şükela:  tümü | bugün
 • feministlerin yeni instagram sayfası. içerisinde kadına mesajla tacizde bulunanlar ifşa oluyor.
 • erkek: merhaba saatiniz kaç acaba?
  kadın: gizlice fotoğraf çeker...

  kadın>instagram, facebook, twitter, snap, ekşi> gönderi hazırla> bu şerefsiz beni taciz etti yardım edin like atın, paylaşın, abone olun> gönder.
 • ekşi sözlük'te de oluşturulması gereken bir platform.
  (bkz: twitter'da creepshot paylaşan sapık)
 • (bkz: ifşa tehdidiyle kız çocuklarını taciz eden konyalı) başlığı sonrası uyandırılması gereken ve ekşi sözlük gibi büyük bir mecranın desteklemesi gereken platform.

  ben bundan 3-4 ay önce tesadüf eseri instagramda yaklaşık 2-3 bin takipçisi olan böyle bir hesabı takip etmeye başladım. hesap kızlara, çocuklara sarkıntılık eden tüm sapıkların mesajlaşmalarını yayınlıyor, bununla kalmıyor profilini paylaşıyor ve tacizcinin arkadaş listesini yayınlıyordu.

  paylaşımın altına da hesabın takipçileri tacizcinin arkadaşlarını ve akrabalarını etiketleyerek rezil rüsva olmasını sağlıyordu. tacizci de sonunda dayanamayıp hesabını kapatıyordu. en azından böyle bir cezayı veriyordu insanlar kendi eliyle.

  sonra ne oldu ise sayfa kapandı (spam yemiş ve mahkemeye verilmekle tehdit edilmiş)
  benzer sayfalar hala var. ama takipçi sayıları çok az çünkü sivrilen hemen spam yiyor (tacizcinin arkadaşları tarafından) ve kapanıyor.

  https://www.instagram.com/tacizciifsaplt/
  https://www.instagram.com/tacizci.ifsaaaa/

  sayfalardan bazı paylaşımlar:

  https://i.hizliresim.com/jqg4pg.png
  https://i.hizliresim.com/2e62q0.png
  https://i.hizliresim.com/byaznj.png
  https://i.hizliresim.com/zoxlp0.png
  https://i.hizliresim.com/o6xapo.png
  https://i.hizliresim.com/lbqkpl.png
  https://i.hizliresim.com/v39lnq.png
  https://i.hizliresim.com/njqap1.png
  https://i.hizliresim.com/vj6gvo.png
  https://i.hizliresim.com/1g6yb1.png

  ekşi sözlük olarak bize düşen bu başlık veya başka bir kampanya başlığı açarak sosyal medyada ne kadar kanı bozuk, pedofili, sapık varsa hepsini ifşa etmek. hukuki boyutunu bilmiyorum, bilenler varsa aydınlatsın ama bu tacizciler maalesef polisten hukuktan korkmadıkları, hemen salıverileceklerini bildiği için yapmaya devam ediyorlar bunları yapmaya.

  küçük bir kızı olan bir baba olarak türkiye'de çocuk büyütmekten korkuyorum. biliyorum sinekleri avlaya avlaya bitiremeyiz ama haberlere konu olacak bir farkındalık kampanyası yaratabilirsek bir şeyleri değiştirebileceğimize inanıyorum.
 • işlevsel uygulamalar bunlar. ama ifşa adı altında abuk sabuk gereksiz paylaşımlar da yapılabiliyor. adam karşısındaki 70 yaşında adamı trollüyor mesela, soyundurtuyor vesaire. bunların ifşa edilmesine gerek yok. bu amca karşısındakini rızası olan yetişkin bir kadın sanıyor. belli ki bu yüzden seve seve devam ediyor. yani herkesi sapık diye ifşa edip boştan yere insanları linç ettirmeyin. muhakeme yeteneği olan birileri bu sayfaları yönetirse iyi olur, başka türlü kötüye kullanılabilir veya asıl sapıkların yaptığı pislik önemini yitirebilir.
 • ilk entry bir adet mail adresi açsın bunun adına ve eklesin başına. biz ifşa edelim bunları. çok daha hızlı ve etkili olur. başına benzer sorun gelen isterse kendisini gizleyerek bize ulaşsın, yapanın götünden kan alınmasına vesile olalım.

  ekşi sözlük ifşa timi , sözlük timleri arasında bi sike derman olacak tek tim olabilir. zor değil, yapabiliriz.
 • hakkaniyet gereği olmaması gereken saçmalık. eminim ki bu tarz platformlardan erkekleri ifşa eden ruh hastalarının çoğu yanlış suçlamalarla toplumu çok yanlış bir şekilde yönlendiriyor. bu şekil ortada belli başlı, kesin diyebileceğimiz kanıtlar olmadan amacı sadece erkekleri damgalayıp, insan arasına çıkamayacak hale getiren platformlara yer verilmemeli.

  günümüzde bildirilen tecavüz suçlamalarının oldukça büyük bir kısmı yalandır. mesela şuradaki domuzun yaptığı yanlış tecavüz suçlamalarından ötürü birçok masum erkeğin hayatı sikilmiştir. aynı şekilde instagram üzerinden erkekleri damgalayan şu ruh hastası gibi.

  açıkçası erkeklerden ilgi görmeyen, çirkin, obez, düşük gelirli erkeklerden ilgi gören, feminist, sjw, gibi kriterlerden birine bile sahip olan hiçbir bayanın yaptığı tecavüz suçlamalarının doğru olduğuna inanmıyorum ve tecavüz gibi ciddi bir problemi sırf kadın olduğu için suistimal eden, biraz ilgi görmek için yanlış tecavüz suçlamaları yapan bayanlar kesinlikle ciddiye alınmamalı. gerekirse hayatlarını kararttıkları erkeklere misilleme olarak toplum önünde rezil edilmelidir.
 • elimden geldiğince yardım edeceğim platform. hukuki olarak bir şey olamıyor bunlara. başka yollara başvurarak içimizi soğuturuz belki birazcık.
 • (bkz: genç tacizciler rahatsız)

  ifşa için değil kanun önüne çıkarmak için organize olmak gerekir. suçu sabit görülmüş kimselerin bile linç edilmesi doğru değil.
  burada asıl sorun yaşadığı tacizi çeşitli baskılar nedeniyle açıklayamayan çocuklara yardımcı olacak kurumların eksikliği, var olanların hepsinin işlerini doğru yapmaması vs.
  tabi en büyük sıkıntı tacizi en yoğun yaşayan çoğunluğun sosyal medya erişimi sınırlı; ailelelerinden tepki görme/dışlanma riskleri fazla; dahası birçok potansiyel tacizci tarafından da kıyafetlerinden, arkadaşlarından, yaşam şekillerinden, (anadolu'da mini eteği bırakın instagram hesabı olmasını aranmak olarak görenler var) bunların tacize müstehak görülmeleri...
  bunlara göre çarşafın içinde değilsen zaten aranıyorsundur.
 • güzel.
  hep destek tam destek olunacak platform.