şükela:  tümü | bugün
 • sayısı tahmin edilenden fazladır.

  bir tanesi, kötü tecrübesini kendi ağzından anlatışına şahit olduğum bir kadındır. söz konusu kadın konuyla ilgili 35 yıldır susmaktadır. o anki susma sebebini ise kendince mantıklı bir gerekçeye dayandırmakadır: "sesimi çıkarsaydım, kocam onu öldürürdü"

  "kocam yanımda yürümezdi. iki-üç adım önden giderdi. o gün de öyle olmuştu. mağazaya girdik, görmek istediğimiz modeldeki mobilyaların alt katta olduğu söylendi. o önde, ben arkasında, mağaza sahibi de en arkada olacak şekilde merdivenlerden iniyorduk ki, arkamdaki adam beni sıkıştırıp taciz etti."

  - neden söylemedin?
  - kocam onu öldürürdü.

  bir insan* nasıl oluyor da; hangi tabiatla, hangi hastalıklı dürtüyle, hangi hastalıklı beyinle, hangi hastalıklı varoluşla başka bir canlı üzerinde onun varlığını hiçe sayarcasına kendi hazzını tatmin yoluna baş vurabiliyor?

  bir insan* nasıl oluyor da, eşim dediği kişinin yanında; ona güven verecek, onu etraftaki hastalıklı yığından koruyacak şekilde durmuyor, onu yalnız bırakıyor da, bir problem yaşandığında problemi "gırtlağını sıkmak suretiyle yok etmek" gibi bir yöntemle çözme yoluna gidip büsbütün taşkın, tutarsız ve dengesiz reaksiyonlarıyla eşini iyice hırpalayıp, susturup içine kapıyor? (kalbi çok temiz de, herkesi kendisi gibi sütten çıkmış ak kaşık mı sanıyor? başka açıklaması olamaz.)

  şimdi hikayedeki kadın;
  taciz edildiğine mi?
  bu mide bulandırıcı olaylarla yaşamak zorunda olduğuna mı?
  içine attığına mı?
  hissettiği çaresizliğe mi?
  üzülsün.

  sorarım size.
 • binlerce var bu kadından.

  otobüste taciz edilir; susar.
  neden mi? millet inanmaz ona.. inansa da cıkcıklar sonra. hem ayıp günah..
  -ayibi günahi sana di mi?-

  patronu bi köşede sıkıştırır; susar.
  evet, emin olun kimse inanmaz bu sefer. kuyruk sallayan köpek o'dur. hem ne işi var ki köşelerde?
  -inanmasalar da söyle. sen sus o sussun bu sussun. ee? patronun 5. metresi tutsun, taciz etmediği kadın kalmasın şirkette. o bu haltları yerken herkese efendi görünsün. ama sen, o, bu, artı metresler orospu olsun.-

  kocasının yanında tacize uğrar; susar.
  kocası önce adamı öldüresiye döver; polislik olurlar. ardından eve gidince de tacize sebep olan(!) karısını döver.
  -evet evet kocası o adamı öldürür diye. daha ayrıntılı bilgi için yukardaki entry açıklayıcı yeterince-

  akrabası taciz eder; susar.
  canının içi akrabaları(!)yla arası bozulmasın, aile içi gerginlik olmasın, bu utanç konusu dışarı yansımasın.
  -zaten amcanın oğluyla evlendirildin. dayın, kaynın, halanın oğlu seni elledi. ne güzel yabancıya gitmedi valla!-

  babası taciz eder; susar.
  konuşsa kime ne diyecek?
  "babam beni taciz etti"?
  baba?
  babam?
  dur şöyle hatta
  "anne, babam beni taciz etti"?
  yok yok ona söylenmez
  "abi babam beni taciz ediyor"?
  dedeye ananneye söylenmez sanırım?
  "babam beni okşadı.. ama başımı değil.."?
  kelime yok
  tek yapabileceğim yorum; o adamın baba olmadığı. adam olmadığı. erkekliği geç insan olmadığı. işte şimdi o susan kadına bi şey denmiyor. çünkü yanıtsız. kime ne diyecek?
  ............................................................

  ne desen boş. dekolte giymek, yılbaşında taksimde olmak, erkeklerle aynı ortamda bulunmak, hatta bazen sadece şarkı söylemek, gülmek taciz edilmek için davetiye olarak algılanan bir ülkede konuşsa orospu olur adı çıkar sadece.etiketlerle yaşıyoruz neticede. ne zamanki cinsiyetten önce insanlık gelir, anca o zaman tam anlamıyla konuşabilir bu kadın.
 • büyük yanlışlar içinde olan kadındır. mağdur bir insanın korktuğu için susması kadar saçma birşey yoktur. kendine kötülük etmenin en güzel yollarından biridir bu. kadınlar boşuna feminist olmuyo. susmak yerine avaz avaz bağırmak gerekir bu durumlarda ki tacizciler cezasını çeksin, mağdur kadınlar daha fazla ezilmesin.
 • taciz edilen kadın genelde susar. susmamalı ama öyle. susmayıp hakkınızı aradığınızda karşınızdaki insanlar adamı tahrik edecek bir şey yaptığınızı düşünürler. bırakın düşünsünler. yeter ki tacizlere sessiz kalmayalım.

  taciz edilmeyen ama başkalarına iftira atmaya maddi veya başka sebeplerle meraklı kadınlar ise taciz edildiklerini 8-10 gazeteye manşet olacak şekilde duyururlar, röportaj filan verirler, mini elbiselerle pozlar verirler. (bkz: true story)
 • taciz edildiği halde susan erkeği var birde bunun hoşuna gittiğinden midir? bilinmez ama susulmamalıdır tacizin her türlüsüne her cinsiyetine karşı tepki verilmelidir.
 • benim de bir kaç hafta önce metrobüste rastladığım kadın. bir şeyler söylese de destekleyeyim, tacizci de hakettiği cezayı bulsun diye dua ettim ama kadın hiç sesini çıkarmadı, adam bir sonraki durakta indi, ben de sinirlerim alt üst olmuş şekilde kalakaldım.

  önce de belirtildiği gibi kadın durumu kanıksamıştı, olay çıkarmak istemedi resmen. kadının tavrının sebepleri nelerdir tartışılır ama bugün sözlükte başka bir başlıkta tacize uğradığını söyleyen bir kadını yalancılıkla suçlayan söylemlerin varlığının bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. evet, tacizde kadının beyanı esas alınmalıdır, çünkü böyleyken bile beyan etmeye çekiniyorlar. bir de onları yalancılıkla suçlarsak bu kadınlardan nasıl seslerini çıkarmalarını bekleyebiliriz.
 • susarak suça ortak olur(muş), susmasa giyimiyle, saçıyla adamı tahrik etmiş olur yine suçlu olur. teşhir etse, bağırıp çağırsa yaygaracı kadın olur.
  kadının tacize uğraması sanki tacizci adamla ortaklaşa yaptığı bir şeymiş gibi üzerine bulaşır, adamın nereden peydah olduğu belli olmayan kuruyasıca elinin leş ürpertisi gibi üzerine bulaşır, utancı olur. 14 yaşımdaydım ne olduğunu anlamadım sustum, 17 yaşımdaydım ne olduğunu biliyordum artık ama utandım, sustum, otobüsten inip ağladım. keşke daha fazlasını yapabilseydim, yapamayarak kendime karşı suç işledim belki ama o pis bıyıklı pedofillerle hiçbir ortaklığım yok.
 • susanlar sustukça susmayı haklı gösterecekler. evet susmak için hakları var belki toplumsal görüşler, kesin kuyruk salladı vs vs ama sustukça bu daha çok büyüyecek bir durum. yani bir şeyi ne kadar hakkın olursa olsun çaba göstermeden alamazsın, susmayacak kadınlar çıktıkça ve her kadın bu durumda susmadıkça o susma sebebi sayılan bahaneler yok olacak yoksa susarak değil. tabii taciz konusunun ülkemizde ne kadar dürüst olduğu da tartışılır. kadınlar kabul etmeseler bile saati sorunca sapık muamelesi yapan kalabalık hemcinsleri mevcut ve hatta tacize uğrama hikayeleri yazıp ilgi çekenler de.
 • ne yapsa bazılarına yaranamayacak kadındır.

  (bkz: tacizcisini linç ettiren türbanlı kadın)
 • zihniyetin erkeği değil her zaman kadını suçlu görmesindendir.

  iddia edersen ispat etmek zorundasın. ne kadar tacizde kadın beyanı esastır dense de her zaman kadında da suç aranır. ateş olmayan yerden duman çıkmaz denilir, dişi köpek kuyruk sallamazsa denilir, vs vs.

  oldu ispat ettiniz, karşı tarafa da ceza verdirdiniz bu sefer de insanların size bakışı değişir. incinmişliğinizden istifade etmek isteyen fırsatçılar da çıkmaya başlar yavaş yavaş. hele dulsanız, ya da korunaksızsanız, bastırılmış kadınlardansanız....

  bazen insan sonradan gelecek tepkilere direnecek gücü kendinde bulamıyor. bu yüzden susabiliyor. çünkü bazen yakınların, sevdiklerin yargıları tacizden çok daha can yakıcı oluyor.