• evlilik veya uzun süreli ilişki gibi zorunlu birlikteliklerin kaybolmaya mahkum heyecanını geri getiren müthiş oyun.
  - ben de monotonlaşan hayatımıza renk katmak için çift arıyoruz diyince hijyen ve gizlilik esastır diyecen sandım haa.
 • kafaya takilmis seylerin disavurumu acisindan feci olabilyor.
  maras kelimesine millet dondurma diye bagirirken aradan kendini "katliam!" diye yirtan biri olmasi gibi.
 • çevremdeki insanları bol bol dinleyip gözlem yapıyorum bu aralar ve ''tabu'' kelimesine dair çok ilginç ortak noktalar görüyorum.
  bu ortak noktalardan biri insanların tabuyu direkt olarak cinsellikle özdeşleştirmesi.(ok en çok göze sokulanlardan biri bu çünkü)
  tabu demek sosyal yasak, toplumca ayıplanan-kınanan davranış biçimi-olay değil midir?
  insanlar gerçekten bir takım yasaklara mı karşılar yoksa sadece işlerine gelen şeyleri mi göz önünde tutarak bu tavrı gösteriyorlar çok merak ediyorum.
  toplumumuzda bir çok tabu var hem de hayatımızı ciddi şekilde etkileyen-yönlendiren tabular... ama nedense? sadece bir kaçına takıyor insanlar.

  tabuyu koyan kontrol mekanizması sayesinde menfaate ulaşıyor, tabuları yıkmak isteyen kişi-kişilerde kendi dişlerine dokunan, sosyal hayatına katkısı olacak, menfaati olan tabuları seçiyor. (bireysel bilinç toplum bilincine baskın çıkıyor)

  yanlış anlaşılmasın bu herkes için geçerli değil, bu tanımlamalara uymayan insanlarda var elbette.

  bir de başka bir tür var bunlarda hayatlarını neredeyse tabuları yıkmaya adıyor. her yazısı, her sözü, her mesajı bunun üzerine oluyor. çoğu da cinsel tabular. o kadar tabularla haşır neşirseniz hakikaten yasaklara karşıysanız japonya ya yerleşin? bir ömür yeticek malzeme mevcut orada ve birçok yerde.

  benim burada kızdığım şey sadece tabu olarak bir kaç şeye yüklenmesi, hayatımızı etkileyen diğer tabulara da bu kadar özen gösterilse uğraşılsa belki bir dengeye kavuşucak hayatlarımız yani..

  bir de son olarak bunların sonucunda daha garip bir durum doğuyor objektif bakınca....

  diyelim sonunda başardınız yasak görülen ayıp görülen şeyi normalleştirmeyi....(genel üzerinde)

  bu noktadan sonra bunun aksini düşünen yaşayan insanlarıda siz ayıplıyor olucaksınız, buna tepki göstermeyi de siz tabu olarak görüyor olmayacak mısınız?

  -ığğğ ne kadar yozsooonn, ne kadar sığğsıııaaann berkcaağğnn!!

  o durumda da diğer kişiler ayıplanıyor olmayacak mı? belki de birşeyleri bu kalıplara bile sokmadan rahat bırakmak gerekiyordur, kimbilir.....

  insanlar önce kendi içlerinde sindirmeli bişeyleri. kendileri yaptığında sorun çıkarmayan başkası yapınca sorun edilen şeyleri mesela.
  atıyorum eşcinsellik bir tabu bu ülkede bir hastalık gibi... siz acaba tam tersini düşünenler bunu gördüğünüzde normal karşılıyor musunuz? yani yoldan araba geçerken nasıl bir etkisi olmuyorsa üzerinizde, bu diğer şeylerde de aynı tepkiyi öncelikle siz kendi içinizde verebiliyor musunuz?
  ağğ bu travesti ağğ bu bilmem ne diye kabullensenizde etiketlememeyi başarabiliyor musunuz yani?

  bi kere aseksüelliği anlamadan, kabul edemeden ne cinsel tabusundan bahsediyorsunuz? bu insanlara aağğ kesin saklıyordur bize söylemiyordur vs.. demeyi bıraktıktan sonra gelip tabulardan bahsedin.

  dipnot: bu kimseyi karalama-aklama yazısı değildir. küçük çapta bir gözlem sonucu yazılmış anlık refleks ürünü yazıdır.
 • gayet keyifli ve enteresan olan genellemelere karşı çıkan bir nat geo belgeseli.

  58 yaşındaki bir kadınla 18 yaşındaki bir erkeğin aşkını anlatıyor şu an. norma 64 chris 22 yaşındayken de evlenmişler. ve 10 yıldır evliler. ve halen evliler.

  benden 15 yaş küçük erkeklerin bana olan aşk itiraflarını biraz daha mı dikkate alsam ne ??

  yaşıtlarımdan bir halt olmadığına göre.

  bu arada sözlükçülerin demek istedikleri konulu salak başlığa aktarım yapacaklar için gelsin.

  25'lik erkeklere selam çaktım, sen zahmet etme.

  not: chris'in anne ve babası norma'dan 10 yaş küçük.

  not 2 : ben onaylamıyorum bu kadar yaş farkını enteresan geldiği için yazıyorum. belki 50'li yaşlarımda onaylarım. kimbilir.
 • eli yuzu duzgun bir colonyalizm elestirisi. daha cok bir ask ucgeni uzerine ama kurgunun kendisinden elestiriyi alabiliyorsunuz. bu sene sinema iyi melankoli ve eski film kesfi yapti. butun filmleri gormedim ama kanimca bu film altin ayinin bir numarali adayidir.
 • cinsiyet kavramını inceleyen bir bölümü yayınlanmakta.

  hindistan, endonezya, arnavutluk gibi ülkelerde genel kabul gören 2 toplumsal cinsiyet haricinde ki davranışlar inceleniyor.

  bu ülkede hakim olsam bazı suçlara sabah akşam nat geo kanalını izleme cezası verirdim. belki biraz kafalar değişir, zihinler açılır, dünyanın kendi düşüncelerinden ibaret olmadığını görürdü insanlar.