şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
 • tabloid kelimesi, bir gazetenin ya sayfa boyutunun nisbeten küçük olduğuna ya da ciddiye alınmayacak türden, saygınlıktan uzak haberler yaptığına atıfta bulunur. (bu ikisi arasında bir korelasyon da yok değildir.)

  kuzey amerika'da tabloid gazeteler ekseriyetle süpermarketlerin kasa çıkışlarında bulunur. dolayısıyla, kuzey amerika'da yaşayan pek çok insanın tabloidlerle ilişkisi de, süpermarketlerde ödeme öncesinde kuyruk bekleme süreleri ile sınırlıdır. kuzey amerika tabloidlerinde en sık rastlanan haberler, ünlülerin aşk hayatları ve uzaylılar ile ilgilidir. bu haberlerin çoğu (özellikle de uzaylılarla ilgili olanları) asılsızdır. hangi ünlünün kiminle aşk yaşamaya başladığı, kimden ayrıldığı ya da kimi aldattığı, veya uzaylıların nerede kimi kaçırdığı ya da hamile bıraktığı eksenindeki haberler, özellikle abd tabloidlerinin vazgeçilmezlerindendir.

  tabloidler, avrupa'da ise, (ingiltere'deki the sun örneğindeki gibi) ya cinsellik eksenli görsellere, ya da çok kompleks olmayan, herkesçe anlaşılması kolay türden haberlere yer verirler. bu çerçevede, daha ziyade, magazin/dedikodu ve skandal eksenli haberler yaparlar. bir tabloidin daha detaylı bir astroloji köşesine sahip olması ya da sene sonlarına doğru astroloji ekleri vermeleri de şaşırtıcı olmaz.

  özetle, bir gazetenin tabloid olup olmamasının en birincil ölçüsü, içeriğinin teması ve güvenilirliğidir. görsel anlamda ise, iri puntolarla sunulan sansasyonel haberler, tabloidlerin en tipik özellikleri arasındadır.

  türkiye özelinde, gazetelerin büyük çoğunluğunun içerik itibariyle tabloid olduğu ve bu durumun gazetelerin görselliklerine yansıdığı da söylenebilir. net bir şekilde tabloid olmayan (agos, cumhuriyet ve zaman gibi) gazeteler ise, istisna durumundadır.

  tema:
  (bkz: popüler kültür/@derinsular)
3 entry daha