• bugün bir kez daha kısmen doğru olduğunu gördüğüm söz

6 eylül 2014 little caesars rezaleti başlığında gördüğümüz sadece bu resim yüzünden sözlüğün büyük kısmı erkek olan kuryeyi yerden yere vurmuş.

önce erkek olan suserler için yazıyorum; düşün ki kurye kadın. ve siparişi teslim ettikten sonra sana rahatsızlık vermek istemem ama sizin gibi yakışıklı bir erkek daha iyi beslenmeli diye mesaj atsa. sen bunu taciz olarak gürüp twitter da ifşa mı edersin yoksa. allahuekber woohoo deyip o numaradan kıza yürürmüsün

kadın olan suserler için yazıyorum; o kurye anadolu çomarı değil de, hep konuştuğumuz hayalindeki adonisli biscolata erkeği olsaydı yaptığı ufak iltifatı kabul edermiydin yoksa twitter da ifşa edermiydin.

eşcinsel suserler için yazıyorum; evet güzel kardeşim o kurye eşcinsel olduğunu belli etseydi ve sen bu durumdan hoşnut olsaydın. sonrasında gelen mesajı vereceğin tepki ne olurdu.

sanırım toplum olarak ikiyüzlülüğümüz devam ediyor. taciz ile iltifatı arasındaki farkı ayırt etmekte bazen zorlanıyoruz. kabul etmek istemiyoruz

hepimiz hem sözlükte hem normal hayatta abi seviyorsan git konuş bence demiyormuyuz. ama bu durumda kurye iş çıkışı gidip kızın evine ilanı aşk etse asıl o zaman taciz olmaz mı.
    kaldı ki bilmeyenler mesajda taciz içeren kelimeler kullanıldığını sanar. halbuki eleman iltifat etmiş.

debe'ye 1. sırada giren (bkz: #45508700) entry de gördüğümüz üzere benim karıma böyle mesaj atarsa abimiz ne yapacağından bahsetmiş doğal olarak. ki bence böyle birşey olması durumunda kısmen haklı da.
    ancak insanlar aptal değil. hiçbir kurye (istisnalar her zaman olabilir) evli bir kadına böyle birşey yapmaz.
    diyebilirsiniz ki evli olup olmadığını nasıl anlayacak. bunu anlamanın bir yolu tabiki yok (yüzük hariç) ama güzel kardeşim kuryeler her sipariş götürdüğü kadına mesaj atmıyor bilgin olsun.

yine düşünün ki çalıştığınız işyerine çok güzel/çok yakışıklı bekar birisi gelsin. işinizi herzaman olduğu gibi yapmaya devam mı edersiniz yoksa aklınızın bi köşesinden acaba olurmu diye geçirirmisiniz. eğer aklınızdan bunu geçirmişseniz ve o kişiye herhangi bir şekilde yol yapmaya çalıştıysanız eğer ve işini adam gibi yapmayıp haddini aşan pizzacı coğuğa bu entry ye şükela verdiysen sen bir iki yüzlüsün.

o çocuk yakışıklı olsaydı ve kız kabul edip tanışsalardı belki de yeni bir aşk doğmuş olacaktı. bu olay twitter da duyurulsaydı insanlar vaybe diyecekti..

kanaatime göre bu olayda yapılması gereken kızın mesaja cevap vermemesi gerekirdi. ancak buna rağmen çocuk mesaj atsaydı işte bu gerçekten taciz olurdu. işte o zaman hem savcılığa hem iş yerine hemde twitter a gerekli şikayeti yapabilirdi.

saygılarımla..

debe editi: dünkü galibiyet için teşekkürler türkiye. en çok da o amerikalı yavşak hakemi yendiğimiz için sevindim
    * * *
  • bunu söylediğim an seksist ilan edileceğimden ve tacizi meşrulaştırmakla itham edileceğimden kuşku duymamakla beraber söylemekten kendimi alıkoyamadığım düşüncem. kadınların giyim ve aksesuar alışkanlıklarını, bu konudaki estetik tutumlarını belirleyen şeyin, temelde bir başka kadına beğenilmek olduğuna dair çokça konuşulur. kadınlar dışarıda yürürken, birbirlerine erkeklerin kadınlara baktıklarından daha sık bakarlar, çünkü kendilerine uyarlayabilecekleri ne varsa anlamak, değerlendirmek zorundadırlar. ancak bir başka kadınla ilgilenme meselesinin altında esasen bir başka arzu nesnesini safdışı bırakma isteği vardır.

mahremiyetin sınırlarını zorlayan ve gündelik yaşamında herhangi bir insanın olabileceğinden de seksi görünmeyi başaran kadınlar, haliyle karşı cinsin de dikkatini çeker. ancak bu noktada bir ikiyüzlülük kendini gösterir. beğendikleri erkeklerin aşırıya kaçan arzu dolu bakışlarını olumlarken beğenmedikleri erkeklerin masumane tavırlarını bile taciz olarak algılama eğilimindedirler.

bu ikiyüzlü tutuma şöyle örnek verelim. bir yanda memleketin en yakışıklı aktörleri diğer yanda da zaman zaman internette gördüğümüz fiziksel özellikleri cezbedici olmayan, bakımsız ve diksiyonu bozuk bir karakter olsun. ikisi de bir otobüste bir kadına gözlerini dikip baksınlar. sonucunu tahmin etmek güç değil değil mi?

bu yerleşik bir tavırdır. bazen erkekler çıkıp kadınların sorunlu tiplerden hoşlandığını söylerler, burada dikkat etmedikleri şey şudur. kurtarılmayı bekleyen iki erkek varsayalım, ikisi de uyuşturucu bağımlısı ve sorunlu olsun,birisi johnny deep olsun öteki de şişman, kelleşme eğiliminde olan bakımsız bir erkek olsun. sizce hangisini kurtarmayı seçer kadınlar?
    temelde kadınların sorunlu erkeklere ilgi duyduğu önermesiyle hareket eden birisi kendi fiziksel özellikleri nedeniyle fark edilmediğini, özgüvensiz tavırları yüzünden görülmediğini düşünmektense sorumluluğu dışsal nedenlere yüklemeyi tercih eder.

insanlık tarihi boyunca en çok arzulanan ve komutanları bile dize getiren şey "güzellik" olmuştur. tabi, güzellik algısı nesilden nesile büyük bir değişiklik göstermişse de estetik değerlendirmelere neden olan şeyler üç aşağı beş yukarı, insan bedeni için aynıdır.

yasalarla neyin taciz olduğu belirlenebilir, ancak tacize uğradığını düşünmek yerine arzulanabilir biri olduğunu düşünmeyi seçen bir kadın, bu yaklaşımını nasıl savunabilir? herhangi bir konuda, fiziksel ya da ruhsal, sınırları ihlal eden bir tavır sergilediğinizde tacizkar bir davranışta bulunmuş olursunuz, ancak insanlar estetik açıdan güzel olanın kendi sınırlarını zorlaması konusunda biraz müsamahakardır.
    bu ikiyüzlülük aşılmadıkça toplumda doğru düzgün insan ilişkisi kurulması mümkün olamaz.
  • olayda el, kol ve uzuv devreye girince kralı gelse her kadının tokatı basacağı bir şeydir. ama göz teması yakışıklı bir erkekte "ayy bana mı bakıyo ooo" ya, çirkin bir erkek de ise "ay hoşt ulan" a dönüşür.
  • doğru sayılabilecek bir laf fakat bütünüyle doğru demek imkansız. tacizin boyutu bazen öyle sinir bozucu oluyor ki ne yakışıklılık ne para önemini yitiriyor. ya da bazen kadın öyle amaçsız ve gereksiz oluyor ki iltifat yerine geçebilecek bir lafı bile sırf erkek karizmatik veya paralı olmadığı için taciz olarak algılayabiliyor.

çalıştığım şantiyede sadece hiltiyle beton kıran biri var. adam göçmen, berbat bir türkçesi var, inşaat işçisi olduğu için pis giyimli ve oldukça da bakımsız. şantiyedeki mock up odaları görmek için reklamcı bir kadın gelmişti geçen haftalarda. ben ilgilenmek durumunda kaldım bir süre ve aldım şantiyeye götürdüm. bu bahsettiğim işçi beni her gördüğünde mutlaka pozitif bir şeyler söyler, o gün de görür görmez; paint sen geliyor güneş geliyor, sen gidiyor güneş batıyor tadında bir şeyler söyledi. ben de gülümseyerek teşekkür ettim. amaaaannn tanrım bu kadın çok şaşırmış da, bu resmen tacizmiş de, ben nasıl rahatsız olmuyormuşum çok ilginçmiş de vır vır vır. tam tipik bir özgüvensiz kadın örneği. hayatı boyunca iltifat duymamış, iltifatın sonunun bok yoluna çıktığına inandırılmış biri yani o denli imkansız iltifat edilmesi bir kadına.

maalesef böyle bir şey var bu ülkede. kadınlar iltifatı taciz olarak algılayabiliyor ya da erkekler iltifat ettikleri kadında çeşitli enteresan yorumlamalara gidebiliyor. ah keşke kimliklerimizi kenara bırakabilmemizin bir yolu olsa.
  • yanlış bir önerme. doğrusu için (bkz: çirkin erkek yoktur fakir erkek vardır)
  • delinin biri kuyuya tas atmis millet de cikarmaya calismis. adamin burada bahsettigi olay, azimsanmayacak oranda kiz sayisinin sergiledigi ikiyuzlu tutum. tabi fiziksel tacizi bu isin icine katmamis.

ama fiziksel taciz olmadi diyelim. bu durumda adamin haklilik payi yok diyemezsin. hic mi cevrende denk gelmedin bu tiplere: yakisikli/guzel biri bakinca hosnut gorunen ve sesini cikarmayan ama gorece cirkin birinin en ufak goz temasindan rahatsiz olan. adam/kadin ikisini de tanimiyor ama cirkin bakinca rahatsiz oluyor.
  • gorsel tacizde dogru olan onermedir.
  • olay şudur: bir insan (kadın veya erkek) size beğenerek bakıyor ve siz de fark ediyorsunuz. rahatsız olduğunuzu belli etmenize rağmen bakıyorsa tacizdir ama hoşunuza gitmişse ve rahatsızlık emaresi göstermemişseniz taciz değildir.
    sanırım yeterince açıklayıcı oldu.
  • yüzde yüz doğru olan önerme değildir.
hesabın var mı? giriş yap