şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bunu söylediğim an seksist ilan edileceğimden ve tacizi meşrulaştırmakla itham edileceğimden kuşku duymamakla beraber söylemekten kendimi alıkoyamadığım düşüncem. kadınların giyim ve aksesuar alışkanlıklarını, bu konudaki estetik tutumlarını belirleyen şeyin, temelde bir başka kadına beğenilmek olduğuna dair çokça konuşulur. kadınlar dışarıda yürürken, birbirlerine erkeklerin kadınlara baktıklarından daha sık bakarlar, çünkü kendilerine uyarlayabilecekleri ne varsa anlamak, değerlendirmek zorundadırlar. ancak bir başka kadınla ilgilenme meselesinin altında esasen bir başka arzu nesnesini safdışı bırakma isteği vardır.

mahremiyetin sınırlarını zorlayan ve gündelik yaşamında herhangi bir insanın olabileceğinden de seksi görünmeyi başaran kadınlar, haliyle karşı cinsin de dikkatini çeker. ancak bu noktada bir ikiyüzlülük kendini gösterir. beğendikleri erkeklerin aşırıya kaçan arzu dolu bakışlarını olumlarken beğenmedikleri erkeklerin masumane tavırlarını bile taciz olarak algılama eğilimindedirler.

bu ikiyüzlü tutuma şöyle örnek verelim. bir yanda memleketin en yakışıklı aktörleri diğer yanda da zaman zaman internette gördüğümüz fiziksel özellikleri cezbedici olmayan, bakımsız ve diksiyonu bozuk bir karakter olsun. ikisi de bir otobüste bir kadına gözlerini dikip baksınlar. sonucunu tahmin etmek güç değil değil mi?

bu yerleşik bir tavırdır. bazen erkekler çıkıp kadınların sorunlu tiplerden hoşlandığını söylerler, burada dikkat etmedikleri şey şudur. kurtarılmayı bekleyen iki erkek varsayalım, ikisi de uyuşturucu bağımlısı ve sorunlu olsun,birisi johnny deep olsun öteki de şişman, kelleşme eğiliminde olan bakımsız bir erkek olsun. sizce hangisini kurtarmayı seçer kadınlar?
    temelde kadınların sorunlu erkeklere ilgi duyduğu önermesiyle hareket eden birisi kendi fiziksel özellikleri nedeniyle fark edilmediğini, özgüvensiz tavırları yüzünden görülmediğini düşünmektense sorumluluğu dışsal nedenlere yüklemeyi tercih eder.

insanlık tarihi boyunca en çok arzulanan ve komutanları bile dize getiren şey "güzellik" olmuştur. tabi, güzellik algısı nesilden nesile büyük bir değişiklik göstermişse de estetik değerlendirmelere neden olan şeyler üç aşağı beş yukarı, insan bedeni için aynıdır.

yasalarla neyin taciz olduğu belirlenebilir, ancak tacize uğradığını düşünmek yerine arzulanabilir biri olduğunu düşünmeyi seçen bir kadın, bu yaklaşımını nasıl savunabilir? herhangi bir konuda, fiziksel ya da ruhsal, sınırları ihlal eden bir tavır sergilediğinizde tacizkar bir davranışta bulunmuş olursunuz, ancak insanlar estetik açıdan güzel olanın kendi sınırlarını zorlaması konusunda biraz müsamahakardır.
    bu ikiyüzlülük aşılmadıkça toplumda doğru düzgün insan ilişkisi kurulması mümkün olamaz.
  • tacizin ne anlama geldiğine göre değişen durumdur. tacizden kastımız göz taciziyse doğru denebilir. çirkin bir insan gözünü diktiğinde sapıktır, yakışıklı bir erkek gözünü diktiğinde kesişmektir. bunu kezbanlığa da bağlayabiliriz. ama bir adam durduk yere bir kadını ellerse çirkin veya yakışıklı olduğu bir şeyi değiştirmez bu tacizdir.
  • yüzde yüz doğru olan önerme değildir.
  • doğrudur. diyelim ki bi türk kızına salim abi abansa napıyorsun pis sapık der ama brad pitt gelip abansa durma devam et der. haklılar mı tabii ki haklılar.
  • tacizci yakışıklı olsa bile*en iyi ihitmalle öküz olmakla nitelendirileceğinden, çirkin erkeklerin bu ifadeyle kendilerini savunması, ezikliklerine eziklik katacak ve ultra iticilik mertebesine ulaşmalarını sağlayacaktır
  • olayda el, kol ve uzuv devreye girince kralı gelse her kadının tokatı basacağı bir şeydir. ama göz teması yakışıklı bir erkekte "ayy bana mı bakıyo ooo" ya, çirkin bir erkek de ise "ay hoşt ulan" a dönüşür.
  • siz kafayı mı yediniz kuzum, hakikatten iğrençsiniz.

tanım: erkek zırvalığı.

evet, yolda giderken ağzının suyunu akıta akıta, o iğrenç nefes alıp verişini kulağımda hissederken götümü avuçladığında mesela yakışıklıysa eğer ego patlaması yaşıyorum ben. tanrım! düşünsene herif yakışıklı! beni arzulamış, gelmiş avuçlamış hatta bi de! benden güzeli yok. hemen gidip sevişiyoruz mesela bir yerde.

ya da o suratlarında iğrenç sırıtmayla otobüste falan uzaktan, gözleriyle taciz ettiğinde, eden herif yakışıklıysa hemen gidip kendim dayıyorum. çünkü yakışıklı ya adam lütfedip taciz ediyor. aman tanrım! yakışıklı adam beni taciz etti. o artık taciz sayılmaz zaten.

cidden iğrençsiniz lan.
  • gorsel tacizde dogru olan onermedir.
  • kezbana giriş 101 dersinde incelenen durumdur.

(bkz: #29608250)