şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://alkislarlayasiyorum.com/…n-hedefi-vuran-avci

  99 mm'lik cz tabancayla 1000 metre mesafeye koyduğu hedefi vurmuş olan abimiz.
  şaşırtmıştır.

  bu abiyi götüreceksin sınıra, teröristleri keklik gibi avlar...
  işin ilginç yanı videoda da bin yazıp beş yüz metreyi göstermesi... :)
 • ben diyeyim bin metre sen de 1100
  ...
  hedef gibi hedefti canım
 • kendisiyle her türlü yarışabileceğim biridir.

  tüfekle 1500m. nokta atışlarım vardır.
 • inanmakta zorlandığım bir "hikaye".

  internette her gördüğünüz videoya inanmayın.
  sıradan bir tabancanın (ki dayının elindeki kromajlı, sıradan denebilecek bir 9 mm) etkili menzili en fazla 100 metredir. (etkili menzil diyorum, dikkat. menzil değil) doğru düzgün askerlik görevi yapanlar bilir; mermi uzaklaştıkça geniş daireler çizmeye başlar. evet, 1000 metreye ulaşabilir mermi ama nişan aldığınız noktadan çok başka bir yere gidecektir.

  yüksek kalibreli, özel mühimmatlı bir tabanca ile mümkün olabilir belki ama o da çok zor bir atış.

  bu video gerçekse, dayıya g3 versinler, 5 km den terörist vursun.

  ek: etkili menzil olayını farklı algılayanlar oldu. ben de yeterince doğru anlatamadım. biraz düzeltme, biraz da bilgi vereyim;
  etkili menzil = kısaca; silahın ölümcül olma ve kurşunun nişan aldığınız yere gitme mesafesi. benim kastettiğim ölümcül mesafe değil, kurşunun nişan aldığınız yere gitmesi anlamındaydı.

  ek 2: benim öylesine yazdığım entry ve bu konu nedense çok ilgi çekti. beklemediğim kadar mesaj aldım. farklı yorum yapanlar, haklısın diyenler, o öyle değil böyle diyenler vs.

  etkili menzil konusunda kavram karmaşası var. gelen mesajlar ve yorumlarda da değişik yaklaşım ve tanımlar var. ortaya karışık özet yapacağım. ondan önce belirteyim; ben sniper, komando, "fizikçi sniper" filan değilim. rüzgarı, yerçekimini, coriolis etkisini hesaba katarak atış yapan biri hiç değilim. sevdiğim ama sık sık tutukluk yapan g3 ile geçmişte atış başarıları olan kendi halinde biriyim. askerlik görevimi bitireli 20 yıl oldu. 2 dakika içinde g3 ü tamamen söküp, toplayan bir gençken, artık neredeyse ihtiyarın teki oldum. askerlik sırasında öğretilen sözlü ve yazılı bilgilerin çoğunu unuttum. (barut gazının tepmesi, icra yayının itmesi türünden...) buna rağmen atış nasıl yapılır, tabanca-tüfek arasındaki farkları unutmadım. tekrar tekrar iddia ediyorum, videodaki dayının yaptığı modern avcı hikayesidir. bu konuda dayıyı tebrik ediyorum. günümüz teknolojisi ve sosyal medyayı kullanarak güzel şov yapmıştır.

  gelelim dayının hikayesi, menzil ve etkili menzil olayına;

  tabanca mermisi 1000 metreye gidebilir mi?
  evet, 1000 metre mesafeye hatta atış açısı ve dış etkenlere göre daha uzağa da gidebilir. aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. (birimler metre değil. yarda, foot vs. dikkat)

  https://i.hizliresim.com/5garaz.png
  https://imgur.com/a/pksrz

  "e, o zaman dayı doğru söylüyor olabilir mi? ";
  %99,99 ihtimalle hayır. bunun sebebi de etkili menzil olarak bahsettiğim mesafe. mermi, namludan çıktığı anda maksimum kinetik enerjide ve doğrusal bir hattadır. başlıkta çeşitli entrylerde belirtilen etkenlerle (yerçekimi, rüzgar, hava sürtünmesi vs.) mermi hem kinetik enerjisini hem de doğrusal çizgisini kaybeder. kısaca; tabancayla nişan aldığı yeri 1000 metre mesafeden tutturması imkansıza yakındır.

  "%0,01 lik ihtimal var. üstelik imkansıza yakın dedin, imkansız değil " ;
  dayının hile yapmadığını varsayalım. bunun açıklamasını da bir yazar kısaca yapmıştı. bir sürü atış yapmıştır, bir tanesi tutmuştur, onu yayınlamıştır, o kadar. öyle bile olsa montaj vardır çünkü silahı tutuşu ve rahatlığı sanki 10 metre öteye nişan alıyor hallerinde.
  dediğim gibi, istediği zaman böyle bir tabanca ile, böyle isabetli atışlar yapabilecek "midichlorian" sayısına sahipse, versinler dayıya g3 ü, dağın tepesinde otursun, yanına nevalesini de versinler, sınırdan geçen ayıları 5 km öteden vursun. hatta sniper tüfeği verirlerse 20 km öteden de vurabilir.

  etkili menzil olayı;
  bunu hem ölümcül mesafe, hem de kurşunun nişan aldığınız yere gittiği mesafe olarak açıkladım. "hayır, etkili mesafe sadece nişan aldığın yere gitme mesafesidir. onun ötesinde de, maksimum mesafeye kadar ölümcüldür" diyen arkadaşlar oldu.
  lazer silahları kullanmıyoruz. merminin kinetik enerjisi defalarca belirtildiği gibi, çeşitli nedenlerle gittikçe azalacaktır. mermiye ölümcül gücünü veren hızıdır. uzayda değilseniz, namludan çıkış anındaki hızını, momentini korumaz mermi. elinizle mermiyi fırlatın bakalım, ne olacak? en fazla boncuk tabancası kadar etki yapacaktır. işte, ateşlenme noktasından uzaklaştıkça merminin gücü gittikçe azalacak, maksimum menzilde boncuk tabancası mermisine dönecektir.

  "e, alakasız, uzak mesafelerde ölümcül olabiliyor mermi?" ;

  etkili mesafe geçildiği anda mermi gücünü kaybetmiyor elbette. uzaklaştıkça tesir gücü azalıyor. şöyle açıklamaya çalışayım; yakın mesafede iki kişiyi birden delip geçecek mermi, uzaklaştıkça bir kişiyi delip geçebiliyor, daha uzaklaştıkça birinci kişide takılıyor, daha uzaklaştıkça organları parçalamak yerine sadece saplanıyor, daha da uzaklaştıkça iç organlara ulaşamayacak kadar etkili oluyor vs. biraz efsane haline gelen "yorgun mermi" olayı var. gücünü kaybeden mermi, yerçekimi etkisiyle dengesiz bir şekilde hız kazanarak düşmeye başlayabilir. yerçekiminden aldığı ivme ile, hayati bir noktaya denk gelirse ölümcül olabiliyor. işte, etkili menzil dışında da, nadiren olsa da merminin ölümcül olabilme nedeni kısaca bu.

  "etkili menzil birden fazla tanım mı içeriyor yani" ?

  benim bu başlıkta yazdığım anlamda, evet. öte yandan bir mesajda "senin dediğin aktif menzildir, etkili menzil değil" tanımı yapıldı. açıkçası aktif menzil diye bir şey duymadım ama böyle bir şey yoksa bile kavram karmaşasını engellemek için şart. yani, arkadaşın mesajındaki tanımı kullanırsak;
  merminin nişan aldığınız yere gitmesi için en uzak mesafe = aktif menzil
  merminin en güçlü olduğu mesafe = etkili menzil
  merminin gidebileceği en uzak mesafe = maksimum menzil

  merminin nişan aldığınız yere gittiği mesafe ve en ölümcül olduğu mesafe için etkili menzil tanımını kullanıyorum ben.

  daha fazla merak edenler için etkili menzil konusuyla ilgili sabah sabah şöyle bir kaynak buldum;
  http://gunwiki.net/gunwiki/factorsofeffectiverange

  ateyiz fizikçiler ve ateyiz sınaypırlar konuyu daha güzel açıklayacaktır.
 • inandırıcı değildir. birinin 1000 m'den insan boyutundaki hedefi 9 mm tabancayla vurabilmesi neredeyse imkansız.
 • götümle güldüğüm videodur.

  bir kere 9mm çapında bir fişek 1000m gitmez, tek gideceği yer yer çekimsiz ortamdır :)

  kaldı ki adamın nişan pozisyonu düzdür. hadi diyelim 200m'ye filan attın çekirdek ağırlığı, rüzgar, yer çekimi vb. türlü askeri hesaplamaları yaparsan o abinin namluyu rahtlıkla %30-35 derece yukarı tutması lazımdır.

  bende bunları yazıyorum, mevzuya bak.

  kendisini bulun ve hocam bi sittir git diyiniz :)
 • yaptığı inandırıcı gelmeyen abimizdir. aklıma geldi de g3 tüfekle 100 metreden hedefi tutturamazdım. bu arada eski zamanlarda avcılarımız yüzlerce metreden avın alnından okla vururmuş! madem böyleymiş te acaba neden atış dallarında şampiyonluk ödülü alamıyoruz *
 • varsayılanlara göre; 9mm 124 grain bir mermi ile yapılan atışta, mermi 2400 metre kadar düşmeden seyahat ediyor.

  hedefi vurmak konusunda ise, bu abi de elindeki güzelim cezka zrojovka ile bunu 1000 metreden başarabilir mi bilemiyorum. açıyı da hesap edemiyorum çünkü hedef yukarda, abi aşağıda.

  bir de eğer montajda oynanmadıysa o merminin 9mm için varsayılan maksimum namlu çıkış hızı olan ~2400 fps ile dahi gitse o kadar hızlı hedefe ulaşmaması lazım.
  kaba bir hesapla; çıkış hızı saniyede 730 metre civarı yapar. merminin 1 km'yi kat etmesinin en az 3 saniye süreceğini düşünüyorum.
 • teorik olarak;
  9 mm tabanca mermisi 5.000 metre kadar uzağa gidebilir, neresine denk gelmesiyle doğru orantılı olarak ta bir insanı öldürebilir.

  belgesellere meraklı insanlar 3-4 km öteden atılan kurşun nedeniyle vurulan, hastaneye kaldırılan vb gerçek olayların olduğu en az bir kaç belgesel seyretmiştir ki bir dönem çokça yayınlanıyordu.

  pratik kısmına gelirsek;

  tabancada 25 metre
  makinalı tabancada (mp5 vs) 200 metre
  piyade tüfeğinde 300-400 metre (keleş, g3, m16 vb)
  keskin nişancı tüfeklerinde 800 metre (bora 12, kanas vs vs)
  mesafedeki atışlar genel geçer mesafe olarak kabul edilir.

  ekstrem durumlar mutlaka vardır da "yinelenebilir"liği kesinlikle tartışmalıdır.

  özetle bir hedefi vurmak önemlidir fakat bunu tekrar yapabilmek daha da önemlidir.

  ps: bir de ağır silahlar var ki (0.50 cal, 12.7 mm, 14.5 mm gibi) onların menzili de kategorileri de bildiğim kadarıyla farklıdır.

  bir de avcı hikayesi anlatayım;

  pek de nişancı olmadığı bilinen bir avcı arkadaşlarını çağırmış ve kapıya çizilmiş hedef üzerinde tam 12 den vurulmuş kurşun izini göstererek bakın demiş ben bunu tam 500 adımdan vurdum. inanmazsanız komşulara sorun onlar da şahit.
  komşulara sormuşlar onlar da doğrulamış.
  vay canına nasıl başardın deyince, kolay oldu demiş, önce kurşunu sıktım, sonra gidip hedefi çizdim. *

  tesadüf olabilir, arada ip olabilir, daha da pek çok şey olabilir yane ...