şükela:  tümü | bugün
 • israilli online reklam oneri platformu.

  kendi gelistirdikleri algoritmalar ve yapay zeka ile kucuk sitelerin kullanici profilini analiz edip, siteyi kategoriye sokup, reklami uygun kullaniciya hedefliyorlar.

  tum internetteki kuresel reklam gelirinin yuzde 70'i sadece 2 sirkete gidiyor. alphabet ve facebook.

  milyonlarca site yani geri kalan tum internet, kuresel reklam gelirinde %30 paya sahip.

  taboola, buyuk reklam verenler icin, cok daha dusuk maliyetle hedefleme yapip, istedikleri kitleye reklamlarini ulastirmalarini sagliyor.

  sayisiz buyuk musteri kazandilar.

  youtube'a verilen asiri maliyetli reklami, cok daha ucuza paralel getiri saglayacak sekilde yuzlerce kucuk siteye ve tematik siteye dagitiyorlar.

  fakat reklamlarini calmaya calistiklari iki dev, milyarlarca kullaniciya sahip, ustelik bu kullanicilarin kendi istekleriyle kisisel bilgilerini en ince ayrintisina kadar paylastiklari, tum kisisel paylasimlarini uzerinden yayinladiklari ve bu verileri duzenleyip, analiz edip reklam verenlere sunabilmek icin milyarlarca dolarlik ar-ge ve sirket alimi yapan alphabet ve facebook.

  taboola tum bunlara ragmen korkunc bir hizla buyuyor. yillik geliri 1 milyar dolara dayandi. calisan sayisi 4 yil once 100 kisiydi, simdi ise 1000 kisi.

  sirket, yonetici ve gelistirici pozisyonlarinda, idf'in elit insan kaynagi olan talpionlardan yararlaniyor. talpion secilebilenlerin zaten tamami, israil'in super fen liseleri olan, ozel butceli matematik ve geometri liselerinden geldigi icin hepsi native matematikci. zorunlu gorevleri bittigi an taboola bunlari kapiyor.

  taboola'nin piyasadaki tek rakibi olan outbrain'de bir baska idf cikisli sirket.

  bu iki israilli sirket ayrica clickbait'ciler tarafindan favori platform olarak kullaniliyorlar. iki platformdaki clickbait reklamlar tum reklamlarin %26'siymis.
 • bu platformun önerdiği bütün reklamlarda kara çarşaflı kadınlar çıkıyor karşıma.

  trafik sigortası reklamı geliyor. sırıtarak araba kullanan kara çarşaflı.

  implant teklamı başka bi kara çarşaflı.

  sanırım ekşisözlüğü arabistan’da sanıyorlar. türkiye’de çarşafı zorunlu zannedebililerde bilemedim.
 • inanılmaz bir yaygınlığa sahip olmakla birlikte, reklam kelime seçimlerinin başarısız oluşu ve kullanılan dilin sahteliği ile çok itici, dolandırıcıların tercih ettiği reklam platformuymuş gibi izlenim yaratan reklamlara sahip firma. reklamverenlerin vizyonsuzluğu mu, reklam alanın reklamcılık ilkeleri ile mi alakalı anlayamadığım, çok ucuz reklam metinlerine ev sahipliği yapan reklam firması.

  bazı abidik gubidik, ampır ampır reklam başlıkları şöyle;

  - falanca mah. ofisler düşündüğünüzden daha ucuz olabilir

  - mükemmel saç ekim merkezi sandığınızdan daha ucuz olabilir

  - araba sigortası fiyatları aslında size şaşırtabilir (evet aynen aktarıyorum ''size'' yazıyor)

  - adam bu fotoğrafa baktıktan sonra karısını boşamaya karar verdi (sade bir fotoğraf araplara benzeyen atletli bir kadın)

  daha önce rastladıklarım da bunlardan farklı değil

  falanca fiyatları sizi şaşırtabilir
  filanca fiyatları sandığınızdan ucuz olabilir

  bu kullanılan dil sayesinde tek bir kere bile tıklamadım, tıklamam da çekici değil, aptalca. forexcilerin, 1 ayda bu arabayı aldı, dünya turuna çıktı minvalinde buram buram keriz silkeleme tadında metinler. belki reklam verenler dürüst insanlar ve hizmetleri gerçek ve yalan dolan yok ama sunum şekli, seçilen kelimelerin bıraktığı intiba bu.
 • self service çalışan bir native reklam platformudur.

  çalışma biçimi nedeniyle karşınıza çıkan reklam metinlerinin büyük kısmı reklamverenin kendisi tarafından yazılmaktadır ve küçük bütçeli reklamlar ciddi bir denetim uygulanmadan onaylanıp yayınlanmaya başlar.

  ayrıca bu reklamlar doğal reklam klasmanında olduğu için sitedeki içeriğin bir parçası olduğu izlenimi verilir, metinlerde marka ismi kullanılmaz ve standart bir arama ağı reklamından veya gorüntülü ağ reklamından farklı bir iletişim dili vardır.
 • outbrain'i birleşme yoluyla bünyesine katmak için anlaşmaya varan şirket. outbrain 850 milyon dolar değerleme ile taboola bünyesine katılıyor. outbrain hissedarlarına 250 milyon dolar nakit ve yeni taboola'dan %30 hisse verilecek.

  taboola'nın bu birleşme ile değerlemesi 2 milyar dolara , çalışan sayısı ise 2250'ye yükseliyor.

  birleşmeden önce taboola'nın 600'ü israil'de olmak üzere toplam 1400 çalışanı vardı.

  https://www.calcalistech.com/…340,l-3771413,00.html

  https://techcrunch.com/…019/10/03/taboola-outbrain/