şükela:  tümü | bugün
  • kastamonu'dan bir pastırmacı. türkiye'nin en iyi pastırmacının kastamonu'dan çıkması şaşırtıcıysa da, tadına baktıktan sonra durumu anlayabiliryosunuz. bu pastırmayı iyi kılan şey sarımsak. memleketteki en iyi sarımsak da kastamonu'da.

vedat milor "şimdi bu pastırmayı yedikten sonra istanbul'daki pastırmaları nasıl yiyeceğiz biz?" diye sormuştu programda. bu soruyu abartılı bulmuştum, ama evdeki tabakoğlu bitip de başka pastırmaları yiyince anladım durumu. hiçbiri onun kadar tatmin edici değil.
  • hayatımda yediğim en lezzetli pastırma. sevdiklerinize rahatlıkla tavsiyte edebilirsiniz. (bkz: kastamonu)
  • kastamonu'ya ilk geldiğimde keşif amacıyla girdiğim ara sokakların birinde gördüğüm, önünden geçerken sizi kokusu ile büyüleyen pastırmacı.
    gezerken girememiştim ama sonraları gidip alma fırsatı buldum. içerisi yoğunsa yarım saat kadar pastırmanızın hazırlanmasını bekleyebilirsiniz, beklerken de içerideki yoğun çemen kokusu gözlerinizde hafif,tatlı bir biber gazı etkisi oluşturabilir.
    pastırmaya gelince tek kelime ile muhteşem, kayseri'de de yaşadım en iyisi denilen pastırmalardan yedim ama bu pastırma apayrı bit şey. ışığa tutunca patoloji preparatlarına benzeyen ipince kesilmiş lokum gibi bir pastırma.
    gitmişken tereyağlı çekme helvadan da alırsanız pişman olmazsınız.
  • türkiye'deki en lezzetli pastırmayı üreten bu abiler...

kayserili pastırmacıların, kayış kıvamındaki tatsız tuzsuz pastırmaları gibi kesinlike değil... yolunuz düşerse bi uğrayın, az bişi alıp ayaküstü ekmek arası yapın, hak vereceksiniz...
  • enfes pastırma ve sucukların yanı sıra çekme helva, çemen, erişte, siyez unu, sarımsak gibi ürünleri de alabileceğiniz ufacık mekan.

pastırmayı "bir ekmeklik" isteyip hemen bitişiğindeki kaya pide salonunda pastırmalı ekmek yaptırabiliyorsunuz. etli ekmeğin pastırmalısı işte. etli ekmeğe bayılmıştım ama pastırmalı ekmek pek olmamış, pastırma gitmemiş sanki. bi olmamışlık var pastırmalı ekmekte.
    bu arada tabakoğlu'dan alınan bir porsiyon pastırma 10 lira. kaya pide nasıl para kazanıyor onu anlamadım ama. verdiğim pastırmayla yaptıkları ekmek ve 2 çay için sadece 5 lira ödedim. sanırım hamur ve pişirme ücreti 2 lira falan.

1 ocak 2017 itibariyle bir kilo pastırma 100, sucuk ise 85 lira. kargo da yapıyorlar.
  • kastamonu'da parasına kesinlikle değen pastırmanın satıldığı dükkanın adı.
  • varsa ilaç niyetine her gün sabah bir ya da iki parça atıyorum!!!
    kesen adam da efsane, zar gibi kesiyor, sanat eseri yeminlen...
  • şehir dışına kargoyla pastırma gönderiyorlarmış, verdikleri hesap numarasına ücreti yatırdıktan sonra arayıp adresi verdim, geliyor gönlümün efendisi.
    edit: pastırmanın kilosu 110 tl
  • kargocunun getirmesinden evden çıkacağım yarım saat sonrasına kadar ufak ufak tırtıklayarak yarım kilosunu göçerttiğimiz bu topraklarda dünyaya geldiğime şükrettiren nadir lezzetlerdendir. elde bıçakla bir tarafından bakınca karşı tarafı gördüğünüz o incecik dilimleri nasıl kesiyorsunuz a benim güzel yurdum insanım. ölmeden önce mutlaka yiyin, habersizlere ve imkanı olmayanlara da ısmarlayınız.