şükela:  tümü | bugün
 • tedirgin etmek, canini sikmak
 • (bkz: cinsel taciz) (bkz: sozlu taciz) (bkz: tacizci) (bkz: tacizlenmek)
 • (bkz: ford)
 • bir insanin bir digerinin haklarini hice sayarak, rahatsiz etmesi anlamina gelen hos olmayan davranis bicimi. en bilinen formu cinsel olani olmakla birlikle, baska sekillerde de taciz uygulanabilir.
  amerikada is yerinde taciz konulu pek cok davadan, yuklu tazminat alan insanlar mevcuttur. hatta amerikadaki insanlar taciz davasi acilir korkusuyla geciniz is arkadasina kol atmayi, ofiste acik fikra anlatmaktan, pipi demekten cekinir hale gelmislerdir.
  lakin kanimca ulkemizde tacizin "zorla cinsi munasebet" anlaminin disinda kullanildigi hallerde, pek fazla yaptirimi yoktur. otobuste liseli kizlari fortlayan tacizcilerin, yasayacagi en fazla sey otobusten "irz dusmani" haykirislariyla atilmaktir. bu tip otobus tacizlerini onlemek icin neyse ki otobus sirketleri "bagyan yani" cozumunu getirmislerdir de bagyanlar rahat bir nefes almislardir.
 • çağrı yöntemi ile bir cep telefonu sinyalinin diğer cep telefonu antenine değdirilerek çekilmesi. (bkz: çağrı atmak)
 • kökenbilimsel anlamı itibariyle bir kişiyi acz'e düşürmek demektir. türetmeye devam edersek tecavüz, mütecaviz vs. sözcüklere ulaşırız.
 • insanı kendinden uzaklaştırıp, hissettirdiği tüm çaresizlikle, acizlikle o güne dek oluşturulmaya çalışılmış kalkanın öyle pek de sağlam olmadığı, ufacık bir müdaheleyle tüm sistemin çökertilebilir olduğu gerçeğini insanın gözüne sokuyor. mütecavizin insanın hayatına nasıl bu kadar doğrudan müdahele edip yara açabildiğini ya da en azından buna nasıl hiç bir şeyin engel olamadığını anlayamamak bu aciziyetin katlanmasına yol açıyor. adaleti soyut bir kavram, insanın hayatını sürdürebilmek için kurduğu bir hayal olarak tanımlarken kullanılan tüm önermelerin, adaletsizliğin en rafine hallerinden biriyle karşılaşıldığında en ufak bir yardımı olmuyor. çaresiz kaldığı durumda insanın umutsuzca bir yerden, birilerinden, bir şekilde adalet beklemekten, ummaktan başka bir şey yapamadığını, bir an için bile olsa bir başkasının kendi üzerinde kurduğu bu sonsuz iktidarın tüm insiyatifini paramparça edebildiğini, bulanık bir algı dışında insanın kendisinden geriye hiç bir şey kalmadığını öğrenmek, bilmek, yaşamak zorunda bırakıyor.
 • akla çoğu zaman sadece elle tacizi veya bunu da içeren cinsel tacizi akla getiren kelimedir. ingilizcedeki karşılığı abusedur. aslında bir çoğumuzun -kadın ya da erkek- belki hergün farklı derecelerde farklı şekillerde karşılaştığı durumdur. kimi zama sözel şekilde; kimi zaman duygusal şekilde kimi zaman fiziksel şekilde. sözel olarak taciz dendiğinde akla ilk gelen çoğu zaman küfür, laf atmadır. ancak ilişkiler düzeyinde de yaşanan boyutu kelimelerle -illa küfür içermeyen - duygusal tacizi de içine alır şekilde gerek aile gerekse özel ilişkilerimizde yaşanan bir tarafın yeterliliklerinin, becerilerinin ve kişiliğinin aşağılanmasıdır. "sen iyi değilsin", "sen yapamazsın" veya kimi zaman "sen x kadar iyi değilsin" şeklinde yaşanır.

  diğer yandan duygusal şiddetin bir ileri safhasında cinselliğin ve cinsiyetin aşağılanması da tacize girer. iş hayatında avrupa ve amerikanın son derece hassas olduğunu, iş hayatında açık saçık fıkralar anlatılması, görsel malzemelerin e-mail yoluyla çalışanlara gönderilmesi, hatta kimi zaman kadın veya erkek çalışanların kıyafetlerine, saçlarına yapılan tuhaf iltifatlar da taciz kapsamına girer.

  ötesinde dayak, fiziksel şiddet uygulanması da fiziksel tacizin bir parçasıdır.

  velhasıl sizin bedeninize, yeteneklerinize, cinsiyetinize, duygusal bütünlüğünüze veya dokunulmaz saydığınız alanlarına sizin istemediğiniz kişilerce yapılan sözel, görsel, fiziksel, cinsel mudahalelerin hepsi tacizdir. ister şaka denip geçilsin, ister zararsız olduğu söylensin hepsi tacizdir.
 • akla ilk olarak cinsel tacizi getirse de genel olarak bir insani sözle veya hareketle bilincli bir sekilde tedirgin/huzursuz etme durumu.
 • bazen bir bakış bazense bir söz bile taciz sayılabilir.illa herşeyi cinsel tacize kadar götürmeye gerek yok.eğer bir insan(erkek veya kadın) bir tiyatro oyunu boyunca iki dakikada bir göstere göstere kafasını eğip size bakar ve bundan hiçbir rahatsızlık duymazsa bunun adı tacizdir, yapanda benim gözümde tacizcidir.
hesabın var mı? giriş yap