şükela:  tümü | bugün
  • sokakta sozlu veya fiziksel olarak tacize maruz kaldiginda tacizcileriyle fotograf cekip instagram'da paylasiyor
  • teorik olarak doğru, uygulama olarak yanlış bir iş yapan kızdır.

hepsinin kesin tacizci olduğuna emin miyiz? yoldan geçen adamları bile çekmiş tacizci diye yaftalamış.

bilemiyorum altan.
  • hayatımda gördüğüm en fırsatçı, en iğrenç insan.
    bu yaratığı savunan tek hücreliler anlamamış ama son derece iğrenç bir şekilde ilgi çekmeye çalışan bir yalancıdır. ne taciz ne de laf atacak insanlar gidip de selfie çekmezler. üç tane işçi oturmuş bu kalkmış resimlerini çekiyor, başlık ise "bana laf attılar" buna inanan harbi beyinsizdir.
  • video olarak paylaşmadığı sürece iftira gibi duran fotoğrafların olduğu sayfa.

bahsettiği şeyler olmuş olabilir olmamış da olabilir.

edit: imla*
  • kız sokakta gördüğü her erkeğin resmini çekmiş, ilgi çekmeye çalışan bir hollanda kezbanı gibi duruyor..
  • hollanda malı kezban böyle oluyormuş demek ki dedirten durum. ayrıca fotoğraftakilerin tacizci olduğu ne malum ? mesala bu fotoğrafta yoldan geçen adamı çevirip bir selfie çekilebilir miyiz demiş gibi duruyor :https://www.instagram.com/…?taken-by=dearcatcallers
  • bazilarinin hayatinda gordugu en igrenc insanmis.

cidden mi arkadaslar? hayatinizda hic bundan igrenc bir insan gormediniz mi? mesela gercekten diger insanlarini taciz eden insanlar, taciz destekcileri filan gibi? hayir mi?

yuce sozlukculer tarafindan taciz suphelilerinden daha igrenc oldugu dusunulen, turkiye'de taciz eden erkegin resmini cekmek istese "gotu kurtaramayacagi" ima bile edilmeyip normal bir seymis gibi acik acik soylenen insandir.

--- edit ---
    ayni sorulara birden fazla kez mesaj yoluyla cevap vermemek ve konuya biraz daha aciklik getirmek adina:

oncelikle "catcalling"in anlami taciz degildir. laf atmadir. ama konumuz bu bile degil.

burada elestirdigim sey insanlarin ilk tepkisinin "kesin iftira" olmasi. bu da dogal olarak "iftiraci tacizciden daha mi iyi?" sorusunu doguruyor.

iftira atmak ve taciz etmek farkli suclardir. kimsenin iftiracilari savundugu yok ama taciz lafini duyar duymaz "iftira!" diye bagirmak ve tacizin gerceklesmis olabilecegini aklindan gecirmemek ya da tacizin olmus olabilecegini dusunup bunu normal gormek, farkinda olmadan tacizi desteklemektir.

peki neden hemen iftira oldugu cikarimini yapiyor cogu insan? bir kadina o kadar cok adamin laf atamayacagini mi dusunuyorlar acaba?

kadinin kullandigi yonteme, dikkat cekmek istedigi konuya bakacak olursak diyelim ki bunlarin hicbiri dogru degil, diyelim ki resimlerdeki tum erkekler o kadinla para karsiligi poz veren insanlar. bu fotograflarin bu amacla kullanildigini bildikleri surece bence bunda bir sorun yok. laf atma sorununa deginmek icin yapilmis calisma bile olabilir.

ben hakikaten o kadina, o erkekler tarafindan laf atildiginin kanitlanmis bir gercek oldugunu savunmuyorum cunku bunu bilmem mumkun degil.

ama sokakta her gun milyonlarca kadina laf atildigi ve bunun normal goruldugu bir gercek mi? evet. kadinlarin bundan rahatsiz oldugu bir gercek mi? evet. peki o durumda neden bunun hakkinda konusmamiza bile bu kadar tepki veriliyor? biz bu kadar dertliyken neden dikkati bu konuya cekmemiz insanlarin dertsiz basina dert aciyormusuz tepkisini aliyor?

bakin, bu kadini suclayabilecegimiz bir sey var, o da eger izinlerini almadiysa bu insanlarin fotograflarini kullanmis, onlari hedef gostermis, ifsa etmis olmasi. yontem dogru bir yontem degil. ama bir kadin taciz edildigini ya da kendisine laf atildigini soylediginde ilk tepkimiz "ay en sevmedigim kadin modeli, igrenc. otur da tacizini adam akilli ol, lafini ye, sesin de cikmasin" oluyorsa orada bir sorun var.
    --- edit ---
  • sanıyorum avrupa'nın birçok şehrinde çekilen fotoğrafların yer aldığı instagram hesabı. oralara yerleşince özgürlüğün dibini bulacağını zannedenler iyice baksın. yani, en azından tekmelemiyorlardır, di mi...
  • (bkz: attention whore)

fotolara göz attım çekindiği adamların çoğu işçi ve muhtemelen fazla bir geliri olmayan kişiler. bahsi geçen ilgi orospusu hanımefendi zengin kişilerden de laf yiyince foto atıyor mu acep?