şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kıs. türk amerikan dernekleri federasyonu.
  http://www.tadf.org/
 • baskanligini bir odtu mezununun yuruttugu new york turk konsoloslugu binasinda (bkz: turkish center) ikinci katta bulunan federasyon. amerikadaki tum turk dernekleri buraya baglidir. ofiste uc kisi calisir. biri baskanin sevgilisi olup gelene gidene baskan ile en samimi hikayelerini anlatmaktan pek bir zevk alir. her gidisimde poloroid vesikalik cekme suresinde aklimi durduran hikayelerini siralayabilen bu hanim konsoloslukta da federasyonda da nam salmistir.
 • (bkz: kaya boztepe)
 • 22 ocak 2012 tarihli secimde ali cinar'in yeni baskan secildigi federasyon.
  http://www.hurriyetusa.com/…etay_yerel.asp?id=36301
 • 2010 yılında öğrenci halime amerika'da işsiz kalınca aradığım kuruluştur. beni new york konsolosluğundaki merkezlerine çağırdılar, hayatımda daha önce hiç görmediğim bir ilgiyle karşıladılar ve benimle görüşmesi için öyle üç kuruşluk bir görevliyi değil, direktörü görevlendirdiler. hatırlıyorum, sağolsun türk amerikan dernekleri federasyonu direktörü yusuf sami özçayır bana görüşmede kendimi türkiye'den öyle 3-5 aylığına gelmiş sıradan bir öğrenci gibi değil de sanki ekonomi bakanlığı müsteşarı gibi hissettirmişti. açıkta kalmamam için cv'mi herkese yolladı, hatta bir de paddy cap işi buldu. new jersey'deki evime geri dönmeden önce onları arayacağımı söylemiştim; lakin döndüğüm günün akşamı iş bulduğum için hiç söyleyemedim. işverenin ısrarla bıraktığı cevapsız çağrıları da ancak gece yarısı görünce o iş öyle kaldı. onlara hiç kişisel olarak teşekkür edemedim. aradan geçen yıllarda yusuf beye ulaşmak için baya çaba sarfettim doğurusu ama o beni linkedin'de bulmasına rağman yine de bir mesaj atma nezaketini göstermedim. belki de çabalarını boş çıkardığım için yüzüm olmadı . ne zaman dara düşseniz eminim yardım ederler, ama umarım siz benim yaptığım nezaketsizliği yapmaz ve bir teşekkürü onlara borç bilmezsiniz.
 • son protestolarda yunan destekcilerin olmasindan rahatsiz olmuslardir ki cikip basin bultenlerinde bunu belirtmislerdir... bir ise yaradiklarini sanmiyorum ama hala ayni kafada is yapmalari, ya da amerikayi biraktiklari memleketi gibi sanmalari da ayri bir rezillik. bu arada hic bir protestoda/eylemde etliye sutluye bulasmazlar.. varsa yoksa turk gunu olsun halay cekilsin seklinde calisan bir organizasyondur.
 • atatürk'ün şöyle bir vecizesinden haberdar olmamı sağlamış federasyon.
 • buyuk bir skandala imza atmistirlar. okuyalim:

  tadf baskani atilla pak:

  kamuoyuna duyuru

  öncelikle,

  aziz vatanımızın içinde bulunduğu bu zor durum dolayısıyla, tarihimize nice zaferleri altın harflerle yazmış olan şanlı türk silahlı kuvvetlerimiz, emperyalist güçlerin kirli planlarını bozarak, bölgeye barış ve huzur getirmek için 20 ocak tarihinde suriye'nin afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik başlattığı, "zeytin dalı harekatı"nda, şehadet şerbetini içerek kutsal mertebeye ulaşan tüm şehitlerimize allah’tan rahmet diler, kahraman gazilerimize acil şifalar niyaz ederim. inancım odur ki; türk milleti’nin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünün koruyucusu, barışın her daim bekçisi ve damarına basıldığında ise korkulası bir tufan olan şanlı ordumuz zeytin dalı harekatını en kısa sürede başarı ile taçlandıracaktır. allah ordumuzu muzaffer eylesin. rabbim askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun…

  değerli türk toplumu,

  federasyonumuza bağlı derneklerimizin tam oylarıyla seçilmiş gönüllü biri olarak, görev yaptığım türk amerikan dernekleri federasyonu’nunda herhangi bir maddi çıkar gözetmeksizin yıllardır çalıştım. ülkemin, bayrağımın, türk milletimin ve soydaşlarımızın menfaatleri doğrultusunda onlarca etkinliklere imza attım. son iki yıldır kendi imkanlarımızla new york’ta türk günü yürüşülerini düzenledim. aynı şekilde inşallah bu yılda türk günü yürüyüşümüzü 19 mayıs 2018’de gerçekleştireceğiz.

  bu şekilde bir yazıyla karşınıza çıktığım için üzgünüm. ancak türk amerikan toplumun’da toplumu biraraya getirecek hiçbir faaliyet yapmamış, sadece kirli eleştirileri ile öne çıkmak isteyen birisinin iftaraları ile karşı karşıya kaldım. aşağıdaki yazıyı yazmak ve sizlere bildirmek zorundayım.

  güşan yediç olarak bilinen şahsı, hakkımda asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunmaktan ve de seviyesiz ifadeleri nedeniyle $15,000'lık maddi tazminat davası açmak için mahkemeye başvuruyorum.

  tüm iddialarını hakim huzurunda belgelemek zorunda.

  mahkemenin sonucunu da kamuoyuyla paylaşacağım.

  ayrıca, federasyon ile hiçbir ilgisi olmayan süryani cemaati de kendisi hakkında hukuki süreci başlatacaktır.

  türk amerikan dernekleri federasyonu ve atilla pak, hiçbir zaman türkiye cumhuriyeti devleti’ne karşı gelmediği gibi hiç kimseyi de devlet aleyhinde olmaya da yönlendirmemiştir.

  saygılarımla,

  atilla pak
  türk amerikan dernekleri federasyonu yönetim kurulu başkanı

  mhp’li turk-amerikali vatandas, aktivist gusan yedic:

  kontra kamuoyu duyurusu

  kısa adı ile tadf olarak bilinen türk amerikan dernekleri federasyonu'nu gayri tüzel yollar ile gasp eden, başkan sıfatlı atilla pak, beni iyi dinle şimdi.

  ortaya değil, şahsına konuşuyorum...

  tadf facebook sayfası aracılığı ile şahsımı mahkemeye vereceğini onbeş bin dolarlik bir tazminatta bulunacağını duyurmuşsun ki buna çok sinirlendim, bilesin...

  bana açacağın dava en az onbeş milyon dolarlık olması gerekirdi. sen herkesi kendin gibi ucuz bir adam mı sanıyorsun... yazıklar olsun sana...

  bak sana ne diyeceğim şimdi...

  sen yine yalan söylüyor, yine palavra atıyor, yine tribünlere oynuyorsun.

  hemen nedenini de açıklayayım...

  sen bana "bahçeli şerefsizi" hakkında bir yazı yazacağım, demiştin en son yaptığımız telefon konuşmasında ve ben de sana, yazmazsan şerefsizsin bak ben neler yazıyorum o zaman demiştim fakat o konuşmanın üstünden sekiz ay geçmesine rağmen, hala sen bırak yazı yazmayı, iki satır bile edemedin korkundan...

  sen başkanlığı tulga tekman'a bırakacağına dair söz vermiştin bana geçmişte, onun yerine gayri tüzel yollarla makamı gasp ettin ve hala milleti havuçla kandırmayı sürdürebileceğin hayalini yaşıyorsun.

  sen hemen hemen her yönetim kurulu toplantısında devleti karaladın, kendi edepsizliklerin nedeni ile artık federasyon temsilcilerinin ankara ziyaretlerinde polis lojmanlarının konaklama merkezi olarak kullanılmamasına sebebiyet verdin ve hala inkâr ediyorsun.

  istisnasız her yk toplantısında başkonsolos ve büyükelçiyi karalamandan ötürü, toplum haklı olarak o atmosferin icinde bulunmama tercihini kullanıp, federasyon toplantılarına katılmaz oldu ve sen federasyonu kuş uçmaz kervan geçmez bir hana çevirdin ama kabahati yine devlete attın.

  geçmiş donemlerde akıl hocan ata erim'den öğrendiğin, oylarınızı benim için kullanırsanız sizin derneğinizi aktif dernek olarak gösteririm taktiği ile federasyonu tabela dernekleri ile doldurup, istediğin gibi at koşturabileceğini sandın ve bu taktik ile federasyon tüzüğünü eleğe çevirdin, her kesimin güvenini kaybettin, federasyonun içini boşalttın ama yine dövlet bize bahmiir söylemini terk etmedin.

  sayısı otuz bine ulaşan türk günü yürüyüşü etkinliklerine bin kişiyi toplayamaz olduğun halde, kendi antipatikliğin ve liyakat yoksunluğunu sorgulamadan yine devleti sorumlu tuttun.

  feto'nun zaman gazetesi muhabirini federasyon delegesi yaptın sen atilla pak... alo, duyuyor musun beni... en son yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında benim tekme attığım iskemle onun üstüne gitti iste. ve sen toplantı tutanağında o kişiyi delege olarak zikrettin. simdi feto'ye yaltaklanmak ve mensuplarını federasyona sızdırmak soruşturması açılırsa hakkında, vereceğin cevabı düşünmeye basla hacı...

  atilla efendi, bak koçum.. bu federasyon 62 senelik geçmişinde ilk defa adressiz kaldı. sen öylesine yol yordam bilmez bir adamsın ki, her gün insanları aleyhinde kışkırttığın başkonsolosun baş yetkili olduğu adresi federasyon adresi olarak gösteriyorsun. başkonsolos ertan bey öylesine beyefendi bir insan ki, bana küfür eden bir adama ben niçin bu iyiliği yapayım ki demiyor. bence şimdi sen bugünden tezi yok kendine yeni bir adres aramaya başla...

  bak atilla, bana zıpırlık yapma, boşuna tribünlere falan da oynama... değil sen, senin feristahin benimle uğrasamaz... senin kaya öncesinde başkanlık yaptığın dönemin faturaları da benim elimde. senin sahte imza ile kesilmiş çeklerinin belgesi de bende. senin özelin de bende belgeli...

  sen değil mahkemeye, tuvalete bile giremez olursun kafamı bozarsan benim.

  zaten sana kızgınım altı üstü onbeş bin dolar hesabı yüzünden.

  sen beni kendin gibi ucuz bir adam mı sanıyordun hırpo...

  hadi başın dike şimdi...

  guşan yediç