şükela:  tümü | bugün
 • orta asya'da; özbekistan'ın doğusunda, kırgızistan'ın güneyinde, ayrıca çin ve afganistan'ın sınırındaki; başkenti duşanbe, resmi dili tacikce olan; ağustos 1990'da bağımsızlığını ilan eden devlet.
 • turki olmayan, bir dönem asiretler arasi yasanan ic savaslariyla hatirlanan, esas türkistan medeniyetinin bulundugu bir yere kurulmus, rusya-cin ve abd gibi yayilmacilarin arasinda ki ozbekistan-kirgizistan, petrol - dogal kaynaklar paylasimi sorunuyla ugrasmis hâlâ da ugrasmakta olan, orta asya ulkelerinden biri. anadilleri,farsi olmalari hasebiyle farsca -> tacikce dir. cayhaneleriyle meshur dusanbe, tacikistan'in bassehridir. dogu turkistan, turkmenistan ve kirgizistana sinirlari vardir. firdevsi ve ömer hayyam gibi isimlerin ciktigi topraklardir ki, fars edebiyatinin gelistigi onemli bolgelerden biri kabul edilir.
 • orta asya'da, sonu istan ile biten ülkelerin en fakiri. ülkedeki siyasi çalkantılar nedeniyle fifa, tacikistan milli takımı'nı bir süreligine uluslararası kar$ıla$malardan men etmi$ti.
 • eczacı bir yakını olanların gayet mantıklı bulacağı gibi, ekonomisindeki ağırlık noktası pamuktur.

  tacikistan'ın yüzölçümü 143 bin km²'dir, bu da yaklaşık üçbuçuk adet konya büyüklüğü yapar. ancak birbirine bağlı tren yolu uzunluğu toplam 470km'dir. bu uzunluk da büyük ihtimalle ülkenin büyük yerleşim birimlerindeki lunaparklardaki çocuk trenlerinin raylarının uzunluğudur.

  (bkz: konya'yı alan ölçü birimi olarak kullanmak)
 • angelina grün gibi bomba bir hatunun dogum yeri olan fakir orta asya ulkesi.
 • muzigi ile guzel ulke..

  https://youtu.be/vuj6meuflco
 • para birimi "somoni"dir.
 • gariptir turkiye'de bu ulke ve halkinin inatla turki oldugu yonunde cok yanlis bir dusunce hakimdir.

  bulundugu cografyayi goz onune alirsak, kendini dine en kaptirmis muhafazakar kesimin burada oldugunu soyleyebiliriz. hatta gunumuzde isin geldigi nokta oldukca tehlikelidir, zira sinirlari icerisinde basta amerikan vatandaslari olmak uzere tum yabancilarin kacirilma tehlikesi vardir. kirgizistan ve dolaylarinda oldugu gibi burada da doga sporlarindan oturu daglar ziyaret edilebilir fakat islami teror orgutleri nedeniyle bunun yapilmasi pek tavsiye edilmez -ki bu noktada daha once amerikali dagcilarin kacirilmasi ve devaminda bazi askeri operasyonlar yapilmasi gibi cesitli olaylarin yasandigini belirteyim.

  tacikistan da cevre ulkeler gibi turkiye'nin cesitli universitelerine sayisiz ogrenci gondermektedir. ornegin kazakistan'da tanidigim biri odtu, digeri itu mezunu ve her ikisi de calistiklari sirketlerde oldukca onemli pozisyonlarda olan iki tacik vardir.

  sosyo-ekonomik tum kosullari bi kenara birakalim, asla gitmeyi tercih etmeyecegim, acikcasi cok da haz etmedigim bir ulkedir.
 • "hizmet ve hususi pasaport hamilleri için vizenin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma"ile tacikistan ile ülkemiz arasında vize karşılıklı olarak kaldırılmıştır. şu an için sadece pasaportumuz cebimizde elimizi kolumuzu sallayarak girebiliriz.duşanbe de havai fişekler patlıyor.
 • umuma mahsus pasaport hamillerinin hala vizeye tabi oldukları küçük ülke.

  evet bilmeyen öküzler için yazıyorum, eski adıyla lacivert ya da yeni adıyla bordo pasaport oluyor bu umuma mahsus pasaport.
  ayak takımı olsa gerek ki yukarıdakilere göre hiçkimsenin sikinde değil bir ülkenin "umuma mahsus" pasaporta vize uygulayıp uygulamaması.

  yeşil, gri ya da kırmızı pasaportlarını ceplerine koyup bir ülkeye ellerini kollarını sallayarak giren, ve lacivert pasaportlu milyonların o ülkeye gitmeleri gerektiğinde vize almak için ne halde süründüklerini hiç siklemeyen azınlığın bir taraflarına girmesini ümit ediyorum o pasaportların.
hesabın var mı? giriş yap