şükela:  tümü | bugün
  • sabah minibüste rastladığım durumdur.

saat 07:30 sıralarında genç, esmer bir hanımefendi minibüse bineceği sırada arkasından gelen adam araç içinin dolu olmasından faydalanıp kızın kalçalarına dokunarak bindi. (kızın söylediği bu) kız, anında tepki gösterip tacizciye çıkıştı tabi. o an adam suratına öyle bir ifade takındı ki hani görseniz sanki o boku yiyen kendisi değilmiş gibi. sesini bile çıkartmıyor. araç içindeki kalabalık arasından ben başta olmak üzere birkaç kişi bu duruma ses yükselttik hemen. araç hareket etmeden kız herifi bir güzel marizledi. "birde yüzüne öyle masum bir ifade takılıyor ki bu şerefsizi gören acır" diyerek tokat'ı bastı. kendi elleri ile tacizci pezevengi ensesinden tutup dışarı attı. böyle bir durumu o hanımefendinin yaşamış olması son derece iğrençti. ama o yanındaki insanların hiçbirisinin yapmadığı davranışı kendisinin yapmış olması, kendini savunması ve malum orospu çocuğuna haddini bildirip elleri ile dışarı atması güzeldi. biz aracın en arkasında olduğumuzdan kapı önünde yaşanan bu olaya müdahale etmemiz imkansızdı. çünkü araç içerisi tıklım tıklımdı.

artık istanbul'da her kadının sürekli maruz kaldığı bu taciz olaylarından midemiz bulansa da çözümü yok maalesef. ancak tüm bu olaylar sonrası yaşının 50-55 olduğunu tahmin ettiğim bir adam tacize uğrayan kızın tepkisini sesli bir şekilde gösterdiği sırada, kıza "boşver" diyerek teselli etmeye çalıştığını gördüm. mağdur hanımefendi arkasını dönüp "ne demek boşver? aynısını senin kızına yapsalar boşver mi diyeceksin?" diye çıkıştı.

nasıl üzücü bir durum dimi? hem tacize uğruyorsunuz hemde size bu durumu boşvermenizi söylüyorlar. yani artık o kadar normal bir durum haline gelmiş ki bu; herkesin deliye dönüp o adamı linç etmesi gerekirken "boşver" deniliyor. zaten ne geliyorsa başımıza bu boşvermişlikten gelmiyor mu? onu boşver, bunu boşver diye diye bataklığa battık toplum olarak. kendi canı yanmayan kimse, başkasının sorunlarına duyarlı olmuyor. önce aynı acıyı kendisinin tatması gerekiyor ki ses çıkartsın. insanlığımızdan utanıyorum.
  • taciz etmekle susmak boşvermek de aynı anlama geliyor bence
  • hemen götüne bir parmak atılıp 'sen de boşver' denilmesi gereken adamdır.
  • duyarsız adamdır. kıza destek olup tacizciye haddini bildireceğine çapsızlık göstermiştir.
  • yazar dahil, bir çok kimse bu gibi durumlarda sessiz kalıp, seyirci modunda takılıyor. kız da bu durumda kendi başının çaresine bakmış.
  • bu tarz durumlarda duyarsız kalmayın ama mallık edip linç etmeye filan da kalkışmayın, başınız büyük derde girer!

sessiz kalmayın, sözlü tepkinizi dike getirin, mağdurun yalnız olmadığını gösterin ve mümkünse yakalayın ve polis çağırın, aklınızı kullanın!

duyarsız adam.
  • yanlış duruş sergileyen adamdır.

ama bu konuda bile taciz olayının ve/veya taciz eden adamın değil de; buna "boşver" diyen adamın başlığının açılmış olması işin daha garibi.

"boşver" diyen adam normalde ana konunun (taciz olayı) içerisinde irdelenmesi gereken bir bölüm iken; konunun kendisiymiş gibi olmuş. uğruna başlık açılmış.

demek ki tacizi ve tacizciyi konuşmayı 'kayda değer' görmeyip; "boşver" diyeni daha önemli görmüşüz.

ilginç bir hale evriliyoruz. sonumuz hayrolsun.

edit: imla.
  • ayıp etmiş adam. en azından üzgün olduğunu söyleye bilirdi. insanlık ölmüş
  • yukarıda bir arkadaş boş ver diyen adama başlık açılmasını garip bulmuş ama bence asıl gerekli olan bu zaten. bu toplum böyle olaylara boş ver demese zaten bu tipler de buna cesaret edemezdi.

yıllar önce bir şenlikte benim de başıma benzer bir durum gelmişti. kamp alanından biraz uzaklaştığım bir sırada, sonradan o civarda yaşayanların çocukları olduğunu öğrendiğim birkaç genç yanımdan geçerken beni taciz etmişlerdi. o korkuyla hemen insanların olduğu tarafa koşmuştum. karanlık ormanda olabildiğince hızla koşup hemen arkadaşlarımı buldum, olayı anlattım. jandarma çağırdık, şenliğin organizatörleri geldi bir süre sonra. ve ne dediler söyleyeyim; "boş ver!"
    boş vereyim çünkü jandarma köydeki herkesi tanıyor, kimsenin huzuru kaçmasın şimdi durduk yere, boş vereyim çünkü şenlik devam etsin müzik kesilmesin. boş vereyim ve bu gençler, oradan sayemizde üç beş kuruş kazanacak olan yöre insanlarının çocukları, seneye yine insanları taciz edebilsinler...
    o kelime o kadar üzmüş ve kızdırmıştı ki beni, o saatten sonra bu tavır canımı daha çok acıtmıştı. neredeyse beni suçlayacaklardı "olayı büyüttüğüm" için.

bu ülkede bu zihniyette insanlar bu kadar yaygınken, böyle bir tepki verdiği için tebrik etmek lazım hanımefendiyi. başına bu tür şeyler gelip de sesini çıkaramayan o kadar çok kadın var ki...
  • kimsenin görmediği olayda direkt doğru söylüyor ilan edilen kadındır. belki herif yanlışlıkla çarptı. hatta belki çantası falan değdi. ulan onu bırak belki kadın yanlış hissetti veya direkt yalan söylüyor. bilmiyoruz. ama kadın default olarak haklı oluyor, şiddet göstermek ve adamı işinden gücünden alıkoymak da en doğal hakkı oluyor. bir de başlık sahibine göre herkes o adamı linç etmeliymiş. neden? şizofren mi bipolar mı psikopat mı olup olmadığını bilmediğimiz bir insanın ağzından tek bir laf çıktı diye. derhal kendinize gelin. bu nasıl bir bakış açısıdır?bu olaydaki adam hepimiz olabiliriz. herkesin babası kardeşi yeğeni torunu arkadaşı herkes durup dururken linç edilebilir. böyle bir ülkede yaşıyoruz. kendinize gelin.