şükela:  tümü | bugün
 • beyaz sayfa, bu teorem tabii ki descartes'in bütün idealizmine karşı çıkıştır. locke "ben felsefe yapmıyorum, sadece felsefenin üzerindeki tozları temizliyorum" dese de bu tartışma yaratan teoremiyle ne kadar felsefe yaptığını ortaya koyar.

  ampirizmin en büyük dayanağını oluşturmuştur bu teoremle
 • devamı ise:
  "insan bütün bilgilerini deneyimleriyle elde eder. çünkü insan doğuştan hiçbir bilgi ve doğru taşımaz. doğuştan bir köre bir küple bi küreyi elletseniz. daha sonra da birden gözleri açılsa. dokunmadan hangisinin küre hangisinin küp olduğunu anlayamaz."
  sonrada yapılan bir deney bunu kanıtlamıştır.
 • lise yillarinda john locke'u aklimizda tutmamizi saglayan kavram. (bos levha)
 • burada hemen belirtmek lazimdir ki locke bu boş levha konusunda aristo'dan esinlenmiştir... empirist görüşürün en iyi açiklanacaği örnektir, ki biz de boş durmayalim, açiklayalim... şiimdi, insan bilincini boş bir levha, ve hatta boş bir masa olarak düşünelim, insan doğduğu zaman bu masa tertemizdir, üzerinde hiçbirşey yoktur, bomboştur, herhangi bir içeriği yoktur {kisa kes devam et} ve zamanla, insan yeni deneyimler yaşadikça bu deneyimler bu boş masa üzerine izler birakir. mesela ilk defa raki gören bir insan raki hakkinda bir fikre sahip olur. fakat bu deneyim az ise, mesela adam sadece sek raki görmüş ise, o zaman bütün rakilar şeffaftir gibisinden bi genellemeye gidebilir. fakar içinde su olan rakiyi da gördüğü zaman bu genelleme yikilir, çünkü, işte bakiniz bir raki, fakat şeffaf değil, beyaz! adam daha çok raki gördükçe o adamin bilincinde raki fikri daha çok oluşur. zamanla peynir, kavun, kalamar hakkinda da tecrübeler yaşadikça, o adamin doğuşta boş olan bilinci şenlenir... işte boş masa böyle bişeydir, şerefe!
 • locke bu görüş ile, insanin bilincinde herşeyin yazili olduğunu savunan descartes'i eleştirmektedir ayni zamanda... zaten avrupa'da ne dense ingilizler kendi adalarinda tersini söylemektedirler... aslinda, locke'un descartes'i eleştirişi, aristo'nun platon'u eleştirişine benzer. descartes'in masasi da doğuştan doludur, rakilar, soğuklar, sicaklar doğuştan insanin bilincinin içindedi, garson masayi donat vakasi gerçekleşmiştir yani, ve insanin yapmasi gereken bunlari akli ile bulmaktir. zaten örnek meşhurdur ki, zamaninda socrates bir köleye, sadece sorular sorarak bir teoremi ispat ettirmiştir... (bkz: rasyonalistler avrupaya empirikler adaya)
 • (bkz: imajica)
 • endüstriyel rock tarzinda müzik yapan yüce alman grubu einstürzende neubauten'in akillara ziyan bir albümü... anita lane'in latince ve japonca $arkilar söylemesi de albümün hediyesi...
 • cafe del mar serilerinden vol.1 de 12. track sunset at the cafe
  del mar i kaydedenler.
  chillout muziginde ve del mar muabbetlerinde isimleri sikca duyulur.
 • bir arvo part albümü..
 • einsturzende neubaten'in almanca'nin disina ciktigi ilk album.
hesabın var mı? giriş yap