerdir? çiftçilik yöntemlerinin hayvanlar ve insanları etkileyen sonuçları nelerdir?

aynı zamanda bir psikanalist olan masson, inkârın bizi çatalımızın ucundaki hayvanı düşünmekten nasıl alıkoyduğunu gösterirken bir yandan da tabağımızdaki etin bir zamanlar duyguları olan bir canlı olduğunu ve tabağımıza gelmeden önce büyük eziyete maruz kaldığını hatırlatıyor ve beslenme şeklimizdeki ahlaki çelişkileri ortaya koyuyor.

tabağındaki yüz, yazarın yirmi yılı aşan entelektüel, psikolojik ve duygusal deneyimlerini gıda devriminin bu çok önemli kitabında bir arayagetiriyor. gıda seçimi konusunda bilinçli olmak isteyen herkes —veganlar, vejetaryenler ve et yiyenler— bu kitaptan çok şey öğrenecek."
  • çevirmeni de vegan olan kitap: zülal kalkandelen

kendi iradesiyle aktivist bir hayat yaşayan zülal hanım sağolsun etrafına da ışık tutuyor.

kitabı yeni bitirdim, 5 bölümden oluşuyor:
    1.sahip olduğumuz tek dünya
    2.sürdürülen hayatlar
    3.şüphe uyandıran akuakültür ticareti
    4.inkar
    5.bir veganın hayatında bir gün

üç ve dördüncü bölümleri çok daha fazla önemsedim, çünkü bir çok insan balığı ayrı kefeye koyuyor, sağlık açısından veya hayvan hakları açısından, fakat diğer hayvanlarla aynı kümede tartışılması gerektiğini anlatıyor bu bölüm.
    ve pek tabi ki inkar, yaptığının gerçekliğini, yaşattığın zulmü inkar etmek.

"hayvanlar söz konusu olduğunda, her insan bir nazi'dir." ısaac bashevis singer
  • sanırım üçüncü sayfasına geldiğimde pesketaryen, birkaç gün sonra üçüncü bölümünde de vejetaryen olma yolunda ilk adımlarımı atmama vesile olmuş kitap.

aç yumduğun gözlerini cumming dedim kendime. bu dünyada sadece biz yaşamıyoruz ama sadece bizim vicdanımız var. yaşayacağın 60 sene, yarısını zaten bitirdin, dünya için ne yaptın da kendini sahibi olarak görüyorsun dedim.

türümüzün sonu da umarım uzaydan bizden üstün birilerinin gelip veya bir maymun türünün gözden uzak bir yerde evrimleşip tüm insanlığı çiğ çiğ yemeleriyle gelir. bu da böyle bir temennimdir.