şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günümüz insanının, özellikle de kadınların, aralarındaki farkı anlamadığını düşündüğüm ve tam da bu yüzden iletişimde yanlış anlama, kopma ve daha kötüsü kriminal vakaların doğmasına neden olan ilişki biçimleridir.

  bunda, kadın ya da erkeklerin "güzel" olana yaklaşımlarındaki ayrımcılığın etkili olduğunu söyleyebiliriz. zira güzellerinki flörtken çirkinlerinki taciz kabul ediliyor.

  insanlar iletişimle anlaşırlar. fakat bu, her zaman istediğimiz gibi ilerleyen bir süreç değildir. yani hoşumuza gitmeyen biri bile bizimle iletişim kurmak isteyebilir. tam da burada, talepkârlığıyla karşımızda duran bireyin reddedilmesine yönelik tavırda "hak" görülenler ortaya çıkar. talep eden kişiyi kesin bir dille reddetmek, sürecin bundan sonraki rengini belirler. sonrasında talepte ısrar edilirse buna "taciz" demek mümkün olur.

  ama olan bu mudur? ekseri hayır.

  bir şekilde tanıdığınız, tanıştığınız ya da henüz tanımadığınız birinden hoşlandığınızda yöntem bellidir. ondan, olası bir ilişki (sadece cinsel temas düşünülmesin) için izin istersiniz. bunu yaptığınızda iki seçenek doğar: kabul eder, reddeder. cevaba göre yolunuza devam edersiniz.

  gerçekte olan ise bambaşkadır ve kadınlar genelde bu talebi taciz olarak yorumlayıp ortalığı ayağa kaldırır. ki bu durum, hoşlandığı ve muhtemeldir ki yakışıklı veya zengin olan kişi için geçerli değildir. sadece hoşuna gitmeyen insanlara yönelik bir ayrımcılıktır.

  tam tersi bir önermede kadınların erkekleri tavlamak için yaptıkları ya da flört ederken başvurdukları yöntemleri göz önünde bulundurursak ortaya çıkacak tablo hepimizin malumudur. erkekler kadın gibi davranacak olsa çoğu kadın soluğu mahkemede alır.

  velhasıl bırakalım da insanlar şanslarını denesinler. tabii ki reddedildikten sonra baskıya devam ederlerse karşı duralım, tacizdir diyelim ama öncesinde derdini anlatmasına en azından bir kereliğine izin verelim.

  not: iş bu entry'de "fiziksel temas" şerhi vardır. ki bu durumda bile temasın yeri, büyüklüğü ve tekrar edip etmediğine bakılmalıdır. yoksa bu gidişle her erkek tacizci, her kadın mağdur olacak, insanlar hayatlarına yeni birini sokmak için telepatik iletişime meyledecek.

  yedi buçuk milyara ulaşan nüfusumuz ile dünyaya sığmaya çalışırken, kendimizi böyle katı kırmızı çizgilerle çevreleyip hayatı yaşanmaz hale getirmeyelim.

  "yakışıklı(güzel) olduğu halde reddedilip, ısrarcı olanlara ne demeli?" derseniz tavrım bellidir. yukarıda belirttiğim düzeyde tutulmamışsa onun da yaptığı tacizdir.

  ekleme ihtiyacı : kadınım. bundandır ki "anlayamazsın" şeklinde ağlamayın. olaya biraz cinsiyetsiz bakın.
 • ikisi de aynı anlama gelen iki şeyi kıyaslayan vasat kıyaslama. karşındaki kadın fiziksel olarak senden hoşlanmadıysa yanına giderek “bayan pardon, sikiş?” derseniz tacizci sapık bi şerefsizsinizdir, ama hoşlandıysa sormadan sikseniz bile don juan çizginizden flörtçü kişiliğinizden bi ödün vermezsiniz, işin özü budur.
 • karşıdan olumlu sinyal varsa flört, yoksa tacizdir. bu.
 • karşı cinsin yorumuna göre değişkenlik gösterebilir, siz flört ettiğinizi düşünürken aslında taciz ediyor olabilirsiniz,belki de taciz eden bir sapıksınızdır ama karşı cins güzelliğiniz-yakışıklılığınızdan etkilendiği için buna flört diyebilir.
  hele karşıdan olumlu sinyal bir var bir yoksa arkanıza bakmadan kaçın. adınız her an tecavüzcüye çıkabilir.
  ne istediğini bilmeyen kişiliği oturmamış milyarların yaşadığı günümüzde mastürbasyon en güzel seçenek gibi duruyor.
 • pornografi ile erotizm arasındaki ayrım kadar ince bir ayrım, nüans.

  akdeniz'in suları nerede biter, atlantik okyanusu'nunkiler nerede başlar? cebelitarık'tan hem üstten bakıp hem de alttan dalıp incelemek gerek!*
 • özellikle, bayan değil, kadınların anlamamakta ısrar ettikleri farklardan oluşan karşılaştırma.

  “sen orospuları seviyorsun, oysaki ben seni seviyorum ve dolayısıyla ilgini ben hakediyorum.” diyebilecek kadar manyak birine bu farkları anlatmanız imkansız mesela. karşınızdaki kadın olunca döve döve anlamasını da sağlayamıyorsunuz.
 • erkeklerin anlamadığı ayrım
  kadın istemiyorsa tacizdir.
  yok çirkinse yok parası yoksa tacizdir yoksa flörttür gibi çok çirkin tanımlamalar yapılıyor.
  tacizin ne demek olduğunu hiç anlamamış hiç yaşamamış erkek olarak anlamıyorsanız bu konuda yazmayın.
  kadının bu topraklarda yaşadığı şeyleri hep göz ardı ediyorsunuz. eve gelen sucudan,tamirciden korkmak, ev ararken gece yarısı arayan emlakçı, açmayınca cinsel içerikli mesaj atması, sadece aynı yolda yürüdüğün erkeğin ağzına vereyim mi demesi bunların hepsini yaşadıktan sonra bizim erkeklere selam vermemiz bile mucize.
  bir defa flörtün sınırını bilemediğiniz için terslenmiş olmak gururunuzu kırdı diye saatlerce yazmayın karşı tarafı anlmaya çalışın. anlayamıyorsanız herkese açık kadın instagram hesabı açın dm ye bakın bakalım erkekler neler yazacak.
 • kadına gittiniz, hoş göründüğünü söylediniz ve tanışmak istediniz.
  bunları söylerken götünü ellemediğiniz sürece ortada bir taciz yok. kadın istese de istemese de.

  bir insanı güzel bulmak, tanışmak istemek ve bunu dile getirmek onun isteğine bağlı olmadan en doğal hakkınızdır.
  onun sizinle tanışmak istememesi de onun en doğal hakkıdır.
  kadın istemiyorsa tacizdir falan. hikaye bunlar.

  gelelim bir kadınla tanışma isteğinizin hangi durumda taciz diye yorumlanacağına. (kadına yukarıdaki entrydeki gibi ağzına vereyim mi demeyeceğinizi varsayıyorum)
  cevap açık.
  kadın sizi kendine göre çok aşağı seviyede görürse sizi tacizle suçlayacaktır.
  çok alt sınıf erkeklerin ona yaklaşma cesareti bulduğu, dolayısıyla dışarıdan değerinin çok düşük göründüğünü düşünecek. tabi bu süreç bilinçaltında yaşanacak. bilinçüstüne ise "benim değerim düşük" yerine "bu adam tacizci" şeklinde çıkacak.

  denemesi bedava. yarın benzer seviyede 100 kadına sıradan bir giyimle, düşük omuzlar ve eğik bir duruşla, özenilmemiş saçlar ve bakımsız bir ciltle tanışma isteğinde bulunun.
  yaklaşık olarak en az 30 tanesi sert tepki gösterecek, 10 tanesi sapık olarak yaftalayacak, 30 tanesi kibarca teşekkür edecek, 30 tanesi tamamen tepkisiz kalacak. (100 etti mi lan, saydım ama)

  ertesi gün aynı şeyi iyi giyim, dik ve düzgün duruş, güzel, hafif piç bir gülümseme ve bakımlı saçlarla deneyin, iyi seviye kadınlara gittiğinizi varsayarsak muhtemelen yine hepsinde reddedileceksiniz fakat sayılar 5-5-45-45 şeklinde değişecek. (uzun vadede devam ederseniz olaya iyice kalibre olup olaya kabul edilme şıkkını da eklersiniz.)
 • aradaki farkı bilmiyorsanız, muhtemelen taciz ediyorsunuzdur
 • basit. tek tarafliysa taciz, karşılıklıysa flört.