şükela:  tümü | bugün
  • mehmet akif merhumun istiklal marşı'nı yazdığı sırada ikamet ettiği bir mekan. mehmet akif müze evi adıyla müzeye çevrilmiştir.
  • çok uzun yıllar kendi kaderine terkedilmiş, bakımsız ve içinde sarhoşların barındığı bir yer olarak kalmış mekân. ilk olarak 1968 yılında, ankara eski valisi ömer naci bozkurt tarafından tamir ve tâdilatı yapılmış. daha sonra, bazı sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte mehmed âkif ersoy fikir ve sanat vakfı' nın çabalarıyla âkif i anma günlerinin yapıldığı bir merkeze dönüştürülmüş. ancak bizzat hacettepe üniversitesi sit alanı olan bu bölgede kaçak yapılar dergâhın etrafını kuşatmış durumda. mahkemede yıkım kararı alınmasına rağmen bu binalar yıkılamıyor. dergâh günümüzde "mehmed akif ersoy evi" olarak hizmet veriyor.
  • ihsan doğramacı'nın rektör olduğu zamanda restore edilip,29 aralık 1973 günü mehmet akif ersoy müzesi haline getirilmiş.bu tarih büyük şairin doğumunun yüzüncü,ölümünün ise otuzyedinci yılıydı.müzenin adam gibi müze olduğu zamanlarda safahat'ın ilk baskısı,şairin el yazısıyla şiirlerinin fotokopileri ve fotografları varmış.sanırım şimdi bu parçalar dergahın dışında,üniversite tarafından özel olarak korunuyor.eskiden de bu parçalar ziyaret günlerinde müzeye konurmuş.bu haliyle türkiye'nin tek seyyar müzesi denirmiş.
  • muhsin yazıcıoğlu nun defnedilmesine karar verilen yer. bakanlar kurulu kararı gerekiyormuş.
  • mehmet akif ersoy üniversitesi'nde rektör mustafa saatcı atrafından müze olarak sembolik şekilde açılması düşünülen tarihi mekan.